Tyúkmell és tölcsérmellkas: mi a különbség?
Tyúkmell vagy galambmell (pectus carinatum)
Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik ott, ahol a szegycsont a bordákkal találkozik. Gyakran okoz úgynevezett paradox légzést, amelynek során a mellkas kilégzéskor előreemelkedik, belégzéskor pedig behúzódik. Ez csökkenő tüdőkapacitáshoz, emiatt pedig fáradékonysághoz vezet: a tyúkmellű gyerekek hamar kimerülnek a sportban, szaladgálásban.
Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik
Fotó: wikipedia
Tölcsérmellkas vagy susztermell
A tölcsérmellkas a tyúkmell fordítottja: ebben az esetben az elöl elhelyezkedő szegycsont középső illetve alsó része és a hozzá csatlakozó bordaporcok besüllyednek, így a mellkas közepén horpadás figyelhető meg. A tölcsérmellkasban szenvedő gyerekek hajlamosabbak az alsó- és felső légúti megbetegedésekre (hörgőgyulladás, tüdőgyulladás), súlyos esetben pedig akár szívelégtelenség is felléphet náluk, ha a süllyedés olyan fokú, hogy összenyomja a szívet és a hozzá kapcsolódó nagyereket.
Tölcsérmellkas esetén a mellkas közepén horpadás figyelhető meg
Fotó: wikipedia
A tyúkmell és a tölcsérmellkas diagnózisa
Mindkét elváltozás jól látható szabad szemmel, így a háziorvos könnyen észreveszi, a hivatalos diagnózishoz azonban szükség van röntgenre vagy CT vizsgálatra. Tölcsérmellkas esetén a szívelégtelenség kockázata miatt fontos, hogy kardiológus is lássa a gyermeket, és szükség lehet EKG-vizsgálatra is.
A tyúkmell és a tölcsérmellkas kezelése
A mellkasdeformitásoktól szenvedő gyermekek általában soványak, tartásuk helytelen, gerincük görbe, a válluk előreesik. Ezen tartásjavító tornával, gyógyúszással, az izmok erősítésével lehet segíteni. A torna teljesen nem szünteti meg a problémát, de valamennyire enyhítheti, illetve mindenképpen megelőzi a további állapotromlást.
Az érintettek többségének leginkább az esztétikai probléma, és az ebből fakadó szégyenlősség, önértékélési zavarok okoznak nehézséget, főleg kamaszkorban. Gyakori, hogy a fiatalok tizenévesen félnek a tornaórai átöltözéstől, nem mernek strandra járni, mert nem szeretnék magukat kitenni a kíváncsi szemeknek. Ennek ellenére enyhébb esetekben, ha egyéb probléma nem áll fenn, a szakemberek nem szoktak műtétet javasolni, mivel az nem oldaná meg a helyzetet (a műtéti heg is feltűnő, és nem tűnik el teljesen).
A súlyos tölcsérmellkas azonban nyomhatja a szívet és a tüdőt is, ebben az esetben valóban szükség van műtétre, különben ezek a szervek nem tudnak megfelelően fejlődni, légzési és keringési rendellenességek léphetnek fel. Az operációra 4 és 14 éves kor között szokott sor kerülni.
Kapcsolódó cikkeink:
- Gyermekkori rendellenességek és terápiák - gyógytorna
- Tartásjavító torna
- Gyermekkori rendellenességek és terápiák - gyógytorna
- Tanulási, koordinációs és/vagy mozgásszervi nehézségek