Így változik a női nemi szerv az évek során
Az első változás pubertáskorban jelentkezik
Az öregedés az élet természetes velejárója. Az évek múlásával megereszkedik a bőrünk, ráncosodni kezdünk, és nem marad ki a sorból a vaginánk sem, ami szintén megváltozik. A kor előrehaladtával az állapota és a külseje is átalakul, de emiatt egyáltalán nem kell aggódnunk.
Sherry Ross nőgyógyász a health.com-nak beszélt ezekről a folyamatokról. Mint mondja, az első változás pubertáskorban jelentkezik: ekkor jelenik meg a fanszőrzet, megnőnek a szeméremajkak, a hüvely pedig elkezd váladékot termelni.
Szülés után így változik meg a vagina
A következő változás akkor történik, amikor a nők világrahozzák az első gyermeküket - ez általában a 20-as, 30-as éveikben következik be. A hüvelyi úton történő szülés egyik következményeképp a medencefenék izmai megnyúlnak, ezen kívül pedig apró szakadások is megjelenhetnek, amik megváltoztathatják a nemi szerv külsejét. Szülés után ingadozhat az ösztrogénszint, emiatt hüvelyszárazság is felléphet.
Perimenopauza: a klimax előtti időszak
A következő időszak az úgynevezett perimenopauza időszaka, ez a klimax előtti 5-10 évet fedi le. Ilyenkor csökken az ösztrogénszint, emiatt a vagina szövetállományában csökken a kollagén szintje, ez pedig hüvelyszárazsághoz is vezethet.
A változókor problémái
Menopauza után megnyúlhatnak a szeméremajkak, valamint zsugorodhat a vagina és a csikló. Felléphet úgynevezett vaginális atrópia, ami miatt a szexuális együttlét fájdalmassá válhat.
A vagina szövetállományának rugalmasságában nagy szerepet játszik a rendszeres nemi élet. A komfortérzeten síkosító és ösztrogénes krém is sokat segíthet.
Fontos kiemelni, hogy ezek a változások teljesen természetesek, így nem kell megijednünk, ha szembesülünk velük. Ha azonban valami szokatlant tapasztalunk és bizonytalanok vagyunk, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Indexkép: Depositphotos.com