-
Mutassunk jó példát! Ne vegyünk meg minden felesleges terméket, csak mert kedvező áron kínálják. Igyekezzünk csak azokat megvenni, melyek a bevásárló listán is szerepelnek.
-
Menjünk el a bankunkba és kérjünk tájékoztatást a fiataloknak szóló bankszámla lehetőségeiről, megtakarítási számlákról.
Miután betettük a megspórolt zsebpénzt, gyerekünk látni fogja, hogy hónapról hónapra hogyan kamatozik a pénze és ez ösztönzőleg hat rá, próbálnak majd minél többet spórolni és a számlára befizetni. A számlához ne nyúljunk hozzá, csak a gyerekünk külön kérésére.
-
Apróbb feladatok, házimunkák elvégzéséért fizessünk kisebb összeget. Ezáltal a gyerekünkben tudatosodik, hogy közvetlen kapcsolat van a munka és a fizetség között. A pénzt csak abban az esetben fizessük ki, ha a rá bízott feladatot maradéktalanul megcsinálta, így szoktatva rá, hogy a való életben sincs ez másképp.
-
Ha a gyermekünk elkezdett spórolni és gyűjteni valamire és tudjuk, hogy sokára fog összjönni a pénz, a szülő is nyugodtan besegíthet, kiegészítheti a megspórolt pénzt. Amennyit a gyerek is hozzá adott, mellé teheti a szülő is, így könnyebben elérhetővé válik a kitűzött cél a gyerek számára.
-
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy mindig őrizzék meg a számlákat. Így ha elromlik valami, vissza lehet vinni, hogy a termék ára ne legyen ablakon kidobott pénz.
-
Bevezethetjük a három üvegcse módszert. A lényege, hogy gyerekenként három üveget helyezünk ki a lakásban. Az első a megtakarításoké, a második a kiadásoké, a harmadik pedig a jótékonykodásé. Próbáljuk rávezetni a gyereket, hogy mindegyik milyen fontos és szoktassuk hozzá, hogy úgy ossza el a pénzét, hogy mindháromba jusson.
-
Próbáljuk ösztönözni az önállóságot! Kerüljük el, hogy előre kifizessük a fizetséget, vagy hogy kölcsönt adjunk. Amennyiben a gyerekünk több pénzt kérne valamilyen különleges okból, ajánljuk fel neki a lehetőséget, hogy kivételes munka elvégzésével maga keresheti meg és gyűjtheti össze a pénzt. Ne legyünk pénz-automaták a gyerekünk részére. A kivételes munka lehet garázs takarítás, polc tisztítás a kamrában, az autó kiporszívózása. Vezessük rá a gyereket, hogy inkább keresse a lehetőségeket a munka után, mint hogy csak a pénzért könyörögjön.
-
Tanítsuk meg gyerekünknek, hogy nem kell mindenképp vásárolni. Üljünk le és beszéljük meg, hogy mi kerüljön a kis listájára, mit szeretne megvenni. Meg kell értenie, hogy csak azért mert van pénze, még nem kell azt mindenképp elköltenie. Ezt sok felnőttnek is meg kéne tanulnia. A bolt nem megy sehova. Ösztönözzük a gyerekünket arra, hogy gondolja végig hogyan szeretné elkölteni a pénzét, még mielőtt ténylegesen elköltené.
Kíváncsian várjuk, Neked milyen ötleted van, amivel helyes pénzgadálkodásra lehet ösztönözni a kisiskolásokat.