Minden kisbaba kék szemmel születik?
Ez az állítás helytelen. Általában csak a világosbőrű babák látják meg a napvilágot kék – vagy szürke színű szemmel. Nekik legkésőbb életük 6. hónapjában elkezd átalakulni a szemszínük, általában tisztább lesz, ám közel sem biztos, hogy megváltozik. Ha ezt az árnyalatot megtartják 9 és 12 hónapos koruk között, akkor már kevés az esély arra, hogy más színű legyen későbbiekben az íriszük, de egészen 5 éves korukig még sötétedhet.
Lehet-e befolyásolni a kisbabák szemének a színét?
Nem nagyon. Természetesen, mint sok más esetben, itt is a genetika játszik hatalmas szerepet. Érdekesség, hogy két, barna szemű szülő esetében is még 7% esély van arra, hogy a kisgyermekük szeme színe kék legyen, viszont egy barna – és egy kék szemű párnak nem lehet kék szemű gyermeke. Legnagyobb esélye két, kék szemű szülő esetén van a kék szemű gyermeknek, de még ebben az esetben is fennáll annak a lehetősége, hogy a csöppség zöld szemű lesz. A szemszín kialakulásában a nagyszülők írészének az árnyalata is közrejátszik.
Miért különleges a kék szín?
Nos, a világon a legtöbb embernek barna a szeme, pontosan 79%-a a jelenlegi populációnak. 8%-uk rendelkezik kék színű szemmel, 5%-uk sárgás-barna, illetve barnás-zöld árnyalatúval, és mindössze a világon élő emberek 2%-ának van zöld szeme, akik közül a legtöbben Skóciában élnek. Több kutatás is indult már a szemszín keletkezésének témájában, és számtalan tudós jutott arra, hogy a kék szemű emberek egy ritka genetikai mutációnak köszönhetik a szemük színének kialakulását, ezáltal az összes kék szemszínnel megáldott ember egy őstől származik.
Igazából mindegyik szemszín különleges, hiszen nincs a világon egyforma árnyalattal rendelkező két ember (még az egypetéjük ikrek szemének a színe is minimálisan eltér). A kékszemű gyerekek és felnőttek nehezebben viselik a napfényt a kevés melanin tartalom miatt, ezáltal sokkal több a szemüveges is közöttük, így érdemes rájuk odafigyelni más kiskoruktól fogva.
Indexkép: Kristijan Arsov-tól az unsplash.com-on