A kalciummentes foszfátkötő gyógyszer szedése mellett, a számukra kifejlesztett, úgynevezett PEP táplálkozási program alkalmazása.
A dializált betegek közel negyven százalékának magas a foszforszintje. Hogy miért káros ez?
Azért, mert a foszfor alattomosan, napról napra építkezve rakódik le az érfalakban, az erekben, a bőrben, az izületekben – komoly kardiovaszkuláris, valamint mozgásszervi megbetegedéseket okozva. A magas foszforszint okozta szív- és érrendszeri megbetegedések, pedig a dializáltak halálozásának hatvan százalékáért felelnek. Ezért is életbevágó, hogy a művese kezelésre szoruló betegek minél több pontos információt kapjanak a magas foszforszint megelőzésének lehetőségeiről.
Foszfort szinte valamennyi élelmiszer tartalmaz, közülük a legtöbbet - a dializált betegek számára elengedhetetlenül fontos - fehérjék. A foszfát (a foszfor sója) jelenlegi tudásunk szerint - nem vonható ki az ételekből. A megoldást a kalciummentes foszfátkötő gyógyszer szedése és egy, a dializáltak számára kifejlesztett diéta jelenthet, amelyet a veseelégtelenség korai szakaszában kell elkezdeni. A PEP (Phosphat-Egység-Program) programot 2003-ban, Németországban Martin K. Kuhlmann professzor két dietetikussal együtt dolgozta ki, amely német nyelvterületen azóta elterjedt, és jó eredménnyel működik. Magyarországon 2006-ban egy amerikai gyógyszergyár két munkatársa, Novák Károly és dr. Vilimszky Zoltán támogatásával Oross Lajosné, Antal Csilla, Medveczki Katalin és Horváth Istvánné dietetikusok „magyarosították” ezt a programot, hiszen a német táplálkozási szokások jelentősen eltérnek a magyartól.
- Tavaly novembertől egy amerikai gyógyszergyár segítségével, a hazai dializáló állomások nővéreinek és néhány ott dolgozó dietetikusnak tartottunk előadásokat a programról – mondja Horváth Istvánné dietetikus. - Ezt követte a betegek oktatása. A PEP- egy új definíció bevezetésén, a foszfor-egységen (FE) alapul, amellyel minden élelmiszer, étel és ital foszfortartalma szerint értékelhető. Minél magasabb a foszfortartalom, annál magasabb a FE is. Amellett, hogy a FE egy könnyen megjegyezhető számot jelent (0-6-ig), az élelmiszereket csoportosították, ez is segíti az adatok bevésődését. (Például: a húsok 150 grammja 3 FE-, a felvágottak 50grammja 1 FE-, a tejtermékek dobozonként 2 FE-, a fehérkenyér 1FE-, a barna kenyér 2 FE-, 2 db zsemle 1FE- pontot jelent.). A betegek oktatásához több szemléltető anyag áll rendelkezésre, így fotókártyák (egyik oldalán az élelmiszerek és a készételek fotói szerepelnek, másik oldalán a FE tartalma látható); az elvihető, zsebben hordható PEP füzet tele adatokkal, vagy az otthon használatos tányéralátétek, melyeken – hasonlóan kártyákhoz – a legfontosabb élelmiszerek és azok FE tartalma szerepel.
– A PEP program legfontosabb eleme, hogy minden esetben a bevitt foszfor mennyiségéhez igazítjuk a kalciummentes foszfátkötő mennyiségét – teszi hozzá a dietetikus.
A PEP program célja a hiperfoszfatémia (a vér foszfáttartalma túl magas) szövődményeinek elkerülése, a malnutrició (kóros tápláltsági állapot) megakadályozása, a dializált betegek életminőségének javítására.
Ma Magyarországon kb. 5500 dializált vesebeteg él, tízezer körül lehet azoknak a száma, akik bármikor művese kezelésre szorulhatnak. A dializált betegek egyik legnagyobb ellensége a foszfor – már tehetünk ellene.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: