Életünk során szervezetünk több nagy változáson esik át. Először serdülőkorban, amikor megjelenik az első ciklus, majd várandósság idején, hatalmas fizikai és hormonális változásokkal, végül pedig a menopauza idején. Ezt a klimaxnak is nevezett időszakot sokan nehezen élik meg. Nem csak a testi változások okozta kellemetlenségek, de a változás lelki vonatkozásai miatt is. A reproduktív életszakasz végetérésével sok nő önértékelési problémákkal küzd, mely még nehezebbé teszi a hormonváltozás miatt kialakult tünetek elviselését. Fontos megérteni a változókor élettani szerepét ahhoz, hogy ne tragédiaként, hanem az életünk természetes szakaszaként élhessük meg.
A menopauza
Maga a kifejezés a menstruáció végleges megszűnését jelenti, természetes esemény, mely alkattól, népcsoporttól függően más-más életkorban jelentkezik. A menses kezdetben szabálytalan időközönként jelentkezik, majd végleg elmúlik. Ez alkattól függően 38-55 éves korra tehető, amikor is megkezdődik a változás kora. Oka a hormonális változás, az ösztogénmennyiség csökkenése. Akik korábban, a reproduktív időszakban is küzdöttek már hasonló problémával (pl. fogamzásgátló szedése miatt), ismerhetik a tüneteket.
A menopauza számtalan kellemetlenséggel járhat a hormonális változások miatt. Előfordulhat a normál hüvelyflóra megbomlása, gombás problémák, hőhullám, fáradtság, és még számtalan tünet. Sokan azért is élik meg rosszul ezt az időszakot, mert egy életszakasz (vagyis a termékeny időszak) lezárása.
Tüneteket a változókorban
A változókor számtalan tünettel járhat. Kezdetben az ösztrogéntermelés csökkenése miatt fokozatosan ritkábbá, szabálytalanabbá válik a menstruációs ciklus, majd végleg megszűnik. A tünetek már a korai szakaszban is jelentkezhetnek, s akár évekig is eltarthatnak. A hormonális változások miatt sokszor fokozott izzadékonyság, hőhullámok, s a kellemetlenségek miatt ingerlékenység is gyötri a nőket. Az izület fájdalmak is jellemzővé válhatnak, csökkenhet a nemi vágy.
A nemi vágy csökkenése nem jelent frigiditást, csupán ösztönös tartózkodást a nem egyszer kellemetlen nemi élettől. A hormonális változás miatt a hüvely nyálkahártyája szárazabbá válik, így a nemi élet sok kellemetlenséget okozhat. Emellett könnyen előfordulhat depreszió, kisebbségi komplexus, szorongás, mivel egyes nők úgy érzik a termékeny életszakasz végén már nem teljes értékűek.
Változókor és csontritkulás
A változókort követően a nők hormonális változásaik miatt jobban ki vannak téve a csontritkulás veszélyének, ezért fokozottabban kell ügyelniük a megfelelő táplálkozásra, s a vizsgálatokra. Nem egyszer csak akkor derül fény a csontritkulásra, ha egy szerencsétlen esés következtében csonttörés alakul ki. Fontos a megfelelő tápanyag bevitellel kompenzálni a hormonhiányt, s szakorvos tanácsát kikérni a megelőzéssel kapcsolatban.
Hormonpótlás a változókorban
Hazánkban már számtalan készítmény kapható, mely alkalmazható a menopauza idején a kiesett hormonok pótlására. Remek találmány, hiszen megvédheti a nőket az ösztrogénhiányos állapot okozta kellemetleségektől. Mégis sokan írtóznak a lehetséges mellékhatásoktól, s ezért nem veszik igénybe a lehetőséget. Ma már az orvotudomány fejlődésének köszönhetően nem csak kemikáliák, de rengeteg gyógynövényes táplálékkiegészítő is segíthet a változókori tünetek enyhítésében.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: