Az emberi szem egy rendkívül összetett szerv, amely lehetővé teszi számunkra, hogy a világot olyan módon tapasztaljuk meg, ahogyan más érzékszerveinkkel nem. Annak ellenére, hogy ébrenléti időnk nagy részében a szemünket használjuk, számos szórakoztató és érdekes dolog van, ami nem tudatosult bennünk annak működésével kapcsolatban. Jöjjön hát a sok-sok érdekesség közül néhány, amelyet Dr. Nagy Angélával, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosával szedtünk össze.
1. Naponta 20.000-30.000 alkalommal pislogunk
A "szempillantás alatt" kifejezés abból ered, hogy a szemhéjemelő izom a leggyorsabb a testben. Percenként átlagosan 17-szer pislogunk. Ez óránkénti 1020, napi 24.480, míg évi 8.935.200 pislogást jelent. Az átlagos pislogás mindössze 1/10 másodpercig tart, ez naponta körülbelül 1,5 órát tesz ki, így évente nagyjából 248 órányit pislogunk. Minden egyes pislogás a könny optimális összetételéhez elengedhetetlen anyagokat (zsír, víz, fehérje, enzimek) juttat és oszlat szét a szemfelszínen. A környezeti hatásokkal szemben a szem fizikai védelméhez is nélkülözhetetlen a pislogás.
2. A kék szemű emberek közös ősökkel rendelkeznek
A kék szeműség egy olyan mutáció eredménye, amelynek következtében az íriszből hiányzik a melanin, ami barnává teszi a szemet. A kutatók úgy vélik, hogy ez a mutáció először egy 6000-10.000 évvel ezelőtt Európában élt embernél jelent meg, ami azt jelenti, hogy a ma élő összes kék szemű embernek ő lehet a közös őse. A kék szeműek a világ népességének 8-10 százalékát teszik ki.
3. Az emberi szem 1 millió különböző színt képes érzékelni
A tudósok becslése szerint az átlagember legalább egymillió színt lát, köszönhetően a szemben lévő fényérzékeny sejteknek (csapok), melyből az emberi szemben 6-7 millió van. A csapok jeleket küldenek az agynak, amelyek lehetővé teszik számunkra a különböző árnyalatok érzékelését. Ha ez lenyűgözően hangzik, gondoljunk csak arra, hogy a tetrachromia nevű ritka betegségben szenvedő emberek egy extra típusú fényérzékeny sejttel rendelkeznek, ennek következtében akár 100 millió színt is képesek látni!
4. Minden ember színvakon születik
Születéskor a csecsemők kizárólag feketét, fehéret és a szürke néhány árnyalatát látják. Azonban a látás fejlődése a születés utáni hónapokban gyorsan zajlik. A vörös, narancssárga, sárga és zöld színek már egy hét után láthatóvá válnak számukra, a többi színt azonban csak jóval később kezdik érzékelni.
5. Nem minden könnycsepp egyforma
Valójában három könnyváltozat létezik: az alapkönny, a reflexkönny és az érzelmi könny. Az alapkönny a szem hidratálásáért felelős, míg a reflexkönny a szembe kerülő idegen testekre (por, homok stb.) vagy irritáló anyagokra, például hagymavágásra reagál. Az érzelmi könny abban különbözik, hogy segít a szervezetnek a stresszel kapcsolatos vegyi anyagok, például a mangán és a prolaktin kiürítésében. Az érzelmi könnynek magasabb a fehérjetartalma is, mint az alap- vagy reflexkönnynek.
6. A szem kocsonyás anyaggal van kitöltve
Az emberi szem 80%-át az üvegtestnek nevezett szilárd, kocsonyaszerű folyadék alkotja, amely létfontosságú a szem egészségéhez és működéséhez. Ez az átlátszó, színtelen anyag tölti ki a szemlencse és a retina közötti teret. Az üvegtest 99%-a víz, a többi kollagén, fehérjék, sók és cukrok keveréke. A szem kitöltésével az üvegtest nélkülözhetetlen a szem alakjának megőrzéséhez és a törékeny retina helyben tartásához.
