A megfelelő ásványi anyagok bevitele - amelyek a fog szerkezetének fenntartásához szükségesek - szintén segítik a megelőzést. A fogkefe mellett, használj fogselymet, fogköztisztítót. amelyek a fogközökben lévő szennyeződéseket távolítják el. A szájvizes öblögetés pedig a káros baktériumok elpusztításában segíthet.
Mi állhat a kínzó fájdalom hátterében?
Természetesen a legnagyobb igyekezeted ellenére is előfordulhat, hogy megfájdul a fogad. Ennek hátterében számos ok húzódhat meg. Elképzelhető, hogy nem a fogad, hanem az ínyed betegedett meg.
- Ínygyulladásra, illetve a fogíny visszahúzódására általában hideg vagy meleg étel-ital fogyasztásakor fellépő nyilalló fájdalom figyelmeztethet. A vérző, gyulladt íny kialakulásának hátterében leggyakrabban a fogkőlerakódás állhat.
- A sérülés vagy éjszakai fogcsikorgatás következtében letört fog is érzékenyebb és okozhat kellemetlen, fájdalommal járó tüneteket. Egy ételdarabka fog és íny közé ékelődése is kellemetlenségeket okozhat.
- Laikus számára láthatatlan módon okozhat problémát a rosszul nőtt bölcsességfog. Hiszen hely hiányában növekedve nyomhatja az egészséges fogakat illetve az idegeket, de akár gyulladást is előidézhet az íny alatt és felett is.
- A fogfájás leggyakoribb oka a fogszuvasodás, amely a cukros ételek fogyasztása nyomán alakul ki. Hosszú távon akár fogbélgyulladáshoz is vezethet, ezt szűnni nem akaró, lüktető, hasogató, kínzó fájdalom jelezheti.
Minden esetben érdemes mihamarabb fogorvosi rendelőt felkeresned, hogy szakember tárja fel a fájdalom okát és megkezdhesse annak kezelését. Vedd figyelembe, hogy minél tovább halogatod a kezelést, a probléma megoldása annál bonyolultabb és drágább lesz.
Mit tehetünk ha fáj a fogunk, és mit kerüljünk el?
Természetesen, amíg nem kapsz szakszerű segítséget a fogfájásodra, addig is csillapítanod kell a kellemetlenségeket. A jeges borogatás az egyik legelterjedtebb házi praktika. Tegyél néhány darab jégkockát egy textildarabba és helyezd az arcod fájó részére! Ez hatékonyan csökkentheti a tüneteket, amíg eljutsz szakemberhez.
A sós vízzel történő öblögetés szintén hasznos lehet, hiszen természetes fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatással bír. Egy pohár vízben keverj el egy kanál sót, majd apránként öblögess az oldattal. A szegfűszegolaj szintén természetes hatású fájdalomcsillapító.
Alkalmazhatsz fájdalomcsillapító hatású gyógyszereket is, de fontos hogy tartsd be a betegtájékoztatón feltüntetett adagolást. Az említett módszerek ugyan egy időre megszüntethetik a fájdalmat, de a fogfájás valódi okát nem gyógyítják. Ezért mindenképpen fordulj szakemberhez!
Az elhanyagolt fogfájás súlyos következményekkel is járhat. A fogágybetegségek vagy a fogbélgyulladás hosszú távon a fog elvesztéséhez is vezethet. A gyulladt fog pedig gócpontként is funkcionálhat, más szervi problémákat előidézve.
Ne tedd!
A fájdalomcsillapítás során kerüljük a túlzott gyógyszerfogyasztást! A házi praktikák közül kerüljük az alkohollal való fájdalomcsillapítást, illetve a fokhagyma sem ajánlott, hiszen a száj nyálkahártyáját irritálva még fokozhatja is a fájdalmakat.
A fogfájást legjobb megelőzni, legalább félévente járjunk fogorvoshoz, és ne feledkezzünk meg a fogkő eltávolíttatásról sem. Ha pedig mégis megfájdul a fogad, ne halogasd a kezelést, fordulj azonnal fogorvoshoz!