Érintettek személyes történeteit mutatja be az "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány idén ősszel indított edukációs kampányában.A négy, egymástól különálló, 1,5-2 perces videókban érintett nők nyíltan vállalták súlyos nőgyógyászati betegségüket, olyan tabutémákról beszélnek, mint a menstruáció vagy a fogamzóképesség.
A hiteles tájékoztatással a felmerülő tévhitek eloszlatása, a prevenció és az egészségtudatosságra nevelés a cél. A kampány keretében az alapítvány október 21-én kerekasztal-beszélgetést szervezett, ahol a videó szereplői személyesen is megosztották tapasztalataikat az érdeklődőkkel.
Bianka (23), Zsuzska (33), Zsófia (32) és Szilvi (49) az „Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány felkérésére vállalták, hogy rövid videók formájában a nagyközönség elé tárják személyes történetüket. Mindannyian évekig küzdöttek a fájdalmas menstruációjukkal, mire diagnosztizálták náluk az endometriózist. A Magyarországon minden tizedik fogamzóképes korú nőt érintő nőgyógyászati betegség megkeserítette a mindennapjaikat, éntörténetükben pedig közös pont, hogy az elviselhetetlen görcsöket, a hányingert, a deréktáji vagy vizelés közbeni fájdalmat, szúró érzéseket természetesnek gondolták.
Az érintettek videóit az alapítvány Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján lehet megnézni.
„Az alapítvány idén ősszel indított edukációs kampánya elsősorban azt a téveszmét szeretné végre lerombolni, ami a négy érintett történetében is megjelenik. Nagyon sokan még mindig úgy gondolják, hogy teljesen rendben van, ha fiatal lányok kimaradnak az
iskolából, és erős fájdalomcsillapítókon kell élniük napokig. Ha valaki a hétköznapi, normál teendőit nem tudja ellátni, csak erős gyógyszerek segítségével, akkor muszáj szakemberhez fordulni, mert elképzelhető, hogy endometriózis vagy más nőgyógyászati
betegség áll a háttérben" - hangsúlyozza Salamon Adrienn, az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Az érintettekkel október 21-én kerekasztal-beszélgetés formájában személyesen is lehetett találkozni a Magyar Vöröskereszt kávézójában. A videók szereplői saját élettörténetükön keresztül mutatták be a betegséget, és a saját megküzdési stratégiáikat osztották meg a közönséggel. Az Emphaty Cafe & Bistroban tartott panelbeszélgetést Tóth Flóra a wmn.hu újságírója moderálta.
Az videós kampány mellett az alapítvány többféle fronton is támogatja az edukációt. Ősztől országos szinten 3000 patikával is együttműködik majd.
Az endometriózisról
Az endometriózis gyógyíthatatlan, krónikus betegség, melyet napjainkban a meddőség egyik vezető okaként tart számon az orvostudomány. Hazánkban több mint 200.000, vagyis minden tizedik fogamzóképes korú nő érintett. Legjellemzőbb tünete a fájdalmas menstruáció, melyet a méhnyálkahártyához hasonló - endometrium -
szövet méh üregén kívüli megjelenése és szaporodása okoz. A menstruációs fájdalmaktól az érintettek 82%-a szenved, fájdalommal járó szexuális életről a betegséggel küzdők 48%-a számolt be. A tünetek megjelenésétől a diagnózisig átlagosan csaknem 5 év telik el, mert sok nő nincs tisztában szervezetének egészséges működésével, ezáltal nem ismeri fel az esetleges betegségre utaló jeleket. A megkésett diagnózis a női szervek roncsolódása mellett más szervek károsodását is eredményezheti. Különösen veszélyeztetett ezen a téren a fiatalabb korosztály, amely gyakran kortársaktól szerez téves információkat, nehezítve a betegséggel szembeni tudatosságot.
Az "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány
Az "Együtt Könnyebb" Női Egészségért Alapítvány személyes érintettség miatt jött létre. Az alapítvány az egyetlen magyarországi hivatalos közhasznú civil szervezet, mely elkötelezett az endometriózissal küzdő nők támogatása iránt. Orvosokkal, egészségügyi dolgozókkal, intézményekkel, szervezetekkel és alternatív terápiával foglalkozó szakértőkkel karöltve nyújtanak segítséget az endometriózissal küzdő nők számára.
2010 óta önszerveződő civil klubként, 2014-től már alapítványként előadásokkal, klubnapokkal, rendezvényekkel, szakértők által lektorált cikkekkel igyekszik tájékoztatni a hölgyeket az endometriózisról, segítséget nyújtanak annak érdekében, hogy mielőbb megfelelő, szakértő orvosokhoz kerüljenek. A hiteles tájékoztatással céljuk a felmerülő
tévhiteket eloszlatása, a prevenció, az egészségtudatosságra nevelés, érzékenyítés és a tabuk ledöntése.
Kapcsolódó cikkeink:
- Rejtélyes betegség: az endometriózis
- A női meddőségi esetek harmadának hátterében az endometriózis áll
- Endometriózis, korunk pestise
- Endometriózisom volt, most gyermeket várok!
Kép: Leszek Glasner / shutterstock