Ahogy a szülő látja
A kamasz lányom vörös rúzzsal mázolja ki a száját, lila szemhéjfestéket ken a szemhéjára, majd az egészet megkoronázza egy vastag fekete tussal. A haját fakószőkére vagy ébenfeketére akarja festetni, és mínusz tíz fokban vékony harisnyában, feneket alig takaró szoknyában indul suliba, miközben a felsőjéből kibuggyan a melle. A kamasz fiam minden lehetséges helyen kivágja a vadiúj farmerét, mert most ez a menő, napokig nem fürödne, ha erre nem figyelmeztetném minden este. A haját viszont minden reggel fél órán át formázza, miközben az ajtón dörömbölök, hogy el fogok késni.
Ahogy a kamasz látja
Anyám szívinfarktust kap, amikor felveszem a szatén miniszoknyámat, de én mindig mondom neki, hogy ez a divat. Amikor neccharisnyát veszek fel, azt mondja, hogy kurvásan nézek ki. Miért nem néz bele a régi fényképalbumaiba? Amikor óriási veszekedés után letörlöm a vörös rúzst, nem is sejti, hogy az első tükörnél azonnal visszafestem. A rám kényszerített béna sapkát pedig az első saroknál a táskámba gyömöszölöm. Más nem is kellene, mint hogy a haverok ebben az idétlen cuccban lássanak!
Ezért öltözik hülyén
A kamasznak csak az számít, hogy menő legyen a saját csoportjában, ezért minden olyan idétlen cuccot felvesz, ami a hangadók szerint menő, és belehal a szégyenbe, ha a szülője valami vérciki darabot akar rákényszeríteni. Nyugodjunk meg, pár év, és elmúlik. Egy-két év múlva már nem lesz szüksége külső szimbólumokra ahhoz, hogy menő legyen, mert a menőség jelei már belülről fognak fakadni. De addig is miért ne hagyhatnánk, hogy úgy öltözzön a barátai körében, ahogy akar? Azt persze megbeszélhetjük vele, hogy különleges alkalmakra, fontos eseményekre felöltözik rendesen.
Mit engedjünk, és mit ne?
A smink ellen is harcolhatunk persze, és megakadályozhatjuk, hogy mini Lolitának festve kilépjen az ajtón, de biztosak lehetünk benne, hogy az első adandó alkalommal visszateszi magára a festéket. Akkor pedig miért játsszuk el a szigorú börtönőrt? Annyit azért megjegyezhetünk, hogy szolidabb sminkben sokkal csinosabb. Lehet, hogy forgatja majd a szemét, de megjegyzi. Hidd el, az első állásinterjúra már nem így fog menni!
Persze jogunk van megtiltani egy-egy durvább ruhadarab viselését, de próbáljunk meg toleránsak lenni, amennyire csak bírunk. A „márpedig ebben nem mész ki az utcára!” mondatot tartogassuk a tényleg nagyon durva ruhadarabokra! Ha minden esetben leszóljuk a gyerek öltözködését, legfeljebb annyit érünk el, hogy elmérgesítjük a viszonyunkat. Amikor bírjuk, tényleg muszáj hagyni, hogy érvényesüljön a kamasz ízlése, így a szavainknak nagyobb súlya lesz akkor, amikor igazán fontos dolgokban akarjuk majd meggyőzni őt. Például hogy nem érdemes drogozni…
Hány éves korig szólhatok bele az öltözködésébe?
10-11 éves kortól már hagyhatjuk neki, hogy vásárláskor megválassza a színt és a stílust úgy, hogy kisebb tanácsokkal segítjük. 14-15 éves kortól már meg kellene engedni neki, hogy a pénztárcánk kontójára kiválassza a saját ruháit. Persze hangot adhatunk a véleményünknek, de jó, ha tiszteletben tartjuk az érzéseit, és kerüljük az ehhez hasonló bántó mondatokat: „Fogalmam sincs, kitől örökölted ezt a pocsék ízlést!”, vagy „Ebben a szerelésben úgy nézel ki, mint egy madárijesztő”. Ezek a mondatok mélyen elülnek majd benne, és ripityára törik az amúgy is ingatag önbizalmát. Nem kellemes megélni, hogy anyám/apám, akitől a feltétel nélküli elfogadást várom csúnyának és idétlennek lát. Érdemesebb inkább óvatosan fogalmazni: „Nahát, mennyire más az ízlésünk! Én biztos inkább azt a másikat választanám.”
És egy kis vigasz a szülőknek
Ha kételkedünk abban, hogy a kamasz előbb-utóbb civilizáltan fog öltözködni, vegyük elő a saját fényképalbumunkat, és lapozzuk végig. Ma is ugyanúgy öltözöl? Nagy valószínűséggel nem. Hidd el, ez is csak egy korszak. Éppen olyan, mint amikor a kedvenc sárga papucsában akart óvodába menni a szakadó hóesésben. Elmúlik. Épp oly fölösleges harcolni ellene, mint az időjárás ellen. Addig meg hadd csinálja!
Ha pedig szeretnénk megtudni, hogy a csemeténk vajon magáévá tett-e bármit is az öltözködési elveink közül, kérdezzük meg tőle, hogy ő vajon megengedné-e a saját gyerekének ezt a ruhát vagy azt a sminket. Meg fogunk lepődni, hogy legbelül odabent mennyire konzervatívak.
Fotó: karennagato/pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Jánosi ValériaPárkapcsolati coach, válási és kamasz mediátor, mentálhigiénés szakemberElérhetőségeim: Telefon: 06-30/622-67-99 E-mail: valijanosi@gmail.com Honlap: https://mukodoparkapcsolat.hu/ |