Sakkozunk a 7éves fiammal. Ő nagyon jól játszik, én nagyon nem. Minden erőmmel koncentrálok, hogy ne kapjak tőle mattot az első néhány lépés alatt.
Látom, ő nagyon unja, hogy sokáig gondolkozom, csak fél szemmel figyeli már a sakktáblát, a tévét hallgatja közben. A nővére videózik. Kedvenc filmjét nézi: fiatal pár fogad egymásnak örök hűséget. A fiú elmondja kedvesének: „- Álmaim váltak valóra, hogy a feleségem leszel!”
Végre lépek valamit.
Lép a fiam is, s már el is vesztettem a játszmát.
- Matt – mondja, majd érdeklődve rám néz – Anya, én nem szeretném, ha az álmaim valóra válnának… tegnap is szörnyetegekről álmodtam…
A sakk nem csak nagyszerű játék, hanem tervszerű, logikus gondolkodásra tanítja a gyerekeket.
A játék keletkezése a mondák homályába vész. Az egyik legenda szerint Scheram, hindu uralkodó szórakoztatására találta ki a játékot egyik alattvalója. A király nem volt jó vezetője népének. Senki sem merte azonban a véleményét megmondani.
Ekkor szerkesztette a bölcs alattvaló a játékot, amelyben a legfontosabb figura, a király csak tisztjei és közkatonái segítségével érvényesülhet, s csak úgy nyerhet játszmát, ha nem csak saját, hanem társai lehetőségeit is ismeri és jól együtt tud működni velük.
Vajon, tényleg jó kapcsolatépítők a sakkozó gyerekek? Majd kiderül.
Ebből a könyvből a világ legjobb sakkozójától tanulhatja meg a játékot minden kisgyerek.