Dr. Diker Binyamin, a Duna Medical Center nőgyógyász szakorvosa sorra veszi az okokat, ami miatt a normál vérzés mellett előfordulhat a jelenség.
1. A korral jár?
A menstruáció első éveiben nem mindig rendszeres a vérzés, idő kell, hogy „beálljon”, ezért nehéz sokszor eldönteni, hogy pecsételésről van-e szó, vagy a ciklus zavaros még. A másik időszak, amikor hasonló tünetek előfordulhatnak, a menopauzát megelőző pár év. Ez a változó kor egyik jele, de érdemes ilyenkor is nőgyógyászhoz fordulnunk.
2. Lelki okok
Stressz miatt is jelentkezhet a ciklusok közötti vérzés. A depresszió, a szorongás, aggódás, álmatlanság mind okai lehetnek annak, ha felborul a belső rend, de a pecsételés oka lehet akár a hirtelen súlyvesztés vagy növekedés, betegség vagy rossz étrend is. A menstruációs ciklus helyes működéséhez ösztrogén és progeszteron hormonokra van szükség. A stresszfaktorok felelősek a kortizol nevű hormon fokozott termeléséért, amely csökkenti a fenti két hormon kibocsájtását, ez zavart okoz, ennek következménye lehet a gyengébb, pecsételő vérzés.
3. Fizikai okok
Ha szexuális együttlét után közvetlenül jelentkezik a vérzés, mindenképpen menjünk el nőgyógyászhoz, hiszen okozhatja méhszájseb, méhnyakpolip is. Sajnos számos fertőzés is állhat a vérzés mögött, ezekhez gyakran társul láz, alhasi fájdalom és kellemetlen szagú folyás is. A fertőzés lehet bakteriális vagy szexuális úton terjedő is, ezért nagyon fontos, hogy kivizsgáltassuk magunkat és a megfelelő kezelést kapjuk. Az ilyen jellegű megbetegedésekre általában antibiotikumot írnak fel a rendelésen.
4. Fogamzásgátló okozhatja?
A nők felénél jelentkezik ciklus közti vérzés, amikor fogamzásgátlót kezdenek szedni, ez azonban elmúlik 2-3 hónap után. Ilyenkor nem kell abbahagyni a gyógyszer szedését, csak akkor, ha 3 hónap után is tart a jelenség. Ebben az esetben azonban érdemes nőgyógyásszal konzultálni a további védekezési lehetőségekről.
5. Daganat is lehet?
A jóindulatú méhdaganat (fibromióma) jele is lehet a két menstruáció közötti vérzés, ez a daganat elhelyezkedésétől és méretétől függ. A kezelése eltérő lehet, ezt a nőgyógyász határozza meg, függ a tünetektől, a paciens korától, és attól is, hogy családtervezés előtt vagy után kell megkezdeni a terápiát. Ez lehet gyógyszeres, műtéti, amelynek során eltávolítják a méhizom rostjait, amelyből a daganat keletkezik, legrosszabb esetben pedig a méh eltávolítására is sor kerülhet. Rosszindulatú daganat, például a méhtestrák is okozhat menstruáció közti vérzést, ha ez pár napnál tovább tart és nem a ciklus közepén van, keressük fel a nőgyógyászunkat, aki a szövettan után meghatározza a kezelés módját.
6. Terhesség alatt
A nők 20 százaléka tapasztal az első trimeszter alatt vérzést, ez párosulhat szédüléssel és hasi fájdalommal is. Ilyenkor nagyon fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk! Ez természetesen nem csak az első háromra vonatkozik, hanem a terhesség teljes tartamára.
7. Kilók is okozhatják
A zsírszövetek ösztrogént állítanak elő. Túlsúly esetén a magas ösztrogénszint a méhnyálkahártya jóindulatú burjánzását is okozhatja, amelynek tünete lehet a ciklus közti vérzés, ebben az esetben ez nem csak pecsételő, hanem elhúzódó és erős vérzést jelent.
Ha rendszertelen, két menstruáció közötti vérzést tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A nőgyógyász először a vérzés gyakoriságáról fog kérdezni, arról, mikor kezdődött, esetleg szexuális aktus után jelentkezett-e. Fontos, hogy más tüneteket, lázat, hasi fájást vagy szédülést tapasztaltunk-e, vagy szedünk-e fogamzásgátlót, milyen gyakran használunk tampont, és hogy mikor voltunk utoljára nőgyógyászati vizsgálaton. Ezek után egy ultrahangos vizsgálat következik, amely során a méhet, a petefészkeket és a méhnyálkahártyát nézi meg az orvos, tükörrel pedig a méhnyakat és a hüvelyt.
Kapcsolódó cikkeink:
- Mikor kell orvoshoz fordulni a túl erős menstruációs görcs miatt? Amikor a menstruációs görcsök mögött betegség lappang
- Mikortól baj, ha nincs, vagy rendszertelen a serdülő lány menstruációja?
- Kérdések a menstruációról, amelyekről minden kamasznak tudnia kell
- A pecsételő vérzés hormonális okai
Kép: Erica Smit / shutterstock