„A második hullám már itt van. Nap mint nap új gócpontok jelennek meg” – nyilatkozta Michael Kretschmer, Szászország miniszterelnöke, miután a diagnosztizált fertőzöttek száma napi 800 új esettel nőtt Németországban. Európa több országában figyelhető meg hasonló tendencia, a lezárásokkal azonban már nem sietnek annyira, mint tavasszal.
Az Egyesült Államokban tombol a járvány, volt olyan nap, amikor 47 ezer új beteget diagnosztizáltak - az ország azonban kinyitott, és nem tervezik újra leállítani az életet. Horvátországban július közepén még volt, hogy egy nap alatt több mint száz új esetet találtak – ez a szám azóta némileg lecsökkent –, azonban a turizmus az ország gazdaságának egyik fő pillére, és szigorították ugyan a beutazást, de nem zárkóztak be, az éttermek, bárok továbbra is nyitva vannak. Németországból a járvány terjedése ellenére nemrég újra kifuthatott az első luxus óceánjáró. A francia miniszterelnök pedig nemrég úgy nyilatkozott, hogy egy újabb lezárást az országa sem gazdaságilag, sem társadalmilag nem élne túl.
Nem lehet újra lezárni a világot
A koronavírussal diagnosztizált esetek száma Magyarországon is újra nő. A SOTE rektora, Merkely Béla az ATV Heti napló Sváby Andrással című műsorának úgy nyilatkozott: 99 százalék, hogy itthon is lesz második hullám. Ez akkor kezdődik meg, amikor a betegség reprodukciós mutatója tartósan 1 fölé nő, vagyis egy fertőzött több mint egy másik embernek adja tovább a kórt (Németországban ez a szám jelenleg 1,16).
Merkely szerint a Covid-19 járvány lassulásának fő oka a nyári meleg. Ennek nem mond ellent az, hogy a Közel-Keleten jelenleg is tombol a vírus, hiszen ott a hőség elől egész nap légkondicionált épületekbe menekülnek az emberek, ami kiváló táptalajt jelent a kórokozók terjedésének. A kontinentális nyárban azonban a népesség jórészt a szabadban tölti az idejét, ami lassítja a vírus terjedését.
A rektor véleménye szerint az országot nem lehet újra úgy lezárni, mint márciusban, ezért inkább az óvintézkedések betartására helyezné a hangsúlyt. Az iskolakezdéssel kapcsolatban elmondta, hogy elsősorban a felsőoktatási intézmények esetében okozhat ez problémát a nagy létszám miatt, ezért ott különösen fontos lenne odafigyelni a maszkviselésre, a rendszeres kézmosásra, és arra, hogy 100-200 hallgatónál több ne üljön egyszerre a nagy előadótermekben sem.
Kapcsolódó cikkeink:
- Fel kell rá készülni, hogy ha indokolt, szeptembertől folytatódhat a digitális oktatás
- Megszűnt a koronavírus miatti veszélyhelyzet - ezekre kell újra figyelni a BKK járatain
- Eldőlt, hogy meg lehet-e tartani a nyárvégi rendezvényeket, fesztiválokat
- A nyitás után új koronavírus-gócpontok jelentek meg Franciaországban