Sajnos mind a mai napig – XXI. század ide vagy oda – rengeteg tabu övezi a szex témakörét, így nem tudunk olyan természetességgel beszélni róla, mint kellene. Ez pedig ahhoz vezet, hogy a fiataloknak számtalan megválaszolatlan kérdése van – most a leggyakoribbakat fogjuk érinteni.
Kérdések és válaszok a szexről
Természetesen az iskolákban már tartanak felvilágosító órákat, amelyek adhatnak egy általános képet arról, hogy tulajdonképpen mi is történik két ember között, amikor fizikailag is kifejezik a vonzalmukat egymás iránt. Ezen órák tananyaga viszont eléggé korlátozott, és sajnos nem érint számtalan olyan kényesnek bélyegzett kérdést, ami igenis érdekli a kamaszok nagy többségét. Most ezekre igyekszünk egytől egyig választ adni.
Fájdalmas a szüzesség elvesztése?
Ez egy összetett kérdés. Sok nő számára a szüzesség elvesztése igenis fájdalmas – még akkor is, ha mindkét fél kellően felizgult állapotban van. Sőt van, aki az első néhány alkalommal is hasonló fájdalmakat él át, mint az elsőnél – miközben olyan lány is akad, aki szinte meg sem érzi az egészet. Nem kell azonban aggódni, a fájdalom nem tart örökké. Egy hosszabb előjátékkal a test kellően felkészül, elegendő nedvességet szolgáltatva a fájdalommentes együttlétekhez. Idővel pedig az első alkalmak miatti izgalom is elmúlik, így sokkal könnyedebben, ellazultan adhatjuk át magunkat a szexnek.
A maszturbálás kihat a szexuális életre?
Sok fiatal egyedül kezdi el felfedezni a testét, még mielőtt először lefeküdne valakivel. A maszturbálásról számtalan mítosz kering, de ezeket nem kell elhinni: az önkielégítés egyáltalán nem ördögtől való dolog, sőt! Segíthet megismerni a saját testünket, megtanulhatjuk, hogy mit szeretünk, mi esik jól és mi nem. Így a későbbiekben – amikor már egy partnerrel élünk át hasonló élményeket –, sokkal magabiztosabbak lehetünk és több pozitív élményt szerezhetünk.
Számít a méret?
A fiatal fiúk számára az egyik leginkább kardinális kérdés a péniszméret. Most azonban mindenkit megnyugtatunk: nem, ez egyáltalán nem számít. Az együttlétek mindkét partner számára egyaránt élvezetesek lehetnek függetlenül attól, hogy mekkora az akkora.
Mi az, hogy „biztonságos szex”?
Ez gyakran felmerülhet az iskolai felvilágosító órákon is: biztonságos szex. Ehhez a fogalomhoz a legtöbben az óvszert kapcsolják, ami nemcsak a nem kívánt terhességtől, de a szexuális úton terjedő betegségektől is véd. A tabletta, illetve az egyéb megoldások – például a hüvelygyűrű – is védelmet nyújtanak a terhesség ellen, ám a betegségeket ezek mellett is elkaphatjuk. Ezért ezeket csak azoknak ajánljuk, akik egészséges partnerrel élnek monogám kapcsolatban.
Honnan tudhatom, ha terhes vagyok?
Bár a biztonságos együttlétek alapjait a fiatalok általában ismerik, olykor előfordulhat, hogy „becsúszik egy kis hiba”, amit akár hetekig tartó stresszelés is követhet. Ilyenkor érdemes odafigyelni a terhesség első jeleire. Ezek közé sorolhatjuk a folyamatos kimerültséget, a fejfájást, a megváltozó hormonháztartás miatti gyakori vizelést, a szagérzékenységet és a szédülést is. Emellett érzékenyebbé válhatnak a mellek, de hangulatingadozást is tapasztalhatunk.
A terhesség első jelei közül a legismertebb pedig talán a menstruáció késése. Ha ilyesmit tapasztalunk, az nem feltétlenül jelent „bajt”, hiszen a fokozott stressz miatt is késhet a havi vérzés, de előfordulhat az is, hogy egyszerűen még nem állt be a menstruáció rendszere. Mindenesetre ha többet is tapasztalunk ezen jelzések közül, érdemes mihamarabb beszélnünk egy felnőttel.
Mi lesz, ha nem élvezem a szexet?
Nézzünk szembe a tényekkel: ez megtörténhet. Nemcsak azért, mert fáj a szüzesség elvesztése vagy azért, mert túlizguljuk az első alkalmat, alkalmakat. Ha ez az érzés nemcsak eleinte áll fenn, akkor érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy érdekel-e minket egyáltalán a szex. Vannak ugyanis aszexuálisok, akik számára ez egyáltalán nem fontos a fizikai együttlét, ők sokkal inkább az érzelmi kötődés miatt vonzódnak a többi emberhez.
De az is előfordulhat, hogy nem a szexualitásunknak megfelelő személlyel próbálkozunk. Ma már rengeteg orientáció ismert, ne féljünk ezeknek utánanézni és ne tartsunk attól, hogy felfedezzük a saját igényeinket, preferenciáinkat!
Most már láthatjuk: a kulcs a nyitottság. Nemcsak a saját igényeinkre, hanem a szex világára is érdemes kíváncsisággal, befogadó módon tekintenünk – ha így teszünk, egy egészséges és kielégítő nemi életet tarthatunk fenn egészen életünk végéig!