A hűtő takarítása
Amennyiben a gyártó nem ad konkrét útmutatást a hűtő tisztításához, a következő lépéseket kövessük:
1. Áramtalanítsuk a hűtőt, az élelmiszerek tegyük hűvös helyre.
2. A hűtőben található tárolórekeszeket, polcokat távolítsuk el. Tisztításuk történhet langyos, mosogatószeres vízben, illetve ha a gyártó nem tiltja, akár fertőtlenítőszerekkel is tisztíthatjuk.
3. Az üres hűtő fagyasztórekeszét olvasszuk le. A hűtőt és a fagyasztót mindig a gyártó előírása szerint kell takarítani. Egyes esetekben csak langyos víz használható, más gépeknél nem tiltott a fertőtlenítés. Ez utóbbi akkor lehet fontos, ha a hűtőben kiömlött ital, étel is található.
Fontos! Nedves takarítás után száraz ronggyal töröljük le a megtisztított felületet, így a víz nem fagy rá a hűtő falára. Amennyiben fertőtlenítőszert használtunk, a hűtőt hagyjuk szellőzni takarítás után.
A tűzhely tisztán tartása
A tűzhely tisztán tartása az egyik legfontosabb, s legnehezebb feladat. Ha kifut a leves, esetleg ráfröccsen az olaj, nem tudjuk letakarítani, amíg az étel meg nem főtt. Nem egyszer makacs foltok maradnak a szép fehér felületen, amit nehéz lehet eltávolítani. Annak érdekében, hogy karcmentesen el tudjuk távolítani a foltokat, mindig a megfelelő takarítószert kell választani.
Fontos, hogy frissen távolítsuk el a foltot, így akár egy nedves szivacs is elegendő lehet. Az olajos, zsíros foltokat először papírtörlővel itassuk fel, majd valamilyen zsíroldó szerrel (konyhai zsíroldó, mosogatószer, stb.) tisztítsuk meg a felületet. Ne felejtsük el a kályha melletti takarítást sem, hiszen a leesett ételmaradékok nem csak megromlanak és kellemetlen szagot árasztanak, de a hangyákat is vonzzák.
Tippek
-Az ételeket (akár hideg élelmiszer, akár főtt étel) tartsuk zárt dobozban. Így nem csak a hűtőt tartjuk tisztán, de az ételek is frissebbek maradnak- ráadásul elkerülhetjük, hogy átvegyék egymás illatát. Főként a dinnyét, uborkát érdemes zárt dobozban tartani.
-Ha egy ételt éjszakára nem teszünk a hűtőbe mindenképpen takarjuk le, így elkerülhetjük a szennyeződést.
-Ügyeljünk a falon lévő repedésekre! Már egyetlen repedésen is bejuthatnak a hangyák, s nem csak a falakat teszik tönkre, de a lakás már helységeibe is beköltözhetnek.
-Minden nap ürítsük ki a kukát, így elkerülhetjük a konyhai élősködők (hangya, csótány) megjelenését, s a kellemetlen szagokat. A legcélszerűbb szemeteszsákot használni, így a kuka tiszta marad. ha erre nincs lehetőség, a kukát időnként fertőtleníteni kell.
-Amennyiben nagy gőz keletkezik a konyhában, csináljunk pár percre kereszthuzatot, hogy kivigye a párát. Így a falak nem fognak penészesedni.
-Sütemények sütésénél helyezzünk alufóliát a sütő aljára, így ha esetleg lecsöpög a tészta, nem ég le, s könnyebb a takarítás.