A gyermekek elleni erőszaknak két nagy csoportja van:
Bántalmazás:
- Fizikai bántalmazás
- Érzelmi bántalmazás
- Szexuális bántalmazás
Elhanyagolás
- Fizikai elhanyagolás
- Oktatási-nevelési elhanyagolás
- Érzelmi elhanyagolás
Ami közös bennük, hogy mindegyik mély nyomot hagy a gyermekben és felnőtt korukba is elkíséri őket. Nagy valószínűséggel bármilyen típusát is éli át a gyermekkori bántalmazásnak, a felnőttkori családjában újraéli ugyanazokat a saját gyermeke hasonló korában.
Több eset is lehetséges: van, hogy mindkét szülő kisebb-nagyobb mértékben maga is bántalmazó, de még gyakoribb az, hogy az egyik fél szabadulna a kapcsolatból, de félelemből, anyagi függés vagy tévesen értelmezett szeretet miatt nem teszi meg a szükséges lépéseket és csak telnek az évek úgy, hogy közben folyamatos a bántalmazás.
Mit tehet a változtatni akaró szülő?
1. Kérjen segítséget!
Maguktól ritkán oldódnak meg ezek a helyzetek. Segítség lehet barátok bevonása és az őszinteség a környezettel szemben. Akár szakemberhez is fordulhatunk a családsegítőtől kezdve a coachon át egészen a pszichológusig.
Ők egészen valószínű, hogy külső szakemberként könnyebben átlátják majd a helyzetet.
Sajnos maga a családvédelmi rendszer nem mindig tud segíteni, de ha kellő körültekintéssel lépünk és tervezünk, akkor egy szebb, és jobb jövő rajzolódhat ki és egészen biztos, hogy a legtöbben ezt szánják a gyermeküknek.
2. Próbálja feltérképezni, hogy mi az, ami a kapcsolatban tartja!
Nézzen utána magában! Akár egy papírt is elővehet, hiszen a papír elbírja az őszinteséget. Mi az, ami ott tartja kapcsolatban? Abban a kapcsolatban, ami nem ad, csak elvesz. Mi az, amit a gyermekének szán?
A gyermekek előtt minta az, amit előttük élnek a szüleik, gonviselőjük. Ezt a mintát szánja neki?
Ha megszületik a felismerés, hogy a kapcsolat árt a gyermekeknek és ezután a döntés, hogy ez a kapcsolat nem maradhat így, akkor kezdjen el tervezni - ez most egy kicsit giccses lesz, de - egy szebb jövőt!
A bántalmazó kapcsolatban, vagy családban élők sokszor azt gondolják, hogy ilyen nincs, pedig többen, akik már kikerültek belőle arról számolnak be, hogy bizony lehetséges a boldogság utána is. Ráadásul mindennek a legpozitívabb hozadéka, hogy a gyermekek egy olyan mintát látnak, ahol sikerül a rosszat legyőzni és újra lehetnek normális célok egy normális életben.
3. Kihez fordulhatnak külső segítségért?
Amennyiben a bántalmazásnak a legsúlyosabb formái történnek meg a családban, akkor a gyermekvédelmet lehet és kell értesíteni, illetve még súlyosabb esetben akár rendőrségi feljelentést is tenni.
Mind a gyermekeknek, mind pedig a segítő szülőnek érdemes pszichológus segítségét is kérni.
Bántalmazó családi kapcsolatokban a pár-, és családterápia már nagy valószínűséggel nem megoldás, így az arra való utalás, hogy majd megváltozik a bántalmazó, igen-igen ritkán valósul meg.
A NANE szervezetét, illetve az Eszter Egyesületet is felkereshetik a problémájukkal a családok, ahol egyébként arra is lehetőség van, hogy felismerjék a bántalmazás mértékét és formáját.
Sok erőt és kitartást kívánok és azt a fókuszt, hogy a gyermekek jövőjéért megéri változtatni.
A kép Karolina Grabowska fotója a Pexels oldaláról.
Jeckel Esztermegoldásfókuszú kamasz coach, pedagógusElérhetőségek: E-mail: jeckeleszter@gmail.com Honlap: www.jeckeleszter.hu (fejlesztés alatt) Facebook: Jeckel Eszter - diplomás coach |