Az adoptálás nagyszerű lehetőség a gyermektelen párok, s az elárvult gyermekek számára egyaránt. Azonban a leendő szülők ezzel a lehetőséggel csak utolsóként számolnak. Nem hiába, hiszen hazánkban a legtöbben csecsemőt szeretnének adoptálni, ami sok esetben több éves várakozást is jelenthet. A szülők egzisztenciális helyzetétől és alkalmasságától függetlenül a számtalan kötelező foglalkozás, az adminisztratív munka hosszú, és gyakran megterhelő folyamat elé állítja az örökbefogadókat.
Az örökbefogadóval szembeni követelmények
Bár legtöbben úgy érezzük, örülni kéne a lehetőségnek, hogy az elárvult gyermekek végre otthonra lelhetnek, a gyermekeket védő előírásoknak köszönhetően nem minden adoptálási kérelmet fogadnak el automatikusan. Az örökbefogadást kezdeményező személy több feltételnek kell, hogy megfeleljen.
Örökbefogadó lehet az a gyámhatósági engedéllyel rendelkező személy, aki:
- Az örökbefogadás előtti tanfolyamot sikeres elvégezte.
- A gyámhivatal örökbefogadás előtti eljárása során hozott döntés alapján személyisége, s életkörülményei megfelelőek a gyermeknevelésre.
- Legalább 16, de legfeljebb 46 évvel idősebb az örökbefogadandó gyermeknél.
Rokoni és házastársi viszony esetében nem kötelező részt venni az előkészítő tanfolyamon, illetve a korkülönbséget is csak szélsőséges esetekben kezelik hátráltató tényezőként.
Kit fogadhatunk örökbe?
Adoptálható minden olyan kiskorú, azaz 18 év alatti személy, aki még nem kötött házasságot, illetve nem adoptálták még hivatalosan. Amennyiben az előző örökbefogadó már nem él, a gyermek újra adoptálható.
Az adoptáláshoz szükséges gyámhatósági engedély beszerzéséhez szükség van az örökbefogadók, valamint a gyermekükről lemondó szülők hozzájárulási nyilatkozatára. A szülő lemondási nyilatkozata nem vonható vissza. Kivételt képez azon eset, ha a szülő nem kívánja tudni az adoptálók adatait, ilyenkor a gyermek hathetes koráig megváltoztathatja nyilatkozatát.
A szülő nyilatkozata nélkül is örökbe adható a gyermek, amennyiben a szülő cselekvőképtelenné vált, vagy ismeretlen helyen tartózkodik, illetve a gyermeket a gyámhatóság örökbe fogadhatónak nyilvánította.
Gondozási idő, akadályok
Az adoptáló szülők kötelessége betartani a kötelező gondozási időt. Amennyiben szülő és gyermek egyaránt megfeleltek az előírásoknak, az adoptálás véglegesítése előtt a szülő egy hónapon át köteles gondozni a gyermeket.
A fent említett feltételek teljesülése esetén sem engedélyezi a gyámhatóság az adoptálást, amennyiben a szülők csupán haszonszerzés céljából szeretnék megvalósítani azt. Ugyanígy, ha a gyermek egy számára előnytelen környezetbe kerülne, esetleg az adoptálás révén elszakadna testvéreitől, nem engedélyezik az örökbefogadást.