7. A szemünk is leéghet a napon
A bőr leégése ma már jól ismert, de tudtad, hogy a szemed is leéghet? Az állapotot fotokeratitisznek nevezik, és fájdalmat, homályos látást, könnyezést, duzzanatot és fényérzékenységet okozhat. A fotokeratitisz tulajdonképpen az erős UV által okozott szaruhártya-gyulladás. Ahogyan a bőr esetében is, amikor láthatóvá válnak a leégés jelei, akkor már nincs mit tenni a folyamat visszafordítására. Minél hamarabb árnyékba kell húzódni és hűsíteni a szemet. A napkárosodást követően akár 24-48 óra is eltelhet, mire a kellemetlen tünetek enyhülnek. Ezért is fontos, hogy ne csak a divat, hanem a napkárosodás kivédése miatt is viseljünk UV400 védelemmel ellátott napszemüveget, amikor a napon tartózkodunk. Különösen vízparton és havas tájon nő meg a szem leégésének veszélye a víz és a hó tükröző hatása miatt.
8. A vörös szemek a fényképeken a szem vérereinek köszönhetőek
Gondolkodtál már azon, hogy miért tűnik néha vörösnek a szem a fotókon? A „vörös szem" hatás akkor jelentkezik, amikor a fényképezőgép vakujának vagy más erős fényforrásnak a fénye visszatükröződik a szemben. A visszavert fény megvilágítja a szem hátsó részén lévő érhártya ereket, és ez eredményezi a fényképeken látható vörös színt.
9. Szemünk színe olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk
A világon senki másnak nincs olyan szem színe, mint neked. Még akkor sem, ha történetesen van egy ikertestvéred, aki úgy néz ki, mint te. Szemünk színe a szivárványhártyánkból, más néven az íriszből, a szem pupilláját körülvevő szövetből származik. A DNS ugyan meghatározza az írisz színét és szerkezetét, de az íriszt alkotó és az azt teljesen egyedivé tevő véletlenszerű gödrök, barázdák, örvények és hasadások a magzati fejlődés során keletkeznek. Az ujjlenyomatokhoz hasonlóan ezek a pigmentációs minták is összetettek és egyediek.
10. A szürkehályog kialakulása elkerülhetetlen
A szemnek ez a fajta megbetegedése szinte mindannyiunk számára elkerülhetetlen. A világon szürkehályog műtétből végeznek a legtöbbet, évente több mint 18 milliót. Magyarországon ez a szám évi 90-95 ezer. A fejletlen országokban a szürkehályog a 65 évesnél idősebb embereknél a vakság egyik vezető oka. 80 felett pedig a világ népességének több mint 67%-át érinti. Tehát, ha eléggé szerencsések vagyunk, és megadatik a hosszú élet, nagy eséllyel megtapasztaljuk a szemlencse elhomályosodásából adódó kellemetlenségeket. Szerencsére a korszerű technikának köszönhetően ma már szürkehályog-műtéttel a látás teljesen helyreállítható.
És jöjjön még néhány lenyűgöző adat, röviden:
- Az emberi szem több mint 2 millió működő részből áll.
- A szemgolyó súlya körülbelül 28 gramm, ami körülbelül 3 evőkanál cukornak felel meg. Ahhoz képest, hogy a szem ilyen kicsi és könnyű, egy személy által összes, valaha gyűjtött információ mintegy 85%-át veszi és dolgozza fel.
- Képernyőn 25%-kal lassabban olvasunk, mint papíron.
- Lehetetlen nyitott szemmel tüsszenteni.
- A szemfelszín a kisebb sérülések után nagyon gyorsan képes regenerálódni. Megfelelő ápolás mellett körülbelül 48 óra alatt gyógyul meg a szaruhártya a horzsolásából vagy karcolásából adódó sérülésekből.
„A szemünk egészségére való odafigyelés annak összetettsége miatt kritikus fontosságú. Mindig hangsúlyozzuk, hogy még akkor is fontosak a szemészeti szűrővizsgálatok néhány évente, ha semmilyen problémát nem tapasztalunk a látásunkkal" – zárja Dr. Nagy Angéla.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