Legódarab, fülbevaló, kagyló, gombostű, gémkapocs, csirkecsont, dió, mogyoró, répa, alma, borsó, rizs. Dr. Sz.Kovács István, a Bethesda Gyermekkórház osztályvezető főorvosa és Dr. Ternai Zita gyermek fül-orr-gégész szakorvos azokat a dolgokat sorolja, amelyeket a leggyakrabban felszippantanak vagy félrenyelnek a gyerekek. A csöppségek ugyanis mindent a szájukba vesznek, ami a kezük ügyébe kerül. Az osztályon egyébként gyűjtik is azokat a tárgyakat, amelyeket gyerekek légutaiból távolítottak el.
Leggyakoribb esetek
Fotó: Dr. Ternai Zita képe egy kivett mogyoróról
A főorvos szerint a mogyoró a leggyakoribb, de bármilyen zöldség vagy gyümölcs is gyakran okoz gondot.
”Amikor a kisgyerekeknek még csak az első négy metszőfoguk bújt ki, akkor, ha bedugja az ételt a szájába, ahol elmetszi a fogával, utána azt a darabot fogja lenyelni.” – mondja Dr. Sz. Kovács István.
Golyóstoll
Fotó: Ylanite Koppens-tól a Pexels oldaláról
”Az egyik legemlékezetesebb eset az volt, amikor a golyóstoll végét szippantotta be a gyerek, az pedig a gége alatt állt meg. Miközben a kórház felé tartott vele a mentő, végig azon izgultunk, nehogy elforduljon, mert akkor meg is fulladhatott volna.” – emlékszik vissza a Bethesda Gyerekkórház osztályvezető főorvosa.
Tű
Fotó: Dr. Ternai Zita képei tűről a légcsőben
”Volt olyan esetünk is, hogy gombostűvel köpőcsövezett egy gyerek, és ahogy szívta be a levegőt, úgy a gombostűt is felszippantotta. Csak időnként okozott Nála ez panaszt, de a röntgenen látszott, hogy a gombostű benne van a hörgőben.” – mondja Dr. Ternai Zita szakorvos.
Csirkecsont
”Egy másik emlékezetes történet, amikor a 10 hónapos babát húslevessel etettek és a csirkecsont kiálló részét véletlenül lecsípték és a szájába tették.” – mondja a főorvos.
Kagylódarab
Fotó: Karolina Grabowska-tól a Pexels oldaláról
”Volt, hogy egy kagylódarab állt be a gége alsó részébe szintén beszorulva. Belégzéskor egyébként egy sípoló hangot ad ki ilyenkor egy gyermek. Ilyenkor gyanús, hogy a légutakban valamilyen szűkületet okozó dolog van. Az asztmások pedig inkább kilégzéskor sípolnak” – árulja el Dr. Ternai Zita gyermek fül-orr-gégész szakorvos.
Fülbevalót ne!
Bassam Abo Hamed-tól a Pexels oldaláról
A főorvos azt javasolja, hogy csecsemők fülébe ne kerüljön fülbevaló, az ugyanis könnyen kikapcsolódhat, az ágyban pedig a baba beszippanthatja, ami nagyon veszélyes. Ilyen esetekkel is találkoztak már.
Spongyabob figura
Fotó: a livescience.com-ról
A külföldi esetek közül pedig a legmegdöbbentőbb talán annak a 16 hónapos kisfiúnak az esete, aki egyszer egy Spongyabob figurát nyelt le, ami aztán ott vigyorgott a röntgenfelvételen.
Halálesetek
Fotó: Dr.Laki István
A legszakszerűbb ellátás ellenére is évente egy-két gyermek életét veszti légúti idegentest miatt.
”Pár éve volt, hogy répát ettek az óvodások. Egyikük félrenyelt és az egész légcsövet lezárta a répa. Hiába volt szemben a mentőállomás és hiába sikerült kivenni a répát a légcsövéből, a gyerek agyhalottá vált közben. Szülei felajánlották a szerveit donornak.” – emlékszik vissza Dr.Sz.Kovács István.
Hozzáteszi, hogyha szerencsénk van, időben kiér a mentő, a szakemberek pedig egy intubációs tubussal ilyenkor megpróbálják leküldeni az idegentestet az egyik hörgőbe, hogy a fél tüdő tudjon működni. Azonban ha megakad, akkor 1-2 percen belül bekövetkezik a légzési elégtelenség vagy akár a halál.
Tünetek
Fotó: Gustavo Fring-től a Pexels oldaláról
- Hirtelen jelentkező intenzív ingerköhögés,
- sípoló hang légvételkor,
- szapora légzés,
- erőlködés,
- súlyosabb esetben kékülés,
- ha már kevés az oxigén, akkor a száj kékülése,
- eszméletvesztés.
Előfordulhat az is, hogy már régóta köhög a gyermek, amikor kiderül, hogy idegentest okozza a problémát. Dr. Ternai Zita azt mondja, ha az idegentest sokáig van a szervezetben, akkor az helyi gyulladást vagy tályogot is okozhat.
”Ha köhög a gyermek és gyanús, hogy van idegentest a légútban, akkor orvoshoz kell fordulni. A háziorvos meghallgatja, hogy van-e hallgatózási különbség a két tüdőlebeny között, ilyenkor ugyanis szokott eltérés lenni.” – figyelmeztet a szakorvos.
Minden másodperc számít! Így segíthetsz megmenteni az életét!
Fotó: Dr. Laki István
Az orvosok azt javasolják, hogy minden esetben azonnal tárcsázzuk a 104-es vagy a 112-es segélyhívó telefonszámot. Amíg pedig kiér a mentő, a Heimlich-manőverrel próbálhatunk segíteni gyerekünknek. Ezt 5 éves kor felett alkalmazzuk.
”Ezt úgy kell kivitelezni, hogy a has felső részénél a bordakosár alatt hátulról átöleljük a gyereket és egy hátrafelé nyomással növeljük a nyomást és ez által a mellkasban és próbáljuk a rossz útra tévedt dolgot jó helyzetbe pozícionálni vagy akár ki is köhögtetni a gyerekkel.” – mondja Dr. Ternai Zita és hozzáteszi, hogy 5 év alatti gyermekeknél ezt másképp kell alkalmazni. A szakember azt javasolja, hogy a babákat hassal lefele fektessük a tenyerünkbe és így próbáljunk meg pici ütéseket gyakorolni a lapockái közé. Ezeken túl pedig mindenképp bíztassuk köhögésre gyermekünket!
Fotó: Dr. Laki István
Vizsgálatok
Fotó: Dr. Ternai Zita képei kesudióról a bal hörgőben, kivétel előtt és után
Légúti idegentest gyanú esetében fontos a pontos kórtörténet. A kórházban az orvosok kikérdezik, hogy mióta érzékelik a panaszokat, ezek hirtelen kezdődtek-e, és hogy milyenek voltak a félrenyelés körülményei, látták-e egyáltalán.
Dr. Ternai Zita, a Bethesda Gyermekkórház gyermek fül-orr-gégész szakorvosa azt mondja, a röntgenfelvétel csak a sugárfogó tárgyakat tudja kimutatni, a tüdő állapotából azonban minden esetben tudnak következtetéseket levonni.
Így távolítják el
Dr. Ternai Zita légúti idegentestet távolít el (Bethesda gyermekkórház, 2020. július 9.)
A beavatkozást altatásban végzik, így fájdalmat nem él át a gyermek.
”Egy merev csővel bemegyünk a légcsőbe, illetve a hörgőbe és körülnézünk, illetve ha szükséges, akkor egy hosszú nyelű vékony kis fogóval el is távolítjuk a csövön keresztül ezt az idegentestet.” – mondja a szakorvos. Hozzáteszi, hogyha sikerül eltávolítani az idegentestet és nem alakult ki gyulladás vagy tályog, továbbá nem volt bent sokáig az idegentest, akkor pár nap múlva már haza is mehet a gyerek a kórházból.
Így előzhetjük meg!
Pakoljunk el!
Már a kúszás-mászás időszakában érdemes elrakni azokat az apró tárgyakat, amiket a baba elérhet, megszerezhet. A nagyobb testvért is figyelmeztetni kell, hogy ne adjon apró játékot öccsének vagy húgának.
Pépesítve!
A szakemberek azt javasolják, hogy 5 éves kor alatt az olajos magvakat kizárólag pépesítve adjunk gyerekünknek.
Evés közben nem beszélünk!
Fotó: Lisa Fotios-től a Pexels oldaláról
Sok félrenyelés elkerülhető azzal, ha már kiskorától kezdve megtanítjuk őt arra, hogy evés közben nem beszélünk.
Nyugodt körülmények között egyen!
Fotó: Yan Krukov -tól fotója a Pexels oldaláról
Játszótéren rohangálás közben vagy az autóban semmiképp ne egyen! Teremtsünk nyugodt körülményeket az étkezésekhez!
Amíg nincsenek rágófogak, ne egyen bizonyos darabos ételeket!
A babák féléves kortól már próbálnak rágcsálni, csak még nem tudnak jól, ilyenkor bármit félrenyelhetnek. A gyümölcsöket és zöldségeket érdemes etetőhálóba tenni, ez ugyanis sokkal biztonságosabban juttatja a gyerek szájába az ételeket.
A védőnő szerepe is fontos abban, hogy tájékoztassa a szülőket arról, hogy amíg nincsenek meg a rágófogak, addig ne adjanak olyan ételeket a gyereknek, mint például a földimogyoró, tökmag vagy szotyola, illetve nagy darabos ételeket sem.
Indexkép: Shohei Ohara-tól a Pexels oldaláról