A középiskolai felvételi a legtöbb gyermek életében az első igazán nagy megmérettetés. A tét hatalmas: a hozott pontok (azaz 9. évfolyamra jelentkezők esetében a 7. és 8. osztályos jegyei) csak a végső pontszám egy részét teszik ki - az írásbeli és szóbeli vizsgán pedig rengeteg pontot lehet szerezni, vagy épp veszíteni.
Érthető, hogy ideges ebben az időszakban gyerek és szülő egyaránt. Nemrég Eppel-Pásztor Adrienn pszichológus tanácsait gyűjtöttük össze az írásbeli felvételiről és a stresszkezelésről, de érdemes megnézni egy középiskolai tanár kincset érő listáját is: a pedagógus 101 egyszerű módszert írt össze, mellyel csökkenthető a gyermekben a feszültség.
Milyen kérdések lesznek a szóbeli felvételi vizsgán?
A szóbelik minden iskolában máshogy zajlanak, ennek részleteiről mindenképp tájékozódni kell az intézmények honlapján: van, ahol hosszabb-rövidebb feladatokat kell megoldani, máshol külön megadott tételsorból kell felkészülni és a vizsgán húzni, de olyan iskolák is akadnak, ahol inkább csak a gyermek logikai képességeire, általános tájékozottságára és kreativitására kíváncsiak a felvételiztető tanárok.
A szülőtámogató.hu hasznos listát készített olyan kérdésekről, melyek elhangzottak már szóbeliken - érdemes átbeszélni a gyerekekkel, hogy ha esetleg éppen ilyen kérdéseket kap majd, ne kelljen sokat gondolkodnia a válaszokon. A listát a szulotamogato.hu oldaláról lehet letölteni.
Sikeres vizsgát kívánunk minden felvételizőnek!
Indexkép: Depositphotos.com