A babaúszás egy megosztó téma az anyukák között. Sokan szeretik és nagyon jó dolognak tartják, de olyan véleményt is hallottam, hogy ártalmas a babának. Most azonban nem az a kérdés, hogy hasznos-e a gyermekek számára, hanem az, hogy biztonságos-e.
Mikor biztonságos számotokra a babaúszás?
A Népegészségügyi központ tájékoztatása úgy szól, hogy amennyiben a medencék vizének minősége, illetve a klórtartalom mennyisége megfelel az előírt szabályoknak, abban az esetben a medence használata, így a babaúszás megtartása is biztonságos.
A medencék akkor tekinthetők biztonságosnak, ha a vízminőségen kívül kiemelt figyelmet fordítanak a medencék szűrőinek tisztítására is. A medencék vizét naponta háromszor kell ellenőrizni, és gondoskodni kell az egyéb üzemeltetési feltételek betartásáról.
Fontos a babaúszás során is a távolságtartás, ezért a medence mérete határozza meg, hogy egy foglalkozáson hány gyermek vehet részt. Erről mindig előre tájékozódj a szervezőknél, nehogy egy túlzsúfolt medencében kelljen álldogálnotok.
A távolságtartás mellett az emberi érintkezések számának csökkentését is javasolják a hatóságok, ezért az oktatók számára nem ajánlott az a fajta oktatási módszer, amihez át kell venni a gyermeket a szülőtől.
Mindezeken felül kiemelt figyelmet kell fordítani azoknak a felületeknek a fertőtlenítésére, amelyekkel a foglalkozások során a szülők, illetve a gyermekek érintkeznek. Legyen szó az oktatás során használt eszközökről, a medencék bejáratánál lévő korlátokról, illetve bármilyen más olyan felületről, amin a vírus megtalálható.
A maszk használatát természetesen a foglalkozások során nem ajánlják, de előtte és utána érdemes hordani. Mivel a medencében nem lehet maszkot hordani, ezért a hangsúly inkább a távolságtartáson van, amit a medencékben és azon kívül is érdemes betartani.
Mire figyelj oda szülőként, ha babaúszásra szeretnéd vinni a gyermeked?
Talán az első és legfontosabb dolog az, hogy kizárólag egészséges, tünetmentes gyermeket vigyél úszásoktatásra. A betegségnek a legenyhébb gyanúja esetén is érdemes otthon maradni. Ez nem csak a babákra, hanem a szülőkre, kísérőkre is vonatkozik. Aki köhög, lázas vagy bármilyen panasza van, még kísérőként se vegyen részt az oktatáson. Ha korábban bármilyen tüneted vagy betegséged volt, akkor a tünetek megszűnése után várj még 3 napot, és csak ezután kezdjetek újra babaúszásra járni.
Tarts távolságot és figyelj oda, hogy gyermeked is betartsa ezt. A kicsiknél erre jobban kell ügyelni, hiszen ők még nem érzik a veszélyt, nem értik meg a távolságtartás szabályát. Szívesen játszanak egymás játékaival, és szívesen ölelik meg egymást. Segíts neki és óvd azzal, hogy járvány idején megpróbáljátok elkerülni a szoros kontaktust.
Ne járványidőszakban nézze meg a nagytesó, a barátnő vagy a nagyszülő, hogy milyen ügyesen úszik a baba. A medencéknél és az öltözőknél amúgy sem túl nagy a férőhely, ezért a szervezők általában azt kérik, hogy ebben a helyzetben lehetőleg kísérő nélkül érkezzenet.
A hatóságok ajánlása alapján kijelenthetjük, hogy maga a babaúszás oktatása nem jelent nagyobb veszélyt most, járvány idején. A klóros víz hatására a vírus elveszíti a fertőzőképességét, ezért a vízben biztonságban vannak a babák. A vízen kívül pedig nagy felelősség hárul a szülőkre és az oktatókra, hogy minden szabályt betartva a lehető legbiztonságosabb környezetet biztosítsák a babák számára.