Az előző postok általánosságokról szóltak. Itt az ideje a konkrétabb dolgoknak! Vagyis a mikornak és a hogyannak.
Mikor kezdd el a gyereket nevelni - pénzügyileg?
Minél hamarabb. Gyakorlatilag ha a gyerek már tud beszélni, és elkezd ismerkedni a számokkal, máris kezdheted. Vagyis nagyjából ovis korától már érdemes foglalkozni vele és a kérdéssel.
Ugyan mi tartana vissza? Hiszen a gyerek is minden nap belebotlik a pénzbe, netán még szülinapra, húsvétra, stb. is azt kap. Hát illene azt is tudnia, hogy mi ez, és mire jó, és hogyan kell bánni vele.
Ez szép és jó, de hogyan csináljam? – Játssz a gyerekkel!
Ovis korban (is) ez a legkézenfekvőbb eszköz arra, hogy bármit is megtaníts a gyerkőcnek. Bármilyen hihetetlen, még a pénzkezelést is meg lehet tanítani játékos formában. Van rengeteg olyan képesség, készség, ami szükséges ahhoz, hogy a gyerek jól tudjon bánni a pénzzel, és ezeket lehet is klasszul turbózni a játékkal. Ilyen tulajdonságok:
- a kreativitás,
- a döntésképesség,
- a logikus gondolkodás képessége,
- a koncentráció,
- a fókuszálás képessége, stb.
Mindezt persze életkornak megfelelő szinten és formában. A legszebb az egészben az, hogy ezeknek nem csak a pénzügyek terén veszi majd hasznát a gyerek, ezért a haszon többszörös.
A matematikai készségekkel, képességekkel külön is érdemes foglalkozni, és ennek nem csak a jó matekjegy az oka! Találgathatsz, hogy melyik az a matematikai művelet, amelyik segít Neked abban, hogy úgy keress pénzt, hogy ne szakadj bele feltétlenül! Ismerős a hatványozás? Hogy utáltad a suliban? Akkor itt az ideje, hogy másképp gondolj a hatványozásra! Mi van, ha azt mondom kamatos kamat? Az is hatványozás, és rögtön értelmet is nyer, hogy miért volt beépítve a tananyagba…
És még egy dolog, amiért érdemes a matematikai képességek tupírozásába energiát feccelni. Matekot ugyanis azért is kell tanulni, mert a matek maga a tiszta logika, és mint ilyen, sajátos gondolkodásmód szükségeltetik hozzá. Vagyis a matek gondolkodni tanít. Úgyhogy szerintem ideje nem csak a hatványozásra, hanem a matekra is másképp gondolni…
Startolásképpen itt van néhány játék, amelyet már ovis korban is játszhattok, és a gondolkodásbeli, logikai és matematikai készségeket egyaránt fejleszti.
-
Sok kisgyerek nem szeret elpakolni maga után, de ez ne akadályozzon meg abban, hogy ebből is játékot csinálj! Egy három évestől még irreális is elvárni, hogy önállóan elpakoljon maga után, de ha játékos formában csinálja, és még Te is vele „játszol”, az már nagyon jól motivál. Az elpakolás variációi:
- először pakoljunk el mindent, ami sárga, aztán a kékeket, aztán a pirosakat, stb.!
- gyűjtsd össze a gömb alakúakat, a kocka formájúakat, stb.! -
Gyurmázzatok! A gyurmázás nagyon jól fejleszti a finommotorikát, ami az írásnak jó előkészítése, de a formák és a színek, amiket használtok, megint csak jó alkalom arra, hogy csoportosítsatok!
- színek szerint
- formák szerint
- méret szerint (kisebb, nagyobb, ugyanolyan nagy – ezzel a kisebb, nagyobb, egyenlő fogalmait lehet előkészíteni) - Nyissatok játékboltot! A pénz hétköznapi használatának, fogalmának megismertetésére nincs is ennél jobb játék!
Ha mást is szeretnél még a pénzről megtanulni, aztán pedig megtanítani a gyerekednek, akkor nézz be ide!
Te hol rontottad el a gyerekedet? - 1. rész
Te hol rontottad el a gyerekedet? - 2. rész
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |