Négyévente 50 országban mérik fel a tizenévesek szokásait és egészségügyi állapotát egy nemzetközi kérdőíves kutatássorozat keretében – írja a 444.hu. Hazánkban legutóbb 2018-ban végezték el a felmérést az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai karán nagyjából 6000, ötödik, hetedik, kilencedik és tizenegyedik osztályos diák bevonásával. Az eredményeket most publikálták.
A legutóbbi, 2014-ben készült felméréshez képest a következő változások történtek:
- Kevesebb gyerek eszik minden nap rendes reggelit iskolába indulás előtt: 48 helyett mindössze 42 százalék.
- Kevesebben fogyasztanak naponta zöldséget és gyümölcsöt.
- Viszont jó hír, hogy saját bevallásuk szerint édességből is kevesebbet esznek
- Szintén a saját megítélésük szerint kevesebb köztük az elhízott
- Szám szerint nagyjából ugyanannyian sportolnak, mint korábban, de a fiúk között erős visszaesés, míg a lányoknál emelkedés volt megfigyelhető.
A kamaszok helytelen táplálkozási szokásai a hangulatukra is kihatnak. Az ötödikesek harmada panaszkodott arról, hogy hetente többször fáradtnak érzi magát. Varga Dóra, a kutatócsoport tagja erről saját általános iskolai munkája során szerzett tapasztalatai alapján így vélekedett: „Amikor megkérdezem, hogy vannak, mindig azt mondják, fáradtak. Ennek élettani okai is vannak, de fakadhat az aránytalan iskolai terhelésből, a kevés szabadidőből, a kedvezőtlen alvási szokásokból és a mozgáshiányból is.”
A tizenegyedikes lányok fele hetente többször ideges – ami az ezt a korosztályt érintő különböző jellegű iskolai problémákat figyelembe véve egyáltalán nem meglepő -, harmaduknak pedig hetente többször fáj a feje. 24 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, eszébe jutott már az öngyilkosság.
Kapcsolódó cikkeink:
- A felső tagozat buktatói: ilyen nehézségekre készülhettek, amikor a gyerek ötödik osztályba lép
- Minden ötödik fiatal rosszul alszik a közösségi média miatt
- "Akkor legalább a fájdalmat érzem..." - Önsértés kamaszkorban
- Múló rosszkedv vagy kamaszkori depresszió?