Biztos te is hallottad már azt a mondást, hogy Hallgatni arany! Gondolom, egyet is értesz vele hellyel-közzel, természetesen a helyzettől függően. Most vizsgáljuk meg, miben lehet segítség a hallgatás a párkapcsolati kommunikáció során, és hogyan lehet jól hallgatni?
A hallgatás számomra megegyezik a másikra való odafigyeléssel. Hallgatni a párodat többféleképpen lehet (gondolom ezt már megtapasztaltad), hiszen úgy is lehet figyelni, hogy főzés és gépelés közben például hallgatod a két füleddel, amit a drágád mesél neked, csak éppen ezer más dolgot is csinálsz. De azért figyelsz rá, mert igenis tudsz figyelni rá, nők lévén elég sok dologra tudunk figyelni, nem igaz? :) Azonban a hallgatásnak is - mint a kommunikációs stratégiák bármelyikének - megvannak a maga szabályai, amiket jó figyelembe venni, ha magas fokon szeretnénk művelni.
Tehát nézzük a hallgatás aranyszabályait
- Amikor hallgatod a kedvesed, akkor csakis és kizárólag rá figyelj, és vele foglalkozz, add oda neki az őt megillető 100%-os figyelmedet! Közben ne foglalkozz mással! Nézz a szemébe és hallgasd, amit mond!
- Ne szólj közbe, ne szakítsd félbe, amíg ő beszél! (Vigyázat! Ez nem is olyan egyszerű, mint gondolnád.)
Ha ezt még profibb szintre szeretnéd emelni, akkor miközben hallgatsz, ne törd még azon a fejed, hogy mit fogsz majd válaszolni, reagálni stb. Egyszerűen csak légy jelen.
- Amikor már úgy érzékeled, hogy végig mondta, amit mondani szeretett volna, ne reagálj azonnal, tarts egy kis szünetet, mielőtt válaszolnál! Hátha még eszébe jut valami, amit akkor így el tud mondani, zavartalanul.
- Még mindig nem a válaszadás jön! :) Visszatükrözéses visszakérdezéssel törd meg a csendet! Kérdezz rá, hogy „akkor jól értettem-e, hogy”; „akkor jól vettem ki a szavaidból, hogy” stb. Itt még egy utolsó lehetőséget adsz neki, hogy tisztábban lássa magában a gondolatait, érzéseit és egyben jelzed számára egyértelműen, hogy nagyon figyelsz rá és csak rá.
Ezek után (ha még szükséges egyáltalán), akkor jöhet a te látásmódod, véleményed, megtörheted a csendet.
Ha hiszed, ha nem, akár terápiás jelleggel is hathat a párkapcsolatodra ez az egyszerű módszer.
Miért aranyat érő tehát a hallgatás?
Mert nincsenek hozzászokva a felek, hogy ennyire odaadóan, empatikusan figyelnek egymásra, így jól fog jönni végre a párkapcsolatban egy kis változás. Sokszor erre nincs idő, nem alkalmas a helyzet (mert a gyerek, a munka stb.) és így akár hónapok is telhetnek el úgy, hogy csak felületesen figyelünk a párunkra. Szerencsés esetben még szereti nekünk elmesélni, amit épp érez, gondol, ami történt vele, de ha túl sokáig maradunk felületes hallgatók, - akik mindig mindent meg akarnak oldani és azonnal válaszolni és a másik ki sem mondta, de mi már rögtön tudjuk, mi a megoldás, vagy rázendítünk a saját lemezünkre, - akkor a párkapcsolati párbeszédek egy idő után ellaposodhatnak és idővel akár visszafordíthatatlanul felületessé válhatnak.
Tegyünk úgy, mintha fogalmunk sem lenne arról, hogy mit akar a másik mondani. Egy gyerek kíváncsiságával csodálkozzunk rá a kedvesünkre és azzal a lelkesedéssel hallgassuk őt. Párkapcsolati kártya is a segítségünkre lehet a kapcsolatunk jobbá tételében, amely segítségével egy kis játékosságot is csempészhetünk a mindennapjainkba. Hamar megérzi a másik fél a különbséget hallgatás és hallgatás között és biztos vagyok benne, hogy a párkapcsolatodban is minőségi változások következhetnek be.
Nyitókép: Nathan Dumlao képe az Unsplash oldalról
Andrási BettyHolisztikus pszichológusElérhetőségeim: Email: info@andrasibetty.com Weboldal: https://andrasibetty.com https://stoppanik.hu Telefon: 06703309685 Facebook oldal: https://www.facebook.com/andrasibettypszichologus Facebook csoport: https://www.facebook.com/groups/659371985383885/ |