Csak a nagy mennyiségű alkohol árt
Az már régóta ismert tény, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás zsírmájat okozhat. A svéd Linköping Egyetemen folyó kutatások azonban azt is kimutatták, hogy a túlsúlynak és az inzulin-rezisztenciának is lehet ilyen következménye. Innen pedig már csak „egy ugrás” a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri megbetegedések.
Eddig úgy tűnt, hogy a nőknek már napi fél pohár, férfiaknak napi egy pohár bor elegendő a zsírmáj kialakulásához. Most azonban két svéd professzor arra a következtetésre jutott, hogy egy bizonyos, csekély mennyiségű alkohol nem jelent kockázatot a zsírmáj kialakulása szempontjából. A vizsgálataik során 44 személyt osztottak két csoportra. Az egyik csoport teljes absztinenciát folytatott három hónapig, míg a másik csoportnál engedélyezett volt az alkohol: a nőknél egy, a férfiaknál két pohár vörösbor naponta. A vizsgált időszak előtt és után is korszerű mágneses rezonancia (MR) vizsgálattal mérték a máj zsírtartalmát.
Kiderült, hogy amíg ez a csekély mennyiségű vörösbor nem befolyásolja a zsírtartalmat, addig az elhízás és az inzulin-rezisztencia nagyon is. A három hónapos időszak után ugyanis egyetlen „borivónál” sem mutatkozott zsírosabb máj vagy emelkedett máj-transzamináz szint. Sőt, a veszélyes LDL koleszterint szint is 16 %-kal volt alacsonyabb azoknál, akik mértékletesen bort kortyoltak. Ezzel párhuzamosan csökkent a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is.
A zsírmáj májzsugorodáshoz vezethet
A megfigyelések szerint tehát a zsírmáj kialakulása sokkal inkább veszélyezteti a jelentős súlyfelesleggel élőket, ami viszont a májzsugorodás (cirózis) előszobája.
A zsírmáj egyike azon anyagcsere-betegségeknek, amelyekről bebizonyosodott, hogy az elhízással és a mozgásszegény életmóddal összefüggésben jelentkeznek. Patkánykísérletekben figyelték meg, hogy a nem mozgó, elhízott állatoknál egyéb rendellenességek mellett az energiatermelő sejtszervecskék (mitokondriumok) működése is meggyengült. Ráadásul mivel alacsony volt a zsírfeldolgozó képességük és abnormális a zsírraktározásuk, idősebb korukban már a májuk is károsodott: májfibrózis alakult ki náluk, ami hosszabb távon májzsugorba torkollhat. A sokat mozgó, élénk, normál súlyú patkányok mája viszont életük végéig egészséges maradt.
A súlycsökkenés egészséghez vezet
Az elhízás és a máj károsodásának összefüggése csak egy azon kockázatok közül, amelyek a túlsúlyosakat fenyegetik. Éppen ezért nem csak esztétikai, de döntő részben egészségügyi kérdés is a normális testsúly és testösszetétel elérése. – elemzi a helyzetet dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa. – Az elhízottaknál azonban különösen körültekintőnek kell lenni a megfelelő fogyás-program kidolgozásakor, hiszen a házilagos, drasztikus kúrák a legjobb esetben is csak jojó-effektust eredményeznek, de akár súlyos egészségkárosodást is okozhatnak. Éppen ezért ilyen esetekben feltétlenül szakemberhez kell fordulni a megfelelő, hosszú távú eredmény eléréséért. A felmérésekre épülő tanácsadásnak éppúgy része kell, hogy legyen a személyre szabott táplálkozás, mint a mozgásprogram – a kockázatok és célok pontos mérlegelésével.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Colin Palmer: Four People
Az elhízás veszélyesebb a májra, mint az alkohol |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |