Ha lépcsőn keresztül jutunk ki a házból, akkor a lépcsőfokok legyenek kellően szélesek és nem túl magasak, felületük ne legyen csúszós. Ha magasabb teraszon át jutunk ki, akkor szereljünk fel korlátot a szélére, vagy töltsük fel földdel a terasz körüli részt. Így a peremről egy lejtőn keresztül léphetünk a kertbe.
A kerti utak burkolatában ne legyenek éles, hegyes kövek.
Ha grillezőt, bográcsozó helyet is építünk, az legyen elkerítve.
A mostanában divatos kovácsoltvas kerti szobrok felállítása előtt gondoljuk át, nem lesznek-e útban azok a gyerekeknek futkározás közben?
Ellenőrizzük, hogy vannak-e olyan csúcsok rajtuk, amelyek balesetet okozhatnak.
Látványos, hangulatos elem lehet az udvaron egy tó vagy csobogó, de sose felejtsük el, hogy egy kisgyerek akár 10 cm mély vízbe is belefulladhat! Vajon ér ekkora kockázatot a látvány?! A kutakat, ciszternát, emésztő fedelét mindig zárjuk lakattal, hogy még véletlenül se tudják kinyitni őket a kicsik. Ha medencénk is van, gondoskodni kell arról, hogy megfelelően lefedhető legyen. A fólia, ponyva nem jó erre a célra, csak olyan merev burkolat, amely akár rálépés esetén is a víz színén marad, nem süllyed le.
A növényzet telepítésénél gondosan nézzünk utána, hogy ne legyen köztük
- mérgező cserje, pl. leander, bürök, akác, aranyeső, gyöngyvirág.
- nagy tüskéjű, szúrós növények, pl. rózsa, kaktusz, japánbirs.
Magyarázzuk el a gyerekeknek, hogy a csábítóan színes bogyókat sem kóstolhatják meg szülői engedély nélkül. Igyekezzünk úgy ültetni, hogy átlátható maradjon az udvar, de azért legyenek búvóhelyek a nagy bújócskákhoz, számháborúkhoz.
A kerti szerszámokat és vegyszereket tartsuk elzárva a garázsban vagy tárolóban, hogy a kicsik ne férjenek hozzájuk. Biogazdálkodás esetén csökkenthetjük a mérgezés veszélyét.
Ha állatot is tartunk, a kicsiknek ismerniük kell a velük való bánásmód alapszabályait és az állatok is legyenek kellően fegyelmezettek. Az ürüléküket, természetesen rendszeresen össze kell szedni.
A kerítés tervezésekor se csak az esztétikum lebegjen a szemünk előtt, mert bár nagyon mutatós lehet egy vízszintes lécezésű fakerítés, ezt a kicsik létrának használhatják és pillanatok alatt az úttesten teremhetnek. A kaput természetesen zárjuk mindig!
Ha mindezeket figyelembe vesszük, akkor örömteli és nyugodt órákat tölthetünk a kertben gyermekeinkkel.