A probléma akkor kezdődik, ha nem tudjuk megállni az evést. Amikor unatkozunk eszünk egy kevés chipset, majd a sós után megkívánjuk az édesen, végül azon kapjuk magunkat, hogy a fél hűtőt kiürítettük. A mértéktelen evés nem természetes dolog, s az esetek nagy részében nem is magáról az evésről szól.
Az önkontroll elvesztése
A kulcsszó az önkontroll elvesztése. Amikor már mi magunk sem vagyunk vele tisztában, hogy valójában nem is szervezetünk tápanyag igénye miatt étkezünk, érdemes szakorvos segítségét kérni. A mértéktelen evés általában pótcselekvés, vagy valamely lelki probléma feledtetésére szolgál. Problémáink megoldása helyett a folyamatos evést választjuk, mely ideiglenesen ugyan, de képes elterelni a figyelmet.
Az USA statisztikái szerint az államokban mintegy 5 millió nő küzd komoly étkezése problémákkal, s mintegy 15 millió hölgy életében vannak olyan szakaszok, melyben hasonló, mértéktelen evéssel kapcsolatos problémák adódnak.
Nem (egyedül) a test az oka
A mértéktelen evésben nem a fizikum játszik szerepet. Aki mértéktelenül étkezik, nem azért teszi, mert éhségérzet kínozza, s nem is azért, mert úgy érzi, táplálékra van szüksége. Az okok szinte mindig a lélekben keresendők, hasonlóan olyan más étkezési problémákhoz, mint az anorekszia.
Természetesen a mértéktelen evés csak súlyosbítja a problémákat, hiszen később önértékelési zavarokat is okozhat. Felborítja az addig normálisan működő emésztést, túlsúlyhoz vezet, s ha az eredendő ok is kisebbségi komplexus volt, akkor a túlsúly miatt a beteg még egy fokot lép az önutálat létráján.
Már a születéssel kezdődik
Születésünket követően az első, kézzel fogható dolog a táplálék. A táplálkozás igénye ösztönösen megvan minden emberben születésétől fogva, hiszen ennek hiányában esélye sem lenne a túlélésre. Egyes feltételezések szerint ez az alapvető emberi ösztön is oka lehet annak, hogy néhányan az étkezésben látják a túlélés esélyét, ha valamilyen problémával kerülnek szembe.
Valójában a mértéktelen evés sem sokban különbözik az alkohol- vagy drogfüggéstől, attól a kis különbségtől eltekintve, hogy ezúttal nem a tápanyag összetevői okoznak testi függőséget, hanem maga az egyén válik lelki függővé az étkezés folyamatától.
A lelki függőség veszélyei
A fizikai függőség (bár szélsőségesen hangzik) kevésbé veszélyes, mint a lelki függőség. A fizikai függőség könnyen megszüntethető ha időben észreveszik, s kezelik, a lelki függés azonban fejben dől el, s akaraterő, motiváció hiányában soha nem szűnik meg. Olykor nem csak lelki problémák, hanem az öröklött gének is okozhatják a mértéktelen evés szokását. Egy azonban minden esetben biztos: a kóros evés komoly fizikai és lelki válsághoz vezet, s hosszú távon akár életveszélyessé is válhat.
A kóros evéssel küzdők legtöbb esetben maguk sem veszik észre, milyen problémával küzdenek, így környezetük, családjuk feladata, hogy felhívja erre figyelmüket. Mivel általában a kiváltó ok valamely lelki probléma, nem egyszer hiányzik az akaraterő, mellyel önállóan leküzdhetné az evés vágyát, így mindenképpen szakembertől kell segítséget kérni, aki speciális étrend, és a megfelelő kezelések segítségével megszüntetheti a problémát kiváltó lelki okot, és normális életet biztosíthat.