Ez a 17 db 7. osztályos gyerek viszont igazi függő… mobil-függő. Attól a pillanattól, hogy eljöttünk otthonról, az összes gyerek azzal szórakozott, hogy a mobiltelefonjukat fogták a kezükben, és azon zenét hallgattak, „cseteltek”, „fészbukoltak”. EGÉSZ NAP! MINDEN NAP! És amikor nem zenét hallgattak, vagy szórakoztak, akkor telefonáltak rajta. És amikor nem telefonáltak, akkor ott volt a fülüknél, a párna alatt/mellett. Volt, aki headsettel a fülében, telefonnal a kezében aludt el, vagy akár egész éjszaka azzal aludt! Egyszóval MINDIG ott volt náluk, bekapcsolt, működő állapotban. MINDIG. Egy percre sem tudtak megválni tőlük. Ez az egy hét ledöbbentett, de nagyon.
Emlékszem, hogy egyszer végeztek velünk egy kísérletet: 5 perces telefonálás vagy telefon kézben való szorongatása mennyire leterheli a szervezetet. Az erőnk sokkal hamarabb elfogyott a telefon szorongatása vagy telefonálás után, mintha nélküle próbáltunk ellenállni a kezünk lenyomásának. Ez persze igen szubjektív vizsgálat. A hőtérképes felvételek viszont már objektívek, bizonyítják, hogy pl. egy 5 perces telefonálás mennyire melegíti fel a környéki szöveteket, mennyire változtatja meg az agy elektromos hullámait, stb. Mennyi hiperaktív, nyugtalan, feszült gyermek, felnőtt szaladgál az utcán. Nem értjük, hogy az amúgy nyugodt, kiegyensúlyozott gyerekünk miért lesz agresszív egy telefonálás után (persze, ha rossz hírt kapott, az más... ). Jómagam már régóta egy ún. sugárzásvédőt használok a telefonomon, mert egy-egy hosszabbra nyúló beszélgetés alatt rettentően szenvedtem, úgy érzetem, hogy kiég a fülem, megsült az agyam fele, és megfájdult a fejem. Beszereztem egy kis chip-et, ami valamit csinál a káros frekvenciájú elektromágneses hullámokkal úgy, hogy az 5 perces telefonálás után nem sül ki a fülem, nem fájdul meg a fejem, és a zsebemben is tudom hordani a telefont, mert nem kezd el lüktetni a vakbelem tőle. Tudom, ez nem volt igazán szakszerű leírás, ezért inkább megpróbáltam a tényeket, veszélyeket összegyűjteni (Köszönet Baár Zsuzsinak az ebben nyújtott segítségéért!).
Tény az, hogy a nap 24 órájában elektromágneses térben élünk. Ebből a természetes források (légkör-Nap-Föld viszonylat) ősidőktől fogva léteznek, nem is ezekkel van a baj. Általában a mesterséges források azok, amik leterhelik a szervezetet, amik az elektroszmogot alkotják. Pontosabban fogalmazva az elektroszmog, az elektrostressz a különböző technikai eszközök, elektromos vezetékek, berendezések, informatikai berendezések, adótornyok, egyéb elektromosan feltöltődött felületek, magnetizált anyagok által kibocsátott mesterséges terek és sugárzások összessége.
Egy 2002-ben végzett osztrák tanulmány szerint az emberek kb. 19%-a érzékeli az elektroszmogot. (Ezek szerint én ebben a 19%-ba tartozom… Hozzáteszem, hogy szerintem ez az arány nagyobb, csak sokan nem tudják, hogy amit éreznek, az elektrostressz, elektroszmog. Szerintem mindenkivel előfordult már ez az egyszerű jelenség, hogy úgy érezte, kiég a füle a telefonálás közben)
- alvási zavarok
- kimerültség, fáradtság
- gyakori fejfájás
- pszichés zavarok, depresszió
- magas vérnyomás
- szívritmus zavarok
- gyengülő immunrendszer
- mobiltelefon használata, kiváltképp, ha menet közben telefonálunk. Ilyenkor ugyanis a telefonunk folyamatosan újabb és újabb átjátszó állomást keres magának, hogy a lehető legtökéletesebb legyen a vétel, tehát folyamatosan magas terhelés hat ránk.
- számítógép, laptop több órás használata
- fekvőhely melletti működő elektromos készülék (telefon, TV, konnektorok, vezetékek az ágy alatt). Ez különösen a babákra hat negatívan, őket sokkal érzékenyebben érintik ezek a berendezések. Nyugtalanabbul alhatnak, stb.
- mikrohullámú sütő: Sokat vitatott téma, hogy valóban káros-e vagy sem. Tény, hogy a mikroban elkészített étel tápanyagtartalma a nullával egyenlő, ez a legrosszabb főzési módszer. Ebből adódóan a mikrohullámú sütő egyetlen dologra jó: fertőtlenítésre.