A kamaszkori akne okai között elsőként a hormonváltozást említjük, sokan nem tudják azonban, hogy bőrünk minőségét, kinézetét táplálkozásunk is befolyásolja.
Az elmúlt években klinikai vizsgálatokkal cáfolták az összefüggést, miszerint a kakaó, csokoládé és az olajos magvak, a napraforgó, tökmag, mogyoró, dió és pisztácia provokálja a pattanások megjelenését, aki mégis ezt tapasztalja magán, kerülnie kell a fent említett ételeket.
Ugyanakkor egyre bizonyosabbá vált, hogy különösen a tej- és tejtermékek, valamint a gyors felszívódású szénhidrátok és a telített zsírsavak (beleértve a transz-zsírsavakat) és az ω-3 többszörösen telítetlen zsírsavak hiánya is egyaránt kiválthatják, ill. ronthatják az aknét.
Egy tavalyi, németországi tanulmányban összefüggést mutattak ki az akne és az inzulinszerű növekedési faktor-1 (ILGF-1) között. A növekedési faktor-1 szintje pubertáskorban egyébként is magasabb, amit a tejfogyasztás tovább növel.
Azon túlmenően, hogy törekednünk kell az energiaegyensúly megteremtésére az egészséges táplálkozás és rendszeres testmozgás beiktatásával, korlátozni kell a finomított szénhidrátok, a tej-, tejtermékek, a fehérje-táplálékkiegészítők, a telített zsírok és transzzsír fogyasztását. A legújabb magyar táplálkozási ajánlásnak megfelelően a napi étrend felét zöldségeknek és gyümölcsöknek kell alkotniuk. Használjunk minél kevesebb, elsősorban növényi olajokat az ételek elkészítéséhez!
Végül a folyadékfogyasztás jelentőségéről. Szomjoltásra legalkalmasabb az ivóvíz. Gyümölcs - és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, üdítőitalokat, turmixokat, tejes italokat (pl. kakaó, tejeskávé) csak a folyadékbevitel színesítésére, alkalmanként, kis mennyiségben igyunk. Fogyasszunk naponta 8 pohár folyadékot! Ebből 5 pohár ivóvíz legyen.
Felhasznált forrás:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4507494/#b127-ccid-8-371
http://mdosz.hu/uj-taplalkozasi-ajanlasok-okos-tanyer/
http://phlebo-med.hu/hu/blog/akne-es-dieta
Fotó: Romario Ien/BIGSTOCK