A szingli nők gazdagabbak, mint a szingli férfiak
A Bloomberg ismertette a kutatás eredményeit, miszerint azok a nők, akik nem házasodnak és vállalnak gyereket, jobb anyagi körülmények között élhetnek, mint családos társaik.
Az oldal szerint az Egyesült Államokban egyre több az olyan nő, aki csak élete későbbi szakaszában vállal gyermeket, vagy még akkor sem - és ez bizony a pénztárcájukon is jelentősen látszik. A Federal Reserve Bank of St. Louis kutatása szerint ugyanis a 2019-es adatok szerint egy szingli, gyermektelen amerikai nő vagyona átlagosan 65 ezer dollár volt. Vagyis 26 millió forint.
A szingli, gyermektelen férfiak vagyona ennél kevesebb, átlagosan 57 ezer dollár, vagyis körülbelül 22 millió 800 ezer forint volt.
A kutatásból az is kiderült, hogy az egyedülálló anyák vannak a legrosszabb helyzetben, ők csak 7 ezer dolláros vagyonnal, nagyjából 2 millió 800 ezer forinttal tudtak rendelkezni.
Vagyis a kutatásból egyértelműen kiderül, hogy az amerikai szingli nők gazdagabbak, mint a szingli férfiak. Ennek pedig az az oka, hogy ők képzettebbek, többet tanulnak, ezért jobban is keresnek.
Az is egyértelmű, hogy az egyedülálló, gyereket egyedül nevelő nők a legszegényebbek. Ilyenkor a gyerekneveléssel járó költségek őket terhelik, a vagyoni helyzetük pedig emiatt jelentősen csökken. Ezért is érthető, hogy a nők gyakran kétszer is meggondolják, kivel vágnak bele a családalapításba.
Ennyibe kerül egy gyerek felnevelése, 18 éves koráig
Egy középosztálybeli amerikai gyerek felnevelése 18 éves koráig átlagosan 300 ezer dollárba, vagyis 120 millió forintba kerül.
A Családinet számításai szerint egy lakás árát (nagyjából 20,5 millió Ft-ot) költjük gyermekünkre a várandósságtól egészen a felnőttkorig - már amennyiben mindenen spórolunk, továbbá kizárólag állami intézményekben taníttatjuk és kollégiumba sem jár. Ellenkező esetben ez az összeg akár 25 millió forint is lehet, és ebben még nincs benne a főiskola vagy egyetem, ami ugyancsak több millió forintos költséget jelenthet.
Budapesten egy kisebb, vidéken egy nagyobb lakás árát költhetjük gyerekünkre 18 éves koráig. Ráadásul a főiskolai vagy egyetemi évek alatt a legtöbbször még szüleikkel laknak a fiatalok, és nincs teljes havi önálló keresetük sem, így ezekben az években 4-8 millió forintos plusz kiadásokkal számolhatunk, attól függően, hogy állami vagy önköltséges képzésen vesz részt a fiatal, szülőkkel vagy albérletben, esetleg kollégiumban lakik, illetve mennyi munkát vállal mellette.
Nagy az elvárás a nőkkel szemben
A nőkön a mai világban túl nagy a nyomás: a társadalom elvárja, hogy minden helyzetben maximálisan helytálljanak. Anyaként, nőként, munkaerőként. Egyre többen döntenek úgy, hogy inkább nem vállalnak gyereket, mert túl sokat veszítenének, túl nagy a bizonytalanság.
A gyerekvállalás már nem olyan népszerű
A kutatás eredménye szerint már a koronavírus-járvány előtt is egyre ritkábbá vált a gyerekvállalás az Egyesült Államokban, a pandémia alatt pedig drasztikusan csökkent.
Ennek oka szakértők szerint az, hogy a családfenntartás költségei folyamatosan nőnek az Egyesült Államokban. A statisztika ráadásul azt mutatja, hogy a gyermeket vállaló nők gyakran jóval kevesebbet keresnek azoknál, akik nem vállalnak gyereket. Ez pedig leginkább a gyerekneveléssel járó plusz terhek miatt van így.
Mindazonáltal Melissa Kearney, a Marylandi Egyetem professzora a Bloombergnek hangsúlyozta, hogy nemcsak gazdasági, hanem kulturális okai is vannak annak, hogy a gyermekvállalás egyre kevésbé „népszerű”. Szerinte nem arról van szó, hogy sokkal drágább és időigényesebb a gyermeknevelés mint régen, vagy hogy a mai fiataloknak ne lenne fontos a gyerek, hanem egyszerűen csak arról, hogy a mostani generáció számára ez a kérdés már nem olyan hangsúlyos.
Indexkép: Depositphotos.com