A gyermekek fejlődéséhez nem csak a biztos háttér, de a megszokott napi rutin is szükséges. A rutin és a biztos dolgok segítik őket abban, hogy nyugodt körülmények között, megfelelően neveldókedhessenek. A válás sajnos instabil környezetet teremt, és hatalmas változást jelent életükben. Egyes esetekben ez a bizonytalanság a gyermek félénkségéhez vezethet, de olykor depresszió is kialakulhat, a gyermek természetétől függően. Természetes reakciói az új helyzetre szélsőségesek lehetnek.
A rutin és a biztonság fontossága
Az életben rengeteg olyan helyzet adódhat, amikor egy gyermek bizonytalan, új helyzetbe kerül. Anyagi hátrány miatti költözés, iskolaváltás és egyéb helyzetek kevésbé érintik meg a gyermeket, hiszen szülei mindig biztos háttéként foglalnak helyet életében, s bár reakciói hevesek lehetnek, egy idő után rájön, hogy az új helyzetnek is megvan az előnye. A válás során azonban nem egyetlen dolog változik.
Nem egyszer a szülők szétválását költözés, a napirend átalakulása követi. Az egyedülálló szülő kénytelen több munkát vállalni, s így kevesebb ideje jut gyermekére, néhány dologról pedig le kell mondani. Ráadásul a legfontosabb, legbiztosabb dolog, a szülői kapcsolat is eltűnik a gyermek életéből. Nem védhetjük meg ettől a tragédiától, de az új szokások kialakításával, rengeteg szeretettel és beszélgetéssel könnyíthetünk életén. A beszélgetés azért is kiemelten fontos, mert ennek hiányában a gyermek magába fordulhat, s akár depresszióssá válhat.
A döntés a felnőtteké
Gondoljuk át, milyen változások zajlanak le egy gyermek életében. Sorsuk alakítására számtalan döntési kell meghozni -milyen iskolába, vagy tanfolyamra járjon, hogyan nevelkedjen-, s ezeket a döntéseket a felnőttek hozzák meg. Mind közül a legnagyobb, és az ő sorsát leginkább befolyásoló döntés a válás. Ha a gyermek ki tudná fejezni gondolatait, valószínűleg megkérdezné szüleitől, miért voltak ilyen felelőtlenek, s egyáltalán, hogyan lehetséges, hogy egyszer csak külön válnak útjaik?
De a gyermekek nem értik a felnőttek bonyolult (vagy inkább túlbonyolított) gondolkodásmódját, csupán a veszteséget, a rossz dolgokat látják meg. Nem értik miért nem volt minden jó úgy, ahogyan volt, s hogyan szűnhet meg a szeretet. Szüleik azonban még így is mintaként állnak előttük, s ez hatással lesz későbbi sorsukra is.
Párkapcsolataikban követhetik szüleik mintáját, vagy éppen felismerve annak rossz mivoltát, éppen ellenkezőleg viselkedhetnek. Előfordulhat, hogy nem lesznek képesek megbízni partnerükben, vagy éppen túlzottan is ragaszkodnak hozzá. Tehát a válás nem csak egyszeri negatív élmény, de egy életre szóló nyomot hagy a gyermek lelkében.
A szülői minta
A gyermek elsősorban a szülő mintáját követi. Bár rendelkezik saját egyéniséggel, kétségtelenül hasonlít szüleire. Hozzáállásában, nézeteiben könnyen észrevehetjük anyja, vagy apja tulajdonságait. Fontos, hogy a válás során a szülők odafigyeljenek gyermekükre. Ha úgy gondolják ő nem részese a válásnak, s nem kell mindent tudnia, azzal felnőttkorát nehezítik meg.
Ha nem érti meg a válás mibenlétét, az okokat, lehet, hogy később gondja lesz a kapcsolatok kialakításával, vagy éppen felelőtlen lesz ezen a téren. Persze sok felnőtt ember, aki csonka családban nőtt fel, most mintaházasságban él. Ez azonban csakis a szülők megfelelő hozzáállásának köszönhető. Nem szabad hagyni, hogy a gyermek magát okolja, vagy azt higgye, minden kapcsolat félbe szakad.
Természetesen nem csak az elvált szülők gyermekei kerülhetnek hasonló csapdába. A rossz házasságban élő családok legifjabb tagjai is elkövetketik szüleik hibáit. A hagsúly azon van, hogy a szülő mit tesz meg gyermeke megfelelő, kiegyensúlyozott életének kialakításáért.
Kép: foter.com