Beszéled a gyerekek nyelvét?
Persze nem (csak) arra gondolunk, hogy érted-e a gagyogó háromévesek beszédét. Minden ember, így az óvodások is önálló személyiségek, így mindegyikükhöz más-más út vezet. Ha tudod milyen problémáik, örömeik vannak, könnyebben megérted majd őket. Az utat meglelni nem könnyű, de meglátod, megéri majd a befektetett energia!
Nyomás alatt is tudsz teljesíteni?
Vannak az évnek olyan szakaszai, amikor biztos, hogy úgy érzed majd, nem tudod kézben tartani a dolgokat. Ezeken a szakaszokon átsegít majd a mentorod, a kollégák, a gyerekek. Tarts ki, évek múlva a megszerzett rutinnal minden sokkal könnyebb lesz majd! Mindenesetre előny, ha képes vagy az előtted álló feladatokat higgadtan rendszerezni, átgondolni.
Empatikus ember vagy?
Egy pedagógus számára fontos, a napi munkájának elengedhetetlen „kelléke” az empátia. Az óvodapedagógusnak különösen, hiszen az esetek nagy részében egész nap a kicsikkel vagyunk, és sokszor nekünk mesélik el legnagyobb örömüket, bánatukat. Ha már itt tartunk, a családokban történt eseményekre is illik megfelelően reagálni, fontos a szülőkkel kialakított bizalmi kapcsolat, melyhez elengedhetetlen az empátia.
Szeretsz tanulni?
A pedagógus minden nap, minden órában tanul valamit: a gyerekektől, a gyerekekről, új módszerekről stb. Ne félj ettől, az esetek többségében nem a könyvek bújásáról van szó! Óvodapedagógusként inkább tapasztalatgyűjtésnek nevezhetnénk, hiszen sokat tanulunk egymástól és a hibáinkból is.
Képes vagy folyamatosan figyelni?
Nincs is annál kínosabb, mikor a szülő megérkezik a gyerekéért, és neked fogalmad sincs, hol van, pedig 3 perce kéredzkedett ki mosdóba. Közben tevékenységet vezetsz, orrot törölsz, lejelented a hiányzókat, szétválasztasz két verekedőt. A gyerekek folyamatos figyelmet igényelnek, de ez nem merül ki az „őrzésben”. Fontos, hogy értő hallgató legyél, megjegyezd az aktuális kedvenc szuperhőst, egy rossz álmot vagy a leendő kistesó nevét. A figyelem szükséges a bizalom kialakulásához, ha ez megvan, szinte nyert ügyünk van.
Bírod gyomorral?
Szívesen gondozod őket, nem okoz problémát, ha nincs bent a dajka nénid és neked kell elintézni a piszkos dolgokat? Az óvodában bizony gyakori a betegség, a baleset. Így biztos, hogy meg kell majd oldanod „mosdó ügyeket”, orrot kell törölnöd, el kell látnod vérző sebeket… vagy meg kell fognod egy varangyos békát, hogy a gyerekek is jól megnézhessék a kezedből.
Vészhelyzetben is képes vagy higgadtan dönteni?
A gyerekeket nem lehet rángatni, siettetni. Ezért, ha valami történik – akár kisebb, akár nagyobb „baj” –, fontos, hogy higgadtan, hideg fejjel keress a problémára megoldást, és meg tudd nyugtatni a kicsiket. A fiatalokra jellemző a hirtelenség, de a kollégáktól eltanult praktikákkal könnyebb dolgod lesz idővel.
Szeretsz játszani?
Az óvodában minden játék. Az az óvodapedagógus, aki a nap minden percében képes új, izgalmas játékötlettel előrukkolni, aranyat ér! Fontos, hogy tudd, mikor ért véget egy játék, és mikor van az, amikor az adott helyzetben nincs annak helye. Ebben a rendszeres hospitálás, más kollégák megfigyelése és az évek rutinja segít majd.
+ A segítség: Segítséget kérni, kérdezni nem szégyen, sőt, nagyon fontos tanulópénz kezdőként is. Érdemes több kollégával is konzultálnod egy-egy esetben, és később mérlegelni a választ. Viszont ne feledkezz meg a másik oldalról sem: ha teheted, segítsd ki kollégáidat, hidd el, meghálálják majd! |
Persze sok olyan pont van – akár a fentiekben is –, ami a főiskolai évek alatt vagy a pályakezdő évek során kialakulhat. Mindehhez kitartás, figyelem és türelem szükségeltetik. Várunk titeket lelkes, elhivatott kollégák, kívánunk nektek szép főiskolai élményeket, sikeres vizsgákat, kitartást és sok-sok csillogó gyermekszemet!
Forrás: neteducatio.hu
Fotó: Northern Ireland Office / flickr