Mindenkin nagy a nyomás. Meg kell felelnünk az elvárásoknak, folyton rohanunk valahová, egyre többet stresszelünk nap, mint nap. De a szülőknek kétszer olyan nehéz a feladatuk, hisz a mindennapi teendők mellett még egy vagy több gyermeket is nevelgetnek. Ők tényleg mindent tökéletesen akarnak csinálni, hogy jó példát mutassanak gyermekeiknek, és mindent biztosíthassanak számukra.
Egy dolgot felejtenek el: azt, hogy ők is emberek, akiknek néha pihenni is kell. Ne légy könyörtelen magaddal! Olvasd el tanácsainkat:
1. Kezdd békésen a napot
Ha megoldható, kelj fel 15-20 perccel korábban, mint a többiek. Idd meg nyugodtan a kávéd, olvasd el az emailjeid, pár oldalt a kedvenc magazinodból, vagy csak nézelődj az ablakon át, amíg iszogatod az ébresztő adagod. Készülj fel a napra és élvezd ki ezt a rövid, nyugodt időt: hamarosan úgyis átveszi a hatalmat a lakáson a káosz, ahol nincsenek meg a zoknik párjai, egyesek mást szerettek volna reggelizni, mások a kedvenc felsőjüket nem találják, majd mindenki rohan, hogy el ne késsen. Jót fog tenni a csendben és nyugiban töltött negyed óra, a ráhangolódás a napra, a gondolataid összeszedése - hatékonyabban tudod majd leküzdeni az aznap még előtted álló nehézségeket, ha jól indult a napod.
2. Aludj többet! - Mobilozz kevesebbet...
Tudjuk, hogy sok a dolgod, hogy akkor sem végeznél minden teendőddel, ha egy nap 40 órából állna. Mégis azt javasoljuk, valahogy próbálj meg a szokásosnál előbb ágyba keveredni, hiszen az állandó kialvatlanságnak számtalan negatív következménye lehet. Ingerlékenységet és stresszt okoz, de akár betegségek kialakulásához is vezethet. Kedves fáradt, agyonhajszolt szülő: lehet, hogy ha mostantól 1-2 órával megrövidítenéd a napjaidat, a problémáid nagy része megoldódna. Kipihenten sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudjuk elvégezni a feladatainkat is.
Ha gondjaid vannak az elalvással, olvasd el a pihentető alvás tízparancsolatát!
Ha azt gondolod, lehetetlen küldetés hamarabb ágyba kerülni, számold ki, hogy kb. mennyi időt vesz el egy napodból az, hogy a telefonodat nyomkodod. Szinte észrevétlenül ragadhatunk órákon át a fotelben, ágyon a napi híreket, mailjeinket és ismerőseink új képeit böngészve. Persze, ez is a kikapcsolódás egy formája, de ha őszinte akarsz lenni magadhoz, valószínű, hogy a legtöbbször úgy teszed le a telefonod, hogy azt érzed: már megint értelmetlen dolgokkal ment el az időd. Ha tartanál néha telefonmentes napokat, meglepődnél, milyen sok idő marad más dolgokra - így például több alvásra is. Akinek nem inge, persze, ne vegye magára.
3. Találkozz gyakrabban a barátaiddal!
Tölts több időt olyan emberekkel, akik mellett igazán önmagad lehetsz. Ha nyomja valami a szíved, az ő vállukon kisírhatod magad, és egy nagy ölelést kapsz majd cserébe. Kibeszélheted magadból a gondjaidat, vagy egyszerűen csak jól szórakozhattok egymás társaságában - ne feledd, a nevetés gyógyít és csökkenti a stresszt. Feltöltődve, jó kedvvel térhetsz majd haza a családodhoz egy nagy barátnőzés után (az apukákra nem vonatkozik a “barátnőzés”, őket inkább a haverokkal való meccsnézés, sörözés töltse fel energiával).
4. Felejtsd el a tökéletességet!
Belőled is csak egy van, nem végezhetsz el egymagad hatembernyi feladatot. Egyszerűen add fel azt az álmot, hogy mindennel végezni fogsz a nap végére, és mindent tökéletesen sikerül egyedül elrendezned. A gyerekek óvodába, iskolába vitele (mire idáig eljuttok, már alig marad energiád), utána rohanás a munkahelyedre, onnan rohanás a gyerekekért, bevásárlás, főzés, mosás, mosogatás, játék a gyerekekkel, lecke kikérdezése… nem soroljuk tovább, mert egy átlagos anyuka napirendje ennek gyakran a sokszorosából áll. Amit lehet, húzz ki a listáról. Nem kell minden egyes nap élére vasalni a ruhákat, a nagytakarítás is várhat a hétvégéig, és az sem baj, ha tegnapi maradékot esztek vacsorára. Ha megoldható, főzz olyan nagy adagokat, amik kitartanak 2 (ne adj' isten, akár 3! :) ) napig is - ha nem kell minden nap a konyhában robotolnod, máris sok időt nyertél.
Sőt, a párodat és a nagyobb gyerekeket is elküldheted bevásárolni, vagy rájuk bízhatsz bármi mást, amivel időt spórolnak neked. Ne akarj mindent egyedül teljesíteni, ne hősködj - már amúgy is egy igazi Hős vagy, akkor is, ha nem szakadsz bele a mindennapi tennivalók elvégzésébe.
5. Légy újra gyerek!
Szülőként gyakran megrekedünk a tipikus “nevelői szerepben”, melyből nehéz kilépni. Állandó jellemzőnkké válhat a parancsoló, oktató hangnem, a fegyelmezettség és az éber figyelem, ahogy sasként lessünk csemetéink minden apró mozdulatát. Gyermekünkkel szemben mi vagyunk a komolyabb fél, aki állandóan döntéseket hoz és szabályokat állít fel. Nehéz kibújni az oly megszokott apai/anyai bőrből, pedig néha nem ártana!
Próbálj meg - akár minden nap egy kis időre - újra gyerekké válni! Színezz, rajzolj, lufizz együtt gyermekeddel, babázzatok vagy legózzatok. Nézzétek meg együtt a kedvenc gyerekkori mesédet! Hintázz vele, engedd el magad - lépj ki a komoly, szigorú szülői szerepből, ha csak pár percre is. Jót fog tenni!
6. Ne ostorozd magad állandóan!
Néha tarts egy kis szünetet is. :) Próbálj meg a pozitív dolgokra koncentrálni, és nem a negatívakon lovagolni. "A 3 éves gyereknek már külön kellene aludnia, nem velünk!"... "Miért nem írattam be külön sportra már tavaly?"… "Miért hagytam, hogy ennyire rákapjon a tévézésre?"… Miért, miért, miért… Azzal senkinek nem segítesz, ha ilyen dolgokon töröd a fejed reggeltől estig. Ha tudsz, változtass rajta - ha nem, akkor engedd el, zárd ki a fejedből a lehúzó gondolatokat. Elszúrtál valamit? Mindenkivel megesik! Az önostorozással csak az általános hangulatodat rontod el, ami végül hatással lesz az egész családodra is. Az tud igazán boldog életet élni, aki úgy fogadja el a (már) megváltoztathatatlan dolgokat, ahogy vannak, és elégedetlenkedés helyett a pozitívumokon tartja a figyelmét.
7. Ne feledd: anya/apa vagy, nem mártír
Az anyukákat/apukákat gyakran kell emlékeztetni egy nagyon fontos dologra, amit sokan szeretnek figyelmen kívül hagyni. Nem viselheted igazán jól mások gondját, ha nem törődsz önmagaddal is! Nem baj, ha önző vagy - sőt, néha annak kell lenned.
Kell, hogy legyen valami, amit szeretsz, ami kikapcsol. Legyen az egy hobbi, rajzolás, sport, zenehallgatás egyedül a hálószobában, egy nagy séta, múzeum, vagy egyszerűen csak egy óra egyedül és csendben, amikor gondolkozhatsz, jógázhatsz, kitisztíthatod a gondolataidat. Néha engedd meg magadnak ezt a “luxust”, amiből feltöltődhetsz - az egész családnak jobb lesz, ha egy olyan szülő ül le a vacsoraasztalhoz, aki nem köt bele a gyerekek minden lépésébe, nem ingerült, hanem nyugodt és jó kedvű.
Ahhoz, hogy ezt megtehesd, néhány feladatot a párodnak kell átvállalnia, de ez egyáltalán nem baj. Nem végezhetsz el mindig, minden család körüli teendőt egyedül. Teremtsétek meg a feltételeit együtt annak, hogy néha te is kapj egy “szabadnapot” (ha csak pár órára is), és feltöltődhess.
8. Szeretkezz gyakrabban!
Ez egy nagyszerű mód a stressz csökkentésére, a feszültségek levezetésére. Ráadásul a párod és közted lévő konfliktusokat is könnyebben el tudjátok simítani, ha rendben vagytok ezen a téren.
9. Tanulj a gyerekeidtől!
Figyeld meg a viselkedésüket, a reakcióikat az egyes dolgokra, és próbálj te is hasonlóan viselkedni (leszámítva a hisztit, morgolódást, elégedetlenkedést, stb…). A gyerekek még annyira szabadok, őszinték, teljes lelkesedéssel vágnak bele mindenbe. Nem érdekli őket, hogy ki mit gondol róluk, egyszerűen csak élnek. Rengeteget nevetnek. És milyen boldogok! Próbáljunk meg példát venni róluk.
Kép: i love simple beyond / Pexels
Olvasd el ezt is: 5 tanács a családi időgazdálkodás megkönnyítésére