5 tipp, hogy ne legyen rémálom a takarítás
Noémi, egy kétgyerekes édesanya osztotta meg a tapasztalatait az egyik csoportban a közösségi médiában:
"Amikor megszületett a kislányom, semmi időm nem volt takarítani. Örültem, ha néha hajat tudtam mosni. Azt hittem, hogy amikor nagyobb lesz, akkor jobb lesz a helyzet, de tévedtem. A gyerek elkezdtett kúszni-mászni és mindent felborított maga körül. Dőltek a virágok földestül, törtek össze poharak és tányérok azzal a lendülettel, ahogy az asztalterítőt lerántotta és még sorolhatnám.
Aztán megint terhes lettem és lett egy kutyánk is. A helyzet pedig tovább romlott. Valamit muszáj volt kitalálnom."
Íme az édesanya tippjei:
1. Amin nem tudsz változtatni, azt inkább engedd el!
Nekem ez volt az egyik olyan dolog, ami segített. Meg kellett tanulnom, hogy nem ragaszkodhatok mindig görcsösen ahhoz, hogy minden patyolat tiszta legyen, mert úgysem lesz az. Még akkor sem lenne, ha bejárónőnk lenne. De ez persze nem azt jelenti, hogy mostantól állandó bűzben és mocsokban fogunk élni, és folyton elesünk valamiben vagy beleragadunk valamibe, ami kiömlött a padlóra.
Takarítani attól még ugyanúgy takarítok, csak már elnézőbb vagyok, ha nem jött össze valami, amit beterveztem. Mi van akkor, ha csak másnap mosogatok el? Semmi. Mondjuk ha elutazunk egy hétre nyaralni, akkor nem hagyom ott a sok koszos tányért a mosogatóban, de ha csak egy napig nincs elmosogatva, akkor nem fog összedőlni a világ.
2. Kérj segítséget!
Ki mondta, hogy mindent egyedül kell megcsinálnod?
Osszátok fel a családban a feladatokat, vegye ki mindenki a részét a takarításból, még a gyerekek is! Ha elpakolja maga után a játékait minden este, az már fél siker. Ha még fel is porszívóz, akkor pedig már nyert ügyed van. És a férjek is nyugodtan kivehetik a részüket, nem kell mártírkodniuk, hogy egész nap dolgoztak, míg mi itthon nem csináltunk semmit, csak játszottunk a gyerekkel. Vannak bizony olyan takarítással kapcsolatos dolgok, amiket jobb, ha férfi csinál. Például ablaktisztítás, lefolyótisztítás, kocsimosás, stb. Adj neki nyugodtan valami feladatot! De áthívhatod a barátnődet is csacsogni, miközben például ruhákat válogattok.
3. A legnehezebbtől haladj a könnyebb felé!
Ha valamilyen takarítási folyamatot nem szeretsz, és már nagyon rágóta halogatod, akkor inkább szánd rá magad gyorsan, és végezd azt el elsőnek, különben ha mindig mást takarítasz, az mindig kimarad, mert a végén már nem lesz rá időd! Ha mumus a wc, akkor kezdd azzal! Hidd el, jó érzés lesz, hogy már túlvagy rajta, és utána már jöhet is a következő, könnyebb feladat.
4. Mindig egy kicsit, nem kell mindent egyszerre
Biztos nálatok is volt olyan, hogy a gyerek valamitől nagyon irtózott. Például a körömvágás. Ilyenkor jó ötlet lehet, ha minden nap csak pár körmét vágod le, hogy ne visítson. Pont ugyanez a helyzet a takarítással is. Nem kell egy nap alatt kipucolni az egész házat. Nyugodtan haladj lépésről lépésre! Amikor van egy kis időd, takarítsd ki a fürdőszobát, egy másik alkalommal a konyhát, és így tovább!
5. Szerezz be olyan takarítóeszközöket, amik megkönnyítik a takarítást!
Vannak olyan takarítóeszközök, amik aranyat érnek. Ilyen például a robotporszívó vagy a mosogatógép. Ezekkel rengeteg időt megspórolhatsz magadnak. Igaz, hogy egyszeri, nagyobb költséget jelentenek, de minden egyes nap áldani fogod a feltalálójukat, amikor bekapcsolod a gépeket, amik elvégzik helyetted a munkát.
Indexkép: Depositphotos.com