Egy kormányablak épületéről ugrott le a 14 éves fiú
Csütörtökön ugrott le a nagyhalászi kormányablak épületének tetejéről egy 14 éves fiú - írja a 24.hu.
A rendőrség vizsgálja az eset körülményeit - mondta el a lapnak Laczják István, a város jegyzője.
Hrenkó Péter, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense pedig arról tájékoztatott, hogy idegenkezűség gyanúja nem merült fel az üggyel kapcsolatban.
Őszinte részvétünk a család számára!
A gyerekek mentális állapota aggasztóan romlik
A gyerekek mentális állapota aggasztóan romlik. "A Vadaskert Gyermek- és Ifjúságpszichiátria Kórház és Szakambulancia a Covid-járvány kezdete óta folyamatosan telt házzal működik. A 40 akut ágyas kórházi osztályuk leterheltsége az utóbbi két évben soha nem tapasztalt szintet ért el, a szorongásos és depressziós eseteik száma az ötszörösére nőtt, a sürgősségi megkeresések száma pedig 40%-kal emelkedett. A drámai helyzet azóta sem változott, a mentő napi több alkalommal szállít ide azonnali ellátást igénylő, súlyos állapotban lévő gyerekeket, akik között kiemelkedően sok az önsértő fiatal" - írtuk egy korábbi cikkünkben.
Nemrég pedig egy kutatás során arra derült fény, hogy drámai változást figyeltek meg a kamaszok agyán a koronavírus-járvány időszakában: a 160 vizsgált gyerek agyán a korai öregedés jelei mutatkoztak, ennek okaként pedig a stresszt és a társadalmi elszigeteltséget állapították meg a kutatók.
Sok gyerek számára a tanévkezdés is hatalmas stresszel jár, és nagyon súlyos probléma a bullying és kiközösítés is.
Milyen jelek utalhatnak arra, hogy egy kamasz öngyilkosságra készül?
Viselkedésbeli változások:
A kamaszok viselkedésében bekövetkező radikális változások, mint például a hirtelen visszahúzódás a családi és baráti kapcsolatokból, figyelmeztető jelek lehetnek. Gyakran előfordulhat, hogy a tinédzserek elhanyagolják a személyes higiéniát, és nem reagálnak a dicséretre vagy pozitív visszajelzésekre.
Nem könnyű azonban megállapítani, mikor jelez bajt ez a fajta a viselkedés, hiszen a legtöbb kamaszra jellemzőek a fentiek, fontos azonban a mérték. Ha bizonytalan vagy, kérd egy szakértő segítségét!
Ugyanígy gyanús lehet az is, ha egy depressziós időszak után hirtelen megnyugszik, jó kedvű lesz, boldognak tűnik - ez arra is utalhat, hogy már meghozta a legsúlyosabb döntést és ez nyugalommal tölti el.
Hangulatingadozások jellemzik
Az állandó szomorúság, ingerlékenység vagy hosszan tartó sírógörcsök a depresszió vagy öngyilkossági gondolatok jelei lehetnek. Gyakran kíséri mindezt az érdeklődés elvesztése a korábban kedvelt tevékenységek iránt.
Ha céltalanná válik, teljesen kilátástalannak érzi az életét, mindenképp beszélgessünk vele és ha szükséges, vonjunk be szakértőt is.
Megváltoznak az alvási vagy evési szokásai
A kamaszoknál jelentkező alvásproblémák vagy étkezési zavarok (például túl sok vagy túl kevés alvás, drasztikus fogyás vagy hízás) szintén komoly figyelmeztető jelek lehetnek.
Beszélget a halálról
Az öngyilkossággal kapcsolatos beszélgetés vagy az erre utaló megjegyzések, mint például "Bárcsak ne lennék itt" vagy "Jobb lenne mindenkinek nélkülem" nagyon komoly figyelmeztető jelek, még akkor is, ha a környezet esetleg nem érzi ezt fenyegetőnek, ha például úgy tűnik, hogy csak viccelődik a kamasz.
Elköszön az ismerőseitől
Ha úgy érzed, hogy úgy beszél, mintha már nem találkoznátok többet, ha felkeresi a régi ismerőseit, végiglátogatja őket, nagyon figyelj rá, mert ez a viselkedés is nagy bajra utalhat!
Elajándékozza a tárgyait
Ha elkezdi elajándékozni a holmijait, ha hirtelen megprobálja elintézni az összes lezáratlan ügyét, ha például arra tanítja a családtagjait, hogy viseljék gondját a háziállatának - ez mind bajt jelezhet!
Ha gyűlöli magát
Az önbizalomhiány a kamaszkor egyik jellezője, ám ha ez átcsap öngyűlöletbe, ha úgy érzi, "jobb lenne nélküle a világ", az nagy bajt jelezhet. Ha bántja is magát - például vagdossa a combját, karját -, mindenképp kérj segítséget!
Olvasd el a témában szakértőnk cikkét a falcolásról: Ne legyél benne biztos, hogy a te gyereked nem csinálja!
Kockázatos viselkedés és veszélyes eszközök
A kamaszok öngyilkossági kockázatát növeli a veszélyes vagy önpusztító magatartás, például a drog- vagy alkoholfogyasztás, valamint a balesetekkel kapcsolatos kockázatvállalás. Az is aggodalomra adhat okot, ha veszélyes eszközöket próbál beszerezni, például kést vagy gyógyszereket.
A gyerekek mentális állapota romlik, és egyre több olyan problémával szembesülhetnek, amikkel nem tudnak egyedül megbirkózni. Ne hagyjuk őket magukra és figyeljük a bajra utaló jeleket! Ha szükséges, kérjünk minél előbb szakértői segítséget!
Nem vagy egyedül! Ha úgy érzed, segítségre szorulsz, hívd a nap 24 órájában bármikor az elsősegély-szolgálatot a 116-123 vagy a 06-80-810-600-as telefonszámon!
Indexkép: Google Maps