Az elmúlt időszak, a sok-sok karantén és a digitális oktatás valószínűleg minden szülőnek feladta a leckét, hogy az iskolai feladatok elvégzése után le tudja választani a gyerekét a képernyőről. Az egyre ismertebbé váló hygge (ejtsd: hüge) szemlélet talán ebben is segítséget nyújthat, és különleges élményekkel ajándékozhatja meg az egész családot.
A dánok valamit mindenképpen tudnak, hisz 1973 óta szinte minden évben őket kiáltják ki a világ legboldogabb nemzetének. Meik Wiking, Hygge – A dán életérzés, amely boldoggá tesz című, magyarul is megjelent könyve rántotta le róluk először a leplet, és a hygge-életszemlélet világhódító körútjára indult.
A hygge szó jelentését nehéz egy szóba sűríteni. A meghittség megteremtésének művészete ez, ahol a hangsúly a másokkal eltöltött minőségi időn van, de legfőképpen azon, hogy mindenki jól érezze magát. Meik Wiking úgy magyarázza könyvében, hogy a hygge hozzájárul a mindennapi boldogsághoz.
A hygge környezetet mi magunk is megteremthetjük az otthonunkban, pihe-puha lakástextilekkel, párnákkal, lágy fénnyel, gyertyákkal (a gyertya nagyon fontos kellék a dánok szerint), bármivel, ami az otthon melegét jelenti. Lehet ez egy kis sarok is, ahová kényelmesen el tudunk bújni, akár egyedül, akár a gyerekekkel, a lényeg, hogy biztonságban érezzük magunkat. A mostani körülmények között talán nagyobb szükségünk van erre, mint valaha: elvonulni a világ zaja elől, és minden mást kizárva csakis egymásra figyelni.
Elsőre talán nehéz lesz időt találni a hygge szeánszra, amikor ki tudjuk kapcsolni a telefont, és félre tudunk tenni minden mást. Érdemes kipróbálni heti egy-két alkalommal, de remek időpont az esti altatás előtti fél óra is az együttlétre.
Íme néhány ötlet arra, hogy a gyerekeket bevonva is meghitt pillanatokat élhessünk át:
1. Közös társasozás, kártyázás
Az örökzöld elfoglaltság, nincs olyan gyerek, aki ne élvezné a korosztályának megfelelő közös játékot, a römit, a piros papucsot, a csapd le csacsit vagy az Activity-t.
2. Zacskóban összeállítható kenyér sütése
A közös főzés nem csak igazi hygge-tevékenység, de minden gyereknek nagy élmény. Ha a hygge-szeánszunkra készülünk, legyen a kiválasztott étel mindenki által kedvelt, egyszerű. Ne most legyünk szigorúak önmagunkhoz, ez az időtartam a kényeztetésről szól, hadd jöjjenek a sütemények is!
Nálunk az egyik legnépszerűbb Leigh Anne Wilkes „zacskós kenyere”, amely a villámzáras tasak ellenére sem megúszós, hisz kenyér és gyúrás, de a gyerek imádja!
Hozzávalók:
- 400 g liszt (osszuk 3 egyenlő részre)
- 3 ek. cukor
- 1 cs. instant élesztő (7 g)
- 240-250 ml langyos víz (kb. 40°C)
- 3 ek. olívaolaj
- 1 tk. só
Elkészítés:
1. Öntsük az egy rész lisztet, a cukrot, az élesztőt és a langyos vizet egy nagyobb villámzáras tasakba. Szorítsuk ki belőle a levegőt, és zárjuk le.
2. Addig nyomkodjuk a zacskón keresztül, amíg az anyag össze nem áll.
3. Szobahőmérsékleten pihentessük 10 percig.
4. Adjuk hozzá az olívaolajat, a sót és még egy rész lisztet. Zárjuk le a tasakot, és folytassuk a gyúrást.
5. Tegyük hozzá a harmadik rész lisztet is, és folytassuk a tészta összedolgozását.
6. Öntsük enyhén lisztezett deszkára, és gyúrjuk 5-10 percen át. Az az ideális, ha sima, ruganyos tésztát kapunk.
7. Felezzük el a tésztát (vagy harmadoljuk, attól függően hány csemetével dolgozunk együtt), és tegyük őket sütőpapírral kibélelt kenyérsütő formába.
8. Takarjuk le, és meleg helyen kelesszük duplájára.
9. Spricceljük le a tetejét vízzel, és tegyük 220 fokra előmelegített sütőbe. A sütő aljába tegyünk egy tálba vizet, hogy biztosítva legyen a párás környezet. Süssük 10 percig, majd csökkentsük a hőmérsékletet 190 fokra, és süssük további 20-30 percig. A sütés ideje attól függ, hányfelé osztottuk el a tésztát, mekkora cipócskákat kaptunk. A kisebbek gyorsabban megsülnek.
Néhány tipp: A tészta összegyúrása működik sima nejlonzacskóval is, csak oda kell figyelni, mennyire csomózzuk be. Nem baj, ha a tészta nincsen tökéletesen összegyúrva, az élmény a lényeg!
3. Párnaerőd építése
Csak sok-sok párnára, takaróra van hozzá szükség, és végtelen jókedvre.
4. Közös olvasás
Milyen jól is hangzik, az ember leheveredik a kanapéra a kedvenc takarója alá, és egy pohár bor társaságában előveszi azt a könyvet, amely oly régóta hever az olvasásra váró kupac tetején. Kisgyerekkel szinte lehetetlen vállalkozás, ajánlott az altatás utánra időzíteni, akkor viszont sok-sok gyertyával. Addig viszont ott vannak a gyerekkönyvek; nincs az a gyerek, aki ne hallgatná szívesen a kedvencét párnákra kuporodva, a nagyobbak pedig elmerülhetnek a saját olvasnivalójukban.
5. Egy bögre meleg kakaó
Forró csoki, meleg kakaó, mindegy is, csak szeressék, én, ha tehetném, mindegyikbe (persze csak a sajátomba) csempésznék egy pillecukorkát is.
6. Közös fasírtkészítés
A közös főzés nem mindig egyszerű (főleg, ha a konyhára, mint csatatérre gondolunk utána), de vannak ételek, amelyeket könnyen és gyorsan össze lehet hozni a gyerekekkel. Nálunk ilyen például a fasírt, csak ne engedjük, hogy nyersen belekóstoljanak!
7. Fényképalbumok nézegetése
A legkedvesebb album az, ahol a babakori képek vannak, minden alkalommal örömmel hallgatja a születése történetét, hogyan tette meg az első lépéseit, és hogyan „játszottak” a szomszéd kisbabával. Ettől már csak az esküvői fényképek az izgalmasabbak.
8. Közös filmnézés
Történhet a közös film- vagy mesenézés a szőnyegre leterített pokrócrétegeken, sok-sok párnával körülvéve, karnyújtásnyira a kakaótól. Szabály, hogy mindenki maradjon a pokrócon, hisz az a nyugalom szigete!
Ha kialakítjuk a saját hygge szokásainkat, a gyerekek is várni fogják a következő alkalmat. Ne ilyenkor beszélgessünk a kényelmetlen vagy szorongást okozó témákról, és ne most próbáljuk rájuk húzni a vizes lepedőt. Engedjünk el mindent, és élvezzük a jelent. Ha bevált, és lehetőség nyílik rá, legközelebb hívjuk meg a barátainkat is!
Kezdőkép: cottonbro/Pexels; a többi fotó: K. Tengeri Dalma