Játékot általában alkalmakhoz kapcsolódóan vásárolunk, születésnapon, névnapon, gyereknapon, karácsonykor vagy húsvétkor lepjük meg vele gyermekeinket. A bevásárló központok, nagy áruházak sokféle játékkal várják a vásárlókat, amelyek választékából nem is olyan könnyű kiválasztani azt a játékot, amelyik a pénztárcánknak és az elvárásainknak is megfelel.
A kisebb játéküzletek, dohány-és ajándéktárgyakat árusító boltok és nagyobb élelmiszer üzletek is árusítanak játékokat, csak szűkebb választékban.
Jó, ha tudjuk...
hogy ha 3 év alatti gyermekek számára szeretnénk vásárolni, célszerű a babamama áruházakat felkeresni, ahol kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a tájékozatlan vásárlót eligazítsák, megfelelő információval ellássák, segítsenek a játék kiválasztásában.
Az alkalmi piaci és utcai árusoktól való vásárlást nem tanácsoljuk alacsony áraik ellenére. A gyanúsan olcsó játék valószínűleg gyenge minőségű, hamar el fog romlani és használhatatlanná válik. Előfordulhat, hogy ilyen jellegű panaszunkkal nem lesz kihez fordulni, mert az árus már máshol kereskedik, és ez kizárja szavatossági jogaink érvényesítését.
Jó, ha tudjuk...
hogy csomagküldő kereskedelmi szolgáltatás útján is vásárolhatunk játékot. Termékkatalógusból, fénykép és rövid leírás alapján választhatunk és rendelhetünk játékot, amelynek nagy előnye, hogy kényelmes, házhoz hozzák a kívánt árut. Hátránya, hogy ily módon megfosztjuk magunkat a játék működés közbeni megtekintésétől, kipróbálásától és mindazoktól a tanácsoktól, amelyeket az eladótól kaphatunk, és amelyekre nem is gondoltunk, holott ezek befolyásolhatják a döntésünket. Ezt elkerülhetjük, ha felkeressük a csomagküldő üzlethelyiségét, ahol megtekinthetjük, kipróbálhatjuk a kiválasztott játékot.
Jó, ha tudjuk...
hogy a játékvásárlást célszerű megtervezni.
A hagyományos és a legdivatosabb játékok sokaságából nem könnyű kiválasztani azt, amelyik hasznos, valóban építi gyermekeink lelkét és értelmét, fejleszti kézügyességét, kreativitását, megmozgatja a fantáziáját.
Fontos, hogy olyan játékot vegyünk, amely a gyermek korának, egyéni adottságainak és érdeklődésének is megfelel. Üröm vegyül az örömbe, ha az ajándékba kapott játékkal a gyerek még nem, vagy már nem tud játszani.
A jó és szép játék vásárlásához jól kell ismerni gyermekünket, szokásait, tulajdonságait és vágyait.
Milyen a jó játékszer?
- megfelel a gyermek korának, képességeinek, adottságainak,
-
kreativitásra ösztönöz,
-
biztonságos,
-
izgalmas és változatos,
-
nem unható meg rövid időn belül,
-
örömet nyújt,
-
tartós.
Jó, ha tudjuk...
mire figyeljünk játékvásárláskor:
- Csak megbízható helyen vásároljunk játékot.
-
Keressük a játékon vagy a csomagoláson a megfelelőségi jelölést. Ha nem találjuk, az azt jelenti, hogy vagy nem gyermekeknek szánták azt a bizonyos terméket vagy a játék használata vélhetően nem biztonságos a gyermekek számára.
-
A 3 év felettieknek ajánlott játékot ne vegyük meg a 3 évnél fiatalabb gyermekeknek! Az erre felhívó korcsoport jelölést feltétlenül vegyük figyelembe. A nagyobbaknak gyártott játékok veszélyesek lehetnek a kisebbek számára.
-
Győződjünk meg a játék alkalmasságáról. Ne feledjük, hogy a hasonló korú gyermekek képességei, fejlettségi szintje között is nagy különbségek lehetnek.
-
Leszerelhető kis játékelemeket a kisebb gyermekek lenyelhetnek, belélegezhetnek, azok fulladásveszélyt okozhatnak.
-
Éles hegyek és élek sérülést okozhatnak.
-
Nézzük meg, van-e olyan része a játéknak, ahova a gyerek ujja beszorulhat.
-
Kioldódó szalag, hosszú zsinór ne legyen a játékon.
-
Élelmiszerrel egybecsomagolva sok esetben kis méretű játékot is árusítanak. Ilyet ne vegyünk kisgyermekeknek, és ne adjuk a kezébe.
-
Keressük és kérjük a magyar nyelvű használati utasítást. Tudnunk kell azt, hogy egyszerű játékhoz – amikor kézenfekvő a használat módja, pl. műanyag labda, csörgő esetében – nem kell használati utasítást adni. Viszont a játék tisztíthatóságáról szükséges tájékoztatni a vevőt.
- Nézzük meg, hogy a figyelmeztető feliratok szólnak-e a kockázatok elkerülésének vagy csökkentésének módjáról.
forrás: nfh.hu