A betegség, ami akár fogvesztéhez is vezethet
Mielőtt a fogágybetegség tüneteit bemutatnánk, érdemes röviden szót ejteni a betegség kialakulásának okairól. A parodontitis a fogágy területét érintő krónikus gyulladás, amely kezelés hiányában akár a fogak elvesztését is okozhatja. A fogakat körülölelő csont, fogcement, gyökérhártya és íny tartós gyulladásának kockázatát számos tényező befolyásolhatja. Az alábbiakban összegeztük a legfontosabbakat:
- abnormális baktériumflóra a szájüregben
- csontritkulás
- cukorbetegség
- dohányzás
- egyes gyógyszerek
- elégtelen szájhigiénés szokások
- fogszuvasodás
- fogtorlódás
- fokozott fogkőképződés
- genetikai tényezők
- helytelen étrend
- hiányzó fogak
- hormonális eredetű betegségek
- immunbetegség
- stresszes életvitel
- szakszerűtlen fogpótlás
- szakszerűtlen fogtömés
Ahogy a fenti listából látható, számos életviteli tényező növelheti a fogágybetegség kockázatát. Ezek kerülése segíthet a parodontitis megelőzésében. Hogy melyek a legfontosabb tennivalók? Mutatjuk!
- Alakítsd ki a megfelelő dentálhigiénia rutint! A rendszeres fogmosás mellett, ne feledkezz meg a fogközök tisztításáról sem! Ehhez használj fogselymet vagy fogközi kefét!
- Kerüld a dohánytermékek használatát! Ez alól nem jelent kivételt az e-cigaretta sem.
- Használj alkoholmentes szájvizet, amely segít a szájápolásban a baktériumflóra felborulása nélkül!
- Tisztítsd meg a nyelv felületét nyelvkaparó segítségével!
- Vegyél részt fogászati kontroll vizsgálaton legalább félévente! Ez segíthet az esetleges problémák korai kiszűrésében!
- Kerüld a cukros életek túlzott fogyasztását!
A fogágybetegség árulkodó jelei
Laikusként nagyon nehéz felismerni a korai szakaszban lévő fogágybetegséget. Számos egyéb ok mellett, ezért is fontos a rendszeres fogorvosi vizsgálatokon történő részvétel. Kezelőorvosod sokkal nagyobb valószínűséggel észleli időben a parodontitis jeleit, így korábban megkezdődhet a kezelés szükség esetén. Ez redukálhatja a kezelés költségeit és a fogvesztés kockázatát. A következőkben összefoglaltuk a fogágybetegség leggyakoribb árulkodó jeleit:
- elszíneződött íny
- erőteljes fájdalom a fogínyben
- fogak helyzetének változása
- fogak közötti rés kialakulása
- fogtorlódás
- fogvesztés
- fogínytasak megjelenése
- kellemetlen szájszag
- laza fogak
- megdagadt íny
- íny visszahúzódása
- ínyvérzés
Amennyiben a fenti tünetek bármelyikét észleled, fordulj mielőbb szakorvoshoz. Mint számos egyéb fogászati és szájsebészeti probléma esetén, így a parodontitisnál is igaz, hogy a gyorsaság akár fogakat menthet.
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre?
Sajnos a parodontitis otthoni kezelése nem lehetséges, így minden esetben szükséges egy fogászat felkeresése. Következzenek a lehetséges kezelési módszerek!
1. Enyhe esetekben
Amennyiben sikerült időben észlelni a krónikus gyulladást, a professzionális fogtisztítás, fogkőeltávolítás és a megfelelő száj- és fogápolási rutin kialakítása elegendő lehet. Szerencsére a gyulladás okozta kár ebben a státuszban még reverzíbilis.
2. Közepes súlyosságú esetekben
Közepesen súlyos fogínygyulladás esetén az ínytasakok tisztítása szükséges. A beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végzik és célja a tasakokban található szennyeződés és fogkő eltávolítása.
3. Súlyos esetekben
Kezeletlen, súlyos parodontitis esetén szükséges lehet a csont- és fogpótlás. Ez utóbbi beavatkozásra számos módszer áll rendelkezésre. A legmodernebb opció a fog implantátum, amely akár életreszóló megoldást jelenthet.
Fotó: Fitusm Assefa / pexels.com
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogszakorvos
Dr. Németh Bálint szájsebész és fogorvos több mint tizenöt éves gyakorlattal rendelkezik. Pácienseinek fájdalommentes kezelést kínál a legmodernebb anyagok és eljárások alkalmazása mellett. Amennyiben a fogágybetegség kezelésén gondolkozol, keresd Dr. Németh Bálintot bizalommal!
Nyitókép: Cedric Fauntleroy / pexels.com