Év Gyermekkönyve Czigány Zoltán: Csoda és Kósza (Pozsonyi Pagony, Baranyai András rajzaival)
és Kovács András Ferenc: Hajnali csillag peremén (Magvető kiadó, Takács Mari illusztrációival) verses kötetéért.
Év gyermekkönyv illusztrátora Takács Mari: Hajnali csillag peremén című (Magvető kiadó) könyv illusztrálásáért.
Honnan is indul el egy illusztrátor munkássága? Talán a gyermekkorból, mikor a fantázia még végtelen és határtalan, vagy az adott környezet visszavonhatatlan meghatározó hatására. De ne becsüljük le a kézbeadott gyermekkönyvek inspiráló élményét sem, a hatások vizuális rendszerbe foglalása elvezet az egyéniség, az arc-modor kialakulásához. Takács Mari fiatal, de már korántsem pályakezdő illusztrátor, színes egyéniség, ezt példázzák fantáziadús illusztrációi. Jellemző munkáira a finom festőiség, a kedves humor és jól építi be munkáiba a divatos aktuális illusztrációs irányzatokat, trendeket. Ez nem baj, ez jó, mert ez mellett egyénisége, stílusa van. Jellemző ez az új szemléletváltás generációjára, de jól elhatárolható, külön egyéniség mindegyikük. Friss szemlélete új színfolt a magyar illusztrációban, folyamatos építkezés és szakmai fejlődés érhető tetten munkáiban. Reméljük, hogy a díj méginkább inspirációként hat munkásságára és illusztrációit újabb és újabb gyermekkönyvekben láthatjuk viszont! Gratulálunk a díjazottnak!
Sárkány Győző
Az év ismertterjesztő gyermekkönyve: A jogerő legyen veled! Izgalmas jogi kérdések - Neves jogászok válaszai ( Dialóg Campus Kiadó, szerkesztette Schenk Borbála)
Életműdíj: Varga Katalinnak munkásságáért.
Varga Katalin
életműve, munkássága elismeréséül
Néhány könyvének címe olyannyira beépült a kollektív emlékezetbe, hogy először azt mondjuk, Gőgös Gúnár Gedeon vagy Mosó Masa mosodája, s csak ezután jut eszünkbe, hogy a könyveknek írójuk is van. Ilyet kevesekről mondhatunk el, és sokan irigyelhetik érte. A Gőgösnek már 40 kiadása látott napvilágot (egy válogatás japánul is), a Mosó Masának 39. Évtizedeken át ebből tanult olvasni, írni a magyar, és ha szerencséje van ebből tanul ma is. De nem ennyi az életmű, hanem 30 kötet.
Varga Katalin költőként indult közel fél évszázada. Vallomásai szerint négy gyermeke tette gyermekíróvá. A gyermekirodalom mindenesei közül való. Kipróbálta magát minden gyerekkönyv-típusban, minden műfajban. Került ki a kezéből leporello és verses képeskönyv; mese, rege, gyermekregény, ifjúsági regény. Hogy csak néhányat említsünk: a Kisbence, a Kislányom, édesem, A zöld torony, a Barátom, Bonca. Ez utóbbi megjelent németül, lengyelül, és filmre is került.
Ahogy ír, az könnyed, játékos, humoros, de tud megrendíteni is. Világa humánus, értékekre nyitott és harmonikus. Azok közé tartozik, akiknél a docere és a delectare megférnek egymással. Életművének nagyobbik hányada a belletrisztikához tartozik, de a kisebbik hányad ott van a belletrisztika és az ismeretterjesztés határain. Ez a határ a gyerekkönyvek világában elmosódottabb. A Tündérforgó például mesebeli időutazás, de bevezet a mesék, a mitológia világába is. Békés Rozi illusztrációival gyönyörű is.
Számos díj jelzi az életút elismerését: József Attila-díj(1976), a müncheni TV-fesztivál díja (1976), Munka Érdemrend arany fokozata (1981), Ifjúsági Díj (1983), a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztje(1998). 80. születésnapja alkalmával az IBBY (Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa) Magyar Egyesületének életműdíját kapja.
Komáromi Gabriella