Gégeszűkület alakult ki a kislánynál
Koraszülött volt a kislány, és lélegeztetésre szorult, emiatt pedig gégeszűkület alakult ki nála.
A közlemény szerint "a légúti szűkület lefolyását részben mértéke, részben a kialakulás sebessége határozza meg. A problémát más és más dolgok okozhatják felnőtteknél és gyerekeknél, a következmény viszont mindkét esetben ugyanaz: kevesebb levegő kerül a tüdőbe."
Ezért gyakran légcsőmetszésre van szükség - ez történt a romániai kislány esetében is. Ennek a beavatkozásnak viszont az a hátránya, hogy megnehezíti a mindennapi életet: hiszen ebben az esetben egy hajlított műanyagcsövet vezetnek a légcsőbe, hogy biztosítani tudják a légáramlást.
A kislány szülei szerettek volna egy jobb megoldást. Ekkor találtak rá a SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájára. Itt ugyanis már évek óta alkalmazzák azt az eljárást, ami az egész világon innovatívnak számít. Ez a beavatkozás megoldást nyújt azoknak, akiknek öröklött vagy szerzett, fulladással járó felső légúti szűkületük van.
Még két másik szűkületet is orvosolni kellett
Rovó László professzor már régóta dolgozik a műtéti megoldáson munkacsoportjával, ami kedvezőbb életminőséget eredményez.
Ma már a beavatkozást egészen újszülött kortól végre tudják hajtani, nagyobb gyermekeken is.
A kislányon elvégezték a szükséges vizsgálatokat Szegeden, és ekkor derült ki, hogy nemcsak egy gégegyűrűporc fejlődési rendellenességéből eredő szűkülete van, hanem két másik is, amik a születését követő beavatkozások közben alakultak ki.
Ezt a rendellenességet egylépéses beavatkozással orvosolni tudták a kislánynál.
"Az SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikája nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is fontos szerepet játszik az öröklött vagy szerzett, fulladással járó felső légúti szűkülettel küzdők gyógyításában. A cél a már meglévő eljárások továbbfejlesztése. Rovó László rektor szerint ehhez az egyetem stabil és folyton bővülő kapcsolatrendszere is nagyban hozzájárult, és a későbbiekben még több lehetőséget biztosít majd nemcsak a kutatás, a gyógyítás, hanem az oktatás területén is" - írták a közleményben.
Indexkép: adiretoriaeventos képe a Pixabay-en