A boldogságnak egy U alakú görbéje van: a 20-as éveink környékén és időskorban éri el a csúcspontot
Egy német és egy svájci kutatócsoport szerette volna megfejteni, hogy vajon melyik az az életkor, amikor a legboldogabbak vagyunk - minderről az IFLScience írt.
A kutatás több mint 460 ezer résztvevő bevonásával készült. Arra voltak kíváncsiak a szakemberek, hogy hogyan változik a boldogság az életútjuk alatt. Egy ismert elmélet szerint a boldogságnak egy U alakú görbéje van:
a 20-as éveink környékén és időskorunkban éri el a csúcspontot, a kettő között azonban visszaesik a boldogságszint. Ezt életközepi válságnak is hívják.
A különböző kultúrákból és országokból gyújtött adatok szerint az élettel való elégedettség 9 és 16 éves kor között csökken, 70 éves korig enyhén nő, végül 96 éves korig újra csökken.
A pozitív érzelmi állapot tekintetében pedig folyamatos csökkenést vettek észre az egész életpálya alatt, 9 és 94 éves kor között. A negatív érzelmekre jellemző, hogy 9 és 22 éves kor között a leghangsúlyosabbak, majd a felnőttkor alatt 60 éves korig csökken, aztán újra nő.
Vagyis arra jutottak, hogy a pozitív és a negatív érzelmi állapot is jobban változik az életünk során, mint az élettel való elégedettség.
A legstresszesebb időszak egyértelműen a kamaszkor, ilyenkor a legmagasabb az elégedetlenség szintje. Ahogy Időskorban is gyakori az elégedetlenség: ebben pedig nagy szerepet játszik az egészségi állapot romlása, valamint a barátok, szerettek elvesztése.
Nem lehet ugyan pontosan meghatározni, mikor vagyunk a legboldogabbak az életünk során, főképp azért nem, mert mindannyian teljesen más alaptermészettel, különféle életutakat járunk be - de tendenciák azért kiderülnek a kutatásból.
Te mikor voltál a legboldogabb?
Indexkép: Depositphotos.com