Ahol megrekedtek vagy éppen csökkentek az árak
Az Ingatlannet.hu elemzése szerint, a megyeszékhelyeink között alig akad olyan szereplő, ahol 2020 januárja és októbere között csökkentek volna a családi házak átlagárai. Még ha találunk is áresést, annak igen kicsi a mértéke, inkább csak stagnálásnak nevezhető.
Vegyük például rögtön a fővárosi kínálatot. Budapesten a családi házak januári, 550 ezer Ft/m²-es átlagára szinte az egész évet végig kísérte. Székesfehérváron ugyanez történt idén január és október között. A fehérvári házakat az év elején 375 ezer Ft/m²-es átlagáron kínálták eladásra, mely az ősz közepére alig változott. Győrben is majdnem visszatért a családi házak év eleji ára októberre: 340 ezer Ft/m²-es átlagáruk 330 ezer Ft/m²-re csökkent. Ez a négyzetméterenkénti 10 ezer forintos áresés nem tűnik soknak, de ha egy 100 m² alapterületű házat nézünk, akkor már 1 millió forintot jelent.
Ahol egyre csak emelkednek az árak
A legtöbb megyeszékhelyünkön a koronavírus ellenére is tovább drágulnak a családi házak átlagos négyzetméter árai. Többek között az eladók nem engedtek az árból Miskolcon, Debrecenben és Szegeden sem.
Az említett nagyvárosok közül a leglátványosabb, 12%-os áremelkedés Miskolcon volt, ahol így a házak októberre 20 ezer Ft/m²-rel 230 ezer Ft/m²-re emelkedtek. Szabad szemmel is jól láthatóan ívelt felfelé a debreceni házak átlagárait mutató görbe is. Idén októberben mintegy 5%-kal többet tettek le értük a vásárlók az asztalra, mint januárban. Októberi átlagáruk 380 ezer Ft/m² volt. Szegeden is nőttek a házárak, viszont itt már kisebb ütemben. Egy szegedi házat januárban 350 ezer Ft/m²-es átlagáron kínáltak eladásra, októberben pedig ennél 10 ezer Ft/m²-rel magasabb átlagáron.
A családi házaknak van jövője
Egy új trend jelent meg a hazai ingatlanpiacon, mégpedig az elvándorlás. A koronavírus első hullámának lecsengése után, a karanténból kiszabadult emberek másképp értékelik a zöld övezeteket. Ebből kifolyólag az emberek inkább a ritkán lakott területek és a kertes házak iránt érdeklődnek, mintsem a zsúfolt belváros és lakások iránt. Természetesen ezt a trendet tovább fokozza a falusi CSOK. Emellett pedig az is szerepet játszik az elvándorlásban, hogy általában a családi házak alacsonyabb négyzetméter áron érhetőek el, mint a lakások. Mivel egyre nagyobb a kereslete a családi házaknak, ezért ezen ingatlantípusok átlagárai valószínűleg nem fognak csökkenni a közeljövőben. Persze a koronavírusból kiindulva bármikor bekövetkezhet egy olyan váratlan esemény, amely megváltoztatja az előrejelzéseket.