A leggyakoribb élelmiszer okozta betegség, méghozzá egész Európában. A bűnösök, a kalászos gabonákban - búza, árpa, rozs – található sikér/fehérje (glutén). A szervezetbe bekerült glutén hosszú távon károsíthatja a vékonybelet. A nyálkahártyája elsorvad, illetve a bélben lévő bolyhok képtelenek ellátni a funkciójukat, ami miatt nem szívódnak fel a nyomelemek és a tápanyagok, ezáltal pedig különböző hiánybetegségek léphetnek fel.
Már hathónapos kor előtt is megjelenhetnek a tünetek, de leginkább 1-5 éves korban szoktak, amikor egyre több glutént tartalmazó ételt vesz magához a gyerek.
Bár egy genetikai, autoimmun betegségről beszélünk, ami gyógyíthatatlan, de mégis bölcs dolog mielőbb tudomást szerezni róla és ha kell, szigorú diétát vezetni be. Ez a betegség sajnos örökletes, így ha a szülőről – akár nagyszülőről - kiderül, hogy gluténérzékeny, akkor célszerű mielőbb kivizsgáltatni a gyereket is.
A tünetek mindenkinél eltérőek. Lehetnek gyengébbek, erőteljesebbek. Összességében ezek a főbb tünetei a gluténérzékenységnek:
- Hányás
- Étvágytalanság
- Kedvetlenség, hangulatváltozások: a Monash Egyetem Gasztroenterológiai Tanszékének és az ausztráliai melbourne-i The Alfred Kórház tanulmányából kiderült, hogy a gluténérzékeny tinédzserek hajlamosabbak a depresszióra.
- Agyi köd: Ez a gluténérzékenység leggyakoribb jellemzője. Az agyi ködben szenvedő gyerekek gyakran fáradtnak érezhetik magukat, még akkor is, ha épp alvásból ébredtek fel. Különösen feledékenyek lehetnek, és gondjaik adódhatnak a feladatokra történő összpontosítással vagy végrehajtással.
- Fejfájás vagy migrén: Nem normális, hogy a gyermek krónikus fejfájást vagy migrént tapasztal. Ha gyermekednél ezek a tünetek jelentkeznek, érdemes mielőbb orvoshoz vinned, mivel a gluténtérzékenység jele lehet.
- Szédülés
- Pattanások, ekcéma vagy kiütések
- A viszkető könyök, térd, fenék és a tarkó hátsó része
- Ízületi fájdalom vagy zsibbadás: A krónikus ízületi fájdalom, az ujjak, a karok vagy a lábak bizsergése és zsibbadása egyértelmű jelei az egészségügyi problémának. Gluténérzékenységben szenvedőknél ez nyilvánvaló ok néküli zsibbadás gyakran előfordul.
- Visszamaradás a fejlődésben
- Vékony végtagok, erőtlen izomzat, rugalmatlan bőr.
- Hasmenés vagy székrekedés: Bármelyik szélsőség a glutén intolerancia jele lehet. Ha nem vagy biztos abban, hogy a tünetek a glutén miatt következnek be, vagy csak egy gyomorrontás miatt, figyelj arra, milyen problémák lépnek fel az étkezést követően. Írj le mindent, hogy legyen elég információd az orvosnak!
- Rendkívül büdös bélgáz vagy széklet: Az olajosnak tűnő vagy rendkívül büdös bélsár problémát jelezhet. Ennek oka lehet, hogy testük nem veszi fel megfelelő módon a tápanyagokat
- Puffadás, erősen kidomborodó has: A felfújódás miatt a gyermek súlyos hasi fájdalmat érezhet. Főleg az evés után tűnik a has kimondottan teltnek. A gyerek rögtön az evés után egyenesen kellemetlen érzést tapasztalhat.
Ezenfelül számos egyéni tünet formájában is megnyilvánulhat a glutén intolerancia, éppen azért, mert a tápanyagok nem szívódnak fel és vitaminhiány jöhet létre. A vashiány vérszegénységhez vezethet, ami sápadtságot, véralvadási zavart eredményezhet. A D-vitaminhiány csontdeformációt, csontnövekedési zavart okozhat.
Nagyon fontos!
Ha fennáll a gluténérzékenység gyanúja, nem érdemes kísérletezned és azonnali gluténmentes diétára fogni a gyermekedet, hiszen számos más oka is lehet a tüneteinek. Például hasonló tüneteket okoz az IBS, a Crohn betegség, a tejcukor érzékenység, illetve az ételallergia is. Mindenképpen menjetek el orvoshoz és csak az orvos utasítására jöhet a diéta!
Jó hír!
Ahogy arról szó volt, sajnos a gluténintolerancia nem gyógyítható, de meg lehet határozni, hogy pontosan mely anyag okozza a panaszokat. Onnantól kezdve, ha azt mellőzik, regenerálódik a vékonybél bolyhainak állapota. Vagyis gluténmentes étrend segítségével rengeteget javulhat a szervezet állapota, ezáltal a gyermek egészsége is. De tudomásul kell venni: A gluténmentes diétát egy egész életen át kell tartani!