„A PRP-eljárás egy több éve létező kezelési módszer, amely során a pácienstől vért vesznek, bizonyos ideig centrifugálják, ennek köszönhetően a vér különböző rétegei elkülönülnek egymástól. Ezek közül az úgynevezett vérlemezkedús réteget (platelet-rich plasma), azaz a thrombocytákat koncentráltan olyan helyre juttatják, ahol a belőlük felszabaduló növekedési faktorok biológiai regenerációt és porcképzést tudnak elindítani az ízületekben. Ezáltal meghosszabbítható az ízület élettartama, tehát kitolható az a stádium, amikor már protézisbeültetés válna szükségessé. Emellett a vérlemezkékből nagy mennyiségű gyulladáscsökkentő ágens szabadul fel, amely csökkenti a gyulladással járó kellemetlen tüneteket” – mondta Dr. Váczi Gábor, a Budai Egészségközpont ortopéd főorvosa.
Mikor alkalmazható az eljárás?
A PRP-eljárás több esetben is alkalmazható. Ha a porcregeneráció a cél, az injekciót leggyakrabban térd- és csípőízületbe fecskendezik, de előfordulhat, hogy könyök-, váll-, és bokaízületbe adják. Hatásos lehet például sportsérülések, ínhúzódások és gyulladások mellett a kezdeti ízületi porckopásos elváltozások (arthrosis) kezelésében. A gyulladáscsökkentő, vagy a szövetregenerációt serkentő hatás gyakorlatilag minden csontközeli íntapadás - így például tenisz-, vagy golfkönyök, krónikus Achilles-ín-gyulladás, sarokfájdalom - esetén alkalmazható. Az eljárást egyre gyakrabban használják a sportsérülések rehabilitációjában is. A PRP-módszer javítja az ízület terhelhetőségét, ám ha a porckopás mértéke már előrehaladott állapotban van, abban az esetben a protézis beültetése jelentheti a megoldást.
Hogy zajlik a kezelés?
A kezelés a páciens részéről nem igényel különösebb felkészülést, viszont az nagyon fontos, hogy ne legyen gyulladás a szervezetében, egészséges legyen a beavatkozáskor. Az első lépés a vérvétel, ezután következik a centrifugálás, majd a megfelelő anyagokat visszajuttatják a páciens szervezetébe. Az eljárás időtartama nagyjából egy óra. A készítmény beadása enyhe feszülő érzéssel járhat, ami az ízület bemozgatásával hamar megszűnik. A kellemetlenségek jegeléssel, fájdalomcsillapítással enyhíthetők. A kezelés után 2-3 hét pihenő javasolt, a panaszok általában 4-6 hét után szűnnek meg.
„Az ízületi problémák kezelésére számos módszer létezik. Alkalmazható többek között gyógyszeres eljárás, mozgásterápia, gyógytorna, borogatás vagy pihentetés. A szakorvos mindig a páciens állapotának legmegfelelőbb megoldást választja. A PRP-eljárás a legmodernebb biológiai módszerek közé tartozik, amely során a szervezetünk hatóanyagaival érjük el a pozitív változást, ráadásul egyetlen kezelés elegendő” – tette hozzá a doktor úr.