"Sokszor a szülő maga kínálja meg először a gyerekét"
Nemrég arról írtunk, hogy Sebestyén Balázs a Balázsék című rádióműsor egyik adásában a fiatalok alkoholfogyasztásáról beszélt. Megdöbbenve hallgatta az osztályfőnököt, aki elmondta, hogy az az osztály, ahova Balázs fia is jár, nem iszik annyi alkoholt, mint a kortársaik.
"Ezek szerint ez egy általános probléma lehet, hogy 13-14 évesen masszívan isznak a gyerekek családi körben, bulikban. 13-14 évesen?! "
Szakértőnk, Jánosi Valéria, válási és kamasz mediátor, mentálhigiéniás szakember a liberális nevelésben látja a jelenség okát.
Szerinte a mai szülők megengedőbbek: attól tartanak, hogy elveszítik a gyermekük szeretetét, ezért nem állítanak fel olyan szigorú határokat.
"Azt gondolják, hogy úgyis ki fogják próbálni, ezért aztán sokszor inkább a szülő maga kínálja meg először a gyerekét alkohollal" - fogalmaz a szakember.
Minél később próbálják ki, annál kisebb a valószínűsége a későbbi alkoholproblémáknak
Szajli Claudia pszichológus azt mondja, a kutatások szerint azok a tinédzserek, akik fiatalabb korukban itták meg az első italt, szignifikánsan nagyobb kockázatnak voltak kitéve a mértéktelen alkoholfogyasztás tekintetében. Ellenben azoknál a fiataloknál, akiknek szülei szigorúbb alkoholfogyasztási szabályokat írnak elő, kisebb valószínűséggel alakulnak ki alkoholproblémák.
A kutatások arra is felhívják a figyelmet, hogy akik fiatalabb korukban kezdenek el alkoholt fogyasztani, azoknál az agy figyelemért felelős területei elváltozást mutatnak, ez pedig gyengébb iskolai teljesítményt is hozhat magával.
A pszichológus szerint szülőként abban tudjuk támogatni gyermekünket, hogy olyan emberré váljon, aki helyes értékekkel és jó ítélőképességgel rendelkezik, ahelyett, hogy irányítanánk őt.
Ebben egyrészt a példamutatás fontos, hiszen így tudunk hitelesek maradni gyermekünk szemében. Másrészt a rendszeres beszélgetés, ahol ítélkezés nélkül, nyíltan, tényekre alapozva beszélünk az alkohollal kapcsolatos gondolatokról.
"Érdemes kérdéseket feltenni, ami segít gyermekünknek átgondolni, mi a fontos számára, és ki szeretne lenni (pl.: szerinte miért 18 év a korhatár a legális alkoholfogyasztásra, szerinte mikor állnak készen az emberek az alkoholfogyasztásra, vagy miért próbálják ki a fiatalok az alkoholt, mit tehet az iváson kívül, ha ideges egy buliban stb.?).
A szigorú tiltás a "tiltott gyümölcs" vonzerejét hozhatja magával, ezért fontos, hogy életkorhoz illeszkedően elmagyarázzunk, miért nem szeretnénk, hogy alkoholt fogyasszon gyermekünk (pl.: "18 évesen csak rajtad múlik, hogy iszol-e, viszont jelenleg az én dolgom, hogy segítsek az egészséged megőrzésében" - "Az alkoholfogyasztás törvénybe ütközik és egészségtelen. Azt akarom, hogy vigyázz magadra, hogy a lehető legjobb életed legyen most és a jövőben is”)." - mondja a szakember.
Indexkép: Depositphotos.com