Mi az a mikroműanyag?
A környezetünkben szinte minden területen jelen van a műanyag. Elég, ha csak körülnézel. A telefon vagy a számítógép, amin ezt a cikket olvasod, vagy a szék, amin ülsz, mind-mind tartalmaz műanyagot. A műanyag könnyen felhasználható, olcsó, strapabíró és sokoldalú alapanyag, viszont nagyon nehezen és lassan bomlik le. Ha egészen pontos akarok lenni, akkor nem is tud lebomlani, hanem csak apró részekre esik szét. Ennek ellenére ugyanúgy műanyag marad, csak mi nem látjuk.
A mikroműanyagok azért is veszélyesek, mert jelen vannak a természetes vizekben, így az ott élő állatok táplálékába is belekerülhetnek, súlyos gyulladásokat, illetve pusztulást is okozhatnak. Amennyiben az adott élőlény túléli, úgy a táplálékláncban feljebb elhelyezkedő élőlények szervezetébe is jelen lehet. Így akár szépen lassan az emberi szervezetbe is.
Hogyan kerülhet mikroműanyag egy emberi szervezetbe?
Mivel a mikroműanyagok a természetben egyre több helyen megtalálhatók, ezért az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerekben is megjelenhetnek. Akár az ivóvízben is.
Ezen felül bekerülhet a szervezetünkbe légzés során, valamit a különböző kozmetikai termékek használatával.
Mit jelent a mikroműanyag szervezetbe jutása egy kismama esetében?
Az olasz kutatócsoport bebizonyította, hogy az anya szervezetében jelen lévő mikroműanyagok kimutathatók a baba méhlepényében is, ahol akár az immunrendszer fejlődését is befolyásolhatják.
A vizsgálat során kimutatott mikroműanyagok kékre, narancssárgára, pirosra vagy rózsaszínűre festett anyagok voltak, amik nagy valószínűséggel csomagolóanyagokból, kozmetikai szerekből, festékekből, illetve higiéniai termékekből származtak. A méretük olyan kicsi, hogy gond nélkül bekerülhetnek a véráramba, viszont egyelőre nem tudják bizonyítani, hogy a babák szervezetébe is bekerül-e ilyen módon.
A szakértők szerint ez azért ijesztő, mert így nem lehet kijelenteni, hogy a babát kizárólag emberi sejtek alkotják, hanem azt kell mondaniuk, hogy biológiai és szervetlen entitások keverékéből épül fel a szervezete.
Az Environment International című szaklapban megjelent vizsgálat eredményét úgy foglalták össze, hogy a méhlepényben megjelenő potenciálisan káros műanyagrészecskék nagy aggodalomra adnak okot, hiszen maga a méhlepény döntő szerepet játszik a magzat fejlődésében, valamint a magzat és a külvilág összekapcsolódásában. Hangsúlyozták, hogy további vizsgálatokra van szükség annak megállapításához, hogy a jelen lévő káros anyagokból, vagyis a mikroműanyagokból felszabadulhatnak-e mérgező, egészségre káros szennyeződések.
Az említett kutatás felveti a kérdést, hogy azok a babák, akik műanyag üvegből isszák a tápszer, vajon mennyire vannak kitéve a mikroműanyagok által okozott veszélynek? Naponta mennyi mikroműanyagot nyelnek le?
Ma már nyilvánvaló, hogy a mikroműanyag szennyeződés az egész világot érinti. Teljesen mindegy, hogy a világ melyik részén élünk, mindenhol jelen van. Az is egyértelmű, hogy a mindennapjaink során a táplálékunkkal, valamint a beszívott levegővel ezek a szennyeződések bejutnak a szervezetünkbe. Hogy ott milyen hatást fejtenek ki, milyen károkat okoznak, azt egyelőre nem lehet tudni. A szakértők azonban felhívják a figyelmet, hogy mindenképpen foglalkozni kell a témával. Különösen azért, mert fennáll a veszélye annak, hogy sok kisbaba már mikroműanyag szennyeződéssel a szervezetében születhet meg.
Kép forrása: Catherine Sheila fotója a Pexels oldaláról
Ha fontosnak tartod a környezet mentesítését a műanyagoktól, olvasd el ezt a cikkünket is!