Ezért viszik a nők a vállukon a házimunka terheit
- Nem hiszem el, hogy a zoknidat nem vagy képes betenni a szennyesbe, nekem kell kihalászni a kanapé alól!
- Lehetne, hogy felsöpröd a morzsákat magad után, vagy ne adj' Isten egyszer te is elindítod a mosogatógépet?
Talán sokunk számára ismerősek ezek a mondatok.
A Cambridge-i Egyetem egy új elméletről számolt be, ami választ adhat arra, hogy miért a nők végzik a családokban a legtöbb házimunkát. Ami valljuk be: sok családban okoz konfliktust.
A pandémia alatti felmérések azt mutatták, hogy annak ellenére, hogy a lezárásokkor mind a nők, mind a férfiak otthon voltak, mégis általában a nők végezték a családokban a legtöbb házimunkát.
A férfiak a szakemberek szerint egyszerűen vakok a házimunkára
Mit is jelent ez pontosan?
Erre az úgynevezett affordancia-elmélet a magyarázat: vagyis az, hogy hogy tekint egy tárgyra egy nő és egy férfi.
Egy nő például ha meglát egy morzsákkal teli asztalt, az egyből cselekvésre ösztönzi őt, és arra gondol, hogy le kellene törölni. Ezzel szemben a férfi csak egy asztalra gondol, amin morzsák hevernek, és nem érez késztetést arra, hogy letörölje.
A kutatás eredményeit a Philosophy and Phenomenological Research folyóiratban tették közzé. Arról is írnak, hogy
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.ez az alapvető különbség a férfiak és a nők között egyben azt is jelenti, hogy a női házimunka láthatatlan munkává válik, vagyis természetes, hogy a nő ezt elvégzi, és fel se tűnik senkinek a munkája - csak akkor, ha például betegség miatt nem tudja elvégezni a mindennapi teendőket.
A szakemberek hozzátették, hogy egyes tárgyak más-más érzéseket kelthetnek bennünk, az élet többi területén is. Például ha valaki egy cseresznyefára néz, arra gondol, hogy milyen jó lenne felmészni rá, míg más nem gondol erre. Ahogy egy kanálról is valakinek a főzés, másnak egy hangszer jut az eszébe.
A férfiak vakságán lehet javítani
Azonban ez az alapvető különbség, hogy a férfiak nem éreznek késztetést arra, hogy cselekedjenek, ha kosz van a lakásban, még nem menti fel őket a házimunka terhei alól.
Thomas McClelland, a kutatás egyik résztvevője elmondta, hogy egy kis tudatossággal és a szokások megváltoztatásával lehet változtatni. Így egy idő után a férfi is meglátja majd az elvégzendő feladatokat, és ki is fogja venni a részét a házimunkából.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy
mivel észlelésbeli különbségről van szó, ezért nem szabad a férfiak fejéhez vágni, hogy azért nem látja a teli mosogatót, mert nem akarja látni. Ugyanis egy kis odafigyeléssel és együttműködéssel átalakíthatjuk a férfiak látásmódját.
Sikeresebb felnőttek lesznek a házimunkát végző gyerekek
Szakemberek szerint már gyerekkorban érdemes házimunkára nevelni a kicsiket, ugyanis ahogy Harvard Gazette egy tanulmányában írja: ”Ha a gyerekek nem mosogatnak, az azt jelenti, hogy valaki más teszi meg helyettük. Így nemcsak a munkától mentesülnek, hanem attól is, hogy megtanulják, hogy vannak feladataik, amiket el kell végezni, ezáltal is segítve egymást.”
Szakemberek azt javasolják, hogy inkább menjen kevesebb különórára a gyerek, de a házimunkából mindenképp vegye ki a részét, mert ez a felnőtt életére is nagy hatással lesz.
cottonbro fotója a Pexels oldaláról
Az iowai állami egyetem kutatói szerint azok a gyerekek, akik 3-4 éves koruktól végeztek házimunkát:
- jobb iskolai eredményeket érnek el
- jobb családi és baráti kapcsolataik lesznek, hiszen megtanulják, hogyan végezzék el egy közösségen belül az adott feladatokat
- megtanulják a munka értékét és azt, hogy ha valamire szükségük van, azért meg kell dolgozni
- bátrabbak, nagy motivációval rendelkeznek, hiszen már egész fiatalon felelősséget vállalnak
- elégedettebbek lesznek az életükkel
- nagyobb sikereket érhetnek el az életben.
Indexkép: Depositphotos.com