A stressz szerves része életünknek, mert a napi feladatok elvégzéséhez elengedhetetlen a pozitív stressz, hogy lökést adjon a szervezetnek a munkához. A negatív stresszel azonban már sokkal nehezebb megküzdeni.
A negatív stresszt okozó hormonokat a mellékvese kéregállománya termeli, az agyi parancsok hatására, mely hormonok aztán bekerülnek a véráramlásba és egész nap ott vannak. Továbbmegyek, addig ott vannak, amíg ki nem kerülnek onnan.
Milyen tüneteket okoznak?
Rövid távon
- légszomjat,
- székelési ingert,
- izzadást,
- szájszárazságot,
- szapora szívverés,
ezeket ismerjük. A pozitív stressznek is ilyen tünetei vannak, annyi a különbség, hogy a cél elérése után boldogsághormon termelődik, ami semlegesíti a stresszhormonokat így jókedvvel térhetünk nyugovóra.
Hosszú távon ezek a tünetek állandósulnak, a szervezet hozzászokik és évek múltán a folyamatos kompenzálás miatt fizikai betegségek formájában jelenik meg.
- Magas vérnyomás,
- cukorbetegség,
- pánikroham,
- depresszió és egyéb pszichés tünetek
- és szervi betegségek.
Sajnos ez ma már a gyerekeknél is előfordul, sűrűbben mint gondolnánk. A leggyakoribb tünetek az ágybavizelés, tik bármilyen formája, erős szorongások és félelmek okozta agresszív viselkedés és persze itt sem ritkák a fizikai betegségek kialakulása.
Mit tehetünk megelőző jelleggel saját egészségünk érdekében? Hogyan szabadulhatunk meg napi szinten a negatív stresszhormonok jelenlététől?
- Légzés – A kineziológiában stresszoldáskor legfontosabb módszer a légzés. A légzéssel feloldjuk agyunkat és bekapcsoljuk a kreatív gondolkodást. Stressz esetén ugyanis leblokkol az agyunk és ha megfigyeled magadat, visszatartod a lélegzetedet, így nem jut elég oxigén az agyba, tehát nem tud gondolkodni. Ilyenkor csak a már megtapasztalt, félelem által eredményezett reakcióink maradnak. Tehát amint tudatosodik benned, hogy nem veszel levegőt: vegyél egy jó nagy levegőt és kezdj el lélegezni!
- Mozgás – Az izmokban felgyűlt stresszhormonokat ezek után mozgással tudod leghatékonyabban kivezetni a testedből és persze segíti még a vízivás is. Mindegy milyen mozgás, de naponta legalább 20 percet mozogj az egészségedért. A gyerekeknél azt hiszem, ez nem olyan nagy probléma.
- Érintés – Az érintés, ha a bőr bőrhöz ér, hihetetlen mértékben szabadítja fel az endorfint, vagyis a boldogságot okozó hormonokat, ami, mint tudjuk, semlegesíti a stresszhormonokat. Szóval egy otthoni önmasszázs is nagyon sokat jelent, még jobb, ha van egy vállalkozó családtag, akit erre megkérhetsz. Fejmasszázs, kézmasszázs vagy talpmasszázs... bármi, ami örömet okoz neked.
- Illóolaj használat – Legjobb a 100%-os tisztaságú illóolaj használata. Tarthatsz a táskádban egy kis fiolát, amit vészhelyzetben szagolgathatsz. Ilyen olaj például a narancs, mandarin, ami napfényt és a nyarat idézi vidám, boldog illatával.
- Diéta – Étkezéssel is lehet csökkenteni a stressz hatását, különösen a cukor fogyasztás mellőzésével. A cukor nagy mértékben befolyásolja a mellékvesét, ezáltal a stresszt okozó hormonok termelődését is. Kutatások mutatták már ki, mennyi cukrot eszik a mai ember és mennyit ettek régen. Az sem mindegy persze, hogy milyet. Manapság szinte minden élelmiszerben található fehér cukor. A cukor fogyasztása nagy hatással van a hasnyálmirigyre is, amelynek óriási szerepe van a betegségek elkerülésében, mégis rengeteg a cukorbeteg. E mellett természetesen a sok folyadék, gyümölcs és zöldség is segíti a sejtek megtisztulását. A cukor szerepéről egyébként következő cikkemben fogok bővebben írni, ne hagyd ki!
Az 5+1. tippem pedig nem igazán otthoni praktika, de nagyon hasznos, különösen akkor, ha nem megy egyedül és az otthoni megelőzéshez is fáradtak vagyunk. Ez pedig a stresszoldás olyan módszerrel, ami neked használ. Ilyen lehet a Metamorfózis, masszázs, kineziológia, Access Bars, Svt vagy bármi más.
Egészségben gazdag, stresszmentes napokat kívánok!
Erika, a lélekgyógyító
Kép: whitesession / Pixabay
Horváthné Iványi ErikaGyermek, junior és felnőtt stresszoldásElérhetőségeim: Cím: 2112 Veresegyház, Budapesti út 1/b. Telefon: 06-30/631-94-32 E-mail: kinezerika@gmail.com Honlap: http://www.lelekfeny.hu |