A latex, vagy gumi az Afrika és Délkelet-Ázsia területein található gumifa tejes nedvéből készül. Az allergiás reakció kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban feltételezhető, hogy a gyakori és ismétlődő kontaktus növeli a tünetek megjelenésének kockázatát. Jellemző, hogy az egészségügyi dolgozók 5-10 százaléka szenved latex allergiától.
Rajtuk kívül a betegség kockázatának fokozottan kitett csoportok a csontvelő betegségben, húgyúti rendellenességben szenvedők, a több műtéten átesett személyek. A tüneteket előidézheti gumiból készült katéter is. Ezen kívül hajlamosítanak rá a különböző allergiás - különösen a banán, kivi, avokádó és gesztenye -, az asztmás megbetegedések és az ekcéma is. A gumigyárakban, felhasználó üzemekben dolgozók fokozott veszélyben vannak a betegség kialakulása szempontjából, illetve a tünetek jelentkezhetnek óvszer használat hatására is.
A tünetek kialakulhatnak testi, vagy nyálkahártya kontaktus, belélegzés, vagy véren keresztül -bizonyos orvosi eszközök felhasználása során. Ismétlődő kontaktus, különösen a gumikesztyű viselésének hatására jelentkezhetnek kontakt dermatitisz formájában. Ilyenkor a bőr szárazzá válik, égő, viszkető érzés alakul ki.
Allergiás kontakt dermatitisz esetén a tüneteket szintén az allergénnel való kontakus okozza. Az allergiás reakció nem azonnal, késleltetve jelentkezik. A tünetek megegyeznek a kontakt dermatitisszel, azonban ez esetben jóval intenzívebb, súlyosabb formában jelentkeznek, s hosszabb ideig állnak fenn.
Fokozott érzékenység esetén azonnali reakció jelentkezik, mely a tünetek legsúlyosabb formája. A jelenséget szénanátha szerű tünetek, kötőhártya gyulladás, viszketés, kiütések kisérik. Ritkább esetekben bekövetkezhet szívritmus emelkedés, remegés, mellkasi fájdalom, légzési nehézség, anafilaxiás sokk, s végzetes esetben halál. A tünetek jelentkezésekor éppen ezért minden esetben forduljunk orvoshoz.
A latex allergia kezelése egyaránt elvégezhető a tünetek jelentkezése után, vagy megelőzés céljából végzett, pozitív vérvizsgálat, vagy bőrteszt eredmény kapcsán. A terápia minden esetben az allergénnel való kontaktus megszüntetésével, s a tünetek gyógyszeres kezelésével történik.
A tünetek megelőzése céljából számos óvintézkedést tehetünk, latex allergia esetén. A latexből készült eszközök alternatíváiról érdeklődjünk allergológus kezelőorvosunknál.
Allergiás betegségeknél mindig gondolnunk kell a keresztallergiák jelentkezésére. Ennek elkerülésére érdekében latex allergia esetén kerülendő a banán, szőlő, kivi, papaya, nektarin, dinnye, cseresznye, eper, szilva, ananász, füge, barack, zeller, paradicsom, avokádó, burgonya, rozs, búza, mogyoró és gesztenye fogyasztása.
www.orvostkeresek.hu
A latex-allergia |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |