A gyerekek kiskorukban sokszor nyitott szájjal alszanak. Ez később rendeződik, kialakul az orrlégzés, így a legtöbb gyermek már napközben sem tátott szájjal jön-megy. Vannak azonban olyan kicsik is, akiknél megmarad az a szokás, hogy a szájukon keresztül vesznek levegőt. Ha ez rövid ideig tart, akkor nem okoz problémát, az állandósult szájlégzésre viszont oda kell figyelni, mert hosszú távú következményei lehetnek.
Miért jelent problémát a szájlégzés?
Az időközönként fellépő szájlégzés nem káros, de ha hosszabb időn keresztül fennáll a probléma, akkor mindenképpen szakember segítségét kell kérni.
A folyamatos szájlégzés következtében gyakoribbak lehetnek a torokpanaszok, a légúti fertőzése és a gégegyulladás.
Káros hatással lehet a gyermek éjszakai pihenésére. Nem tud nyugodtan aludni, pihenése felszínessé válik, ami hatással lehet a napközbeni viselkedésére, koncentrációs képességére.
A hosszabb időn keresztül történő szájlégzés megfelelő kezelések nélkül súlyos problémák kialakulásához is vezethet. Nem ritka például:
- rendellenes arcizom
- nem megfelelő fognövekedés
- előre megnyúlt száj
- fogínygyulladás
- fogszuvasodás esélyének növekedése
Később, felnőtt korban a szájlégzés akár vérnyomás- és szívproblémákat is okozhat.
Mitől alakulhat ki a szájlégzés?
Egészen pici korban a babák orra is sokkal kisebb, így egy enyhébb nátha vagy bármilyen irritáló dolog okozhat elzáródást. Ez arra készteti a babát, hogy a száján át lélegezzen. Sajnos az ő esetükben ez különösen nagy problémát jelent, hiszen így nehézkessé válhat a szoptatás, illetve a nyugodt alvás is.
A tartós orrdugulás szintén szájlégzéshez vezethet. Ha a gyermek orra hosszú időn keresztül, vagy gyakran eldugul, akkor ennek mindenképpen meg kell keresni az okát. Lehet orrmandulával kapcsolatos probléma, gyakori felső légúti hurut vagy akár allergia is.
Ugyancsak érdemes odafigyelni akkor, ha a gyermek hirtelen átvált a megszokott orrlégzésről a szájlégzésre. Ez akár azt is jelezheti, hogy az orrnyílásokat valamilyen apró tárgy elzárja. Lehet egy apró játék vagy bármi más, amit az orrába tett a baba.
A kisgyerek sokszor elesik, megüti magát. Ha egy ilyen alkalommal az orra körül sérül meg, akkor érdemes megmutatni egy fül-orr-gégész szakorvosnak, mert ha az orron belül vérömleny alakulhat ki, ami ha nem kezelik, akkor baktériumok táptalajául szolgálhat. Ez pedig további egészségügyi problémákhoz vezethet.
A cumik túlzott használata szintén okozhat ilyen jellegű problémát. Azzal, hogy a baba a cumit állandóan a szájában tartja, teljesen megváltozhat a száj és a nyelv pozíciója, ami hosszabb távon arcdeformitáshoz is vezethet.
Hova fordulj segítségért, ha szájlégzést tapasztalsz?
Először mindenképpen a gyermekorvost érdemes megkérdezni, aki valószínűleg egy fül-orr-gégészeti szakvizsgálatot fog javasolni.
A szakorvos egy alapos vizsgálat során megállapítja majd, hogy mi okozhatja a szájlégzést. Ha gyulladás vagy fertőzés, akkor ennek megfelelően kezelni fogják a gyermeket. Ha a gyógyszeres kezelés ellenére a probléma mégis megmarad, akkor előfordulhat, hogy az orrmandula eltávolítását javasolják.
A fogorvosok előtt nem ismeretlen probléma a szájlégzés okozta deformitás. Ha megfelelő időben felismered, orvoshoz fordulsz és tanácsot kérsz, akkor jó eséllyel meg tudják előzni a fog- és arccsontfejlődési zavarokat.
Nagyon fontos tudnivaló, hogy az orrspray használata nem ajánlott hosszú távon. Lehet, hogy egy-egy nátha vagy allergia esetén jótékony lehet, de ha hosszabb ideje fennáll a probléma, akkor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.
Emellett szülőként érdemes kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy a gyermekednek már egészen pici korban megtanítsd a helyes orrfújás technikáját, illetve ha ez nem megy, akkor szükség esetén alkalmazz orrszívót.
Kép forrása: Hannah Nelson fotója a Pexels oldaláról