Mit jelent a fülhallgató-kihívás?
A fülhallgató-kihívásban nem is maga a feladat a veszélyes, hanem a következmény, amit kiválthat. A feladat lényege, hogy egy fülhallgató zsinórt kell a lányoknak a derekuk köré tekerni. Az lesz a menő, akinek legalább kétszer körbeéri a derekát.
Bár önmagában ez nem nehéz feladat, mégis elképesztően károsan hathat a fiatal lányokra. Sokan szenvednek testképzavartól a közösségi médiában bemutatott példaképek miatt. Már egészen fiatal lányok, 10-12 évesen elkezdenek fogyókúrázni azért, hogy hasonlíthassanak a nagy sztárokra.
Ezek a trendek azt közvetítik a lányok felé, hogy csak akkor fogadja el őket a társadalom, csak akkor lesznek menők, ha olyan vékonyra koplalják magukat, hogy szinte eltűnik a derekuk. Ennek eléréshez nem riadnak vissza az őrültebbnél őrültebb fogyókúráktól, tiltott fogyasztószerektől sem, ami viszont már valós veszélyhelyzetet jelent.
Milyen káros hatásai lehetnek egy ilyen kihívásnak?
Nem ritka, hogy egészen kicsi lányok mozognak, táncolnak úgy, mint a huszonéves táncosnők a TikTokon. Épp úgy, ahogy a Netflix egyik díjnyertes és nagy port kavart filmjében a Cukorfalatokban.
A kislányok felnőttként akarnak viselkedni, felnőtt testben akarják látni magukat, ezért nem riadnak vissza a különféle veszélyes eszközöktől sem. Ennek sok esetben a következménye, hogy anorexia vagy bulimia alakul ki náluk, ami akár életveszélyes állapothoz, vagy halálhoz is vezethet.
Ha mégis sikerül időben felismerni a bajt, akkor is hosszú és kemény küzdelemre számíthatnak a gyerekek és a szüleik egyaránt, mire legyőzik az ilyen értelmetlen kihívások következményeit.
Szerencsére ma már egyre több világsztár is felszólal ezek ellen a feladatok ellen, és megpróbálják jobb belátásra bírni a fiatalokat.
Milyen életveszélyes kihívásokkal találkozhat még a gyermeked a TikTokon?
Az elmúlt időszakban több, ennél még súlyosabb kihívás is körbejárt az említett közösségi média felületen. Volt már lopásra ösztönző, illetve gyógyszertúladagolásra bíztató feladat is. Arra próbálták meg rávenni a fiatalokat, hogy a megengedettnél több antihisztamint vegyenek be azért, mert a hallucinációk világa olyan különleges.
Volt olyan is, ahol:
- a wc ülőkét kellett megnyalni
- egy húzásra egy üveg tömény italt kellett meginni
- ugrálás közben a másik lábát kellett kirúgni, hogy a hátára essen
- mosószert kellett enni
- egy evőkanál fahéjat kellett egyszerre megenni
Mit tehetsz szülőként, hogy megóvd gyermeked ezektől a veszélyektől?
Járj nyitott szemmel, és beszélgess sokat a gyermekeddel!
Nagyon fontos, hogy őszintén beszélgessetek ezekről a veszélyekről. Győzd meg, hogy semmiképpen ne próbáljon ki olyan dolgot, amit egy ilyen kihívás keretein belül felkínálnak neki. Bíztasd arra, hogy forduljon hozzád, kérdezzen, mielőtt eszébe jut részt venni a feladatban.
Ha megbízik benned, és megosztja veled, hogy mit látott, akkor nagyon fontos, hogy te hogyan reagálsz. Ne szidd el rögtön, ne bántsd, hogy ilyen hülyeségeket néz, mert akkor egészen biztosan nem fordul hozzád legközelebb tanácsért. Ehelyett inkább beszéljétek meg, hogy miért szeretné kipróbálni, miért tetszik neki ez a feladat. Miután türelmesen végighallgattad, mondd el te is neki, hogy milyen veszélyeket látsz a kihívással kapcsolatban. Beszéljetek a következményekről, legyenek akár rövid, akár hosszútávúak egyaránt.
Kép forrása: Travel Sourced képe a Pixabay -en.